Tak brzmi Wielkopolska” to tytuł zbiorowej publikacji prezentującej  „regionalny, nieoczywisty przewodnik muzyczny”. Grono zacnych autorów :  m.in. Piotr Urbański („Artyści z Wielkopolski”), Marcin Kostaszuk ( „Bunty i alternatywy w Wielkopolsce”),Piotr Tkacz („Elektronika zamiast muzyka”), Katarzyna Liszkowska ( „Kameralnie, ale nadzwyczajnie„), Anna Weronika Brzezińska ( „Łoj dana, dana”), Ewa Kawiecka („O sposobach cieszenie się muzyką„), Piotr Kulka („Region instrumentów„), Piotr Urbański („Sacrum w muzyce – muzyka sakralna„),Ryszard Gloger („Wielkopolska czuje bluesa”). Oczywiście „Jest tu jazz”  (Dionizy Piątkowski).

Prawie sto lat trwa jazz w Poznaniu i Wielkopolsce. Historię muzyki, artystów oraz środowiska jazzowego wyznaczają określone amplitudy, które z jednej strony obrazują natężenie artystycznych i społecznych zjawisk, z drugiej są dowodem niezwykłej aktywności muzyków i  słuchaczy. Mieliśmy zatem – już w latach dwudziestych ubiegłego wieku – swoistą, jak określił ten czas amerykański pisarz Scott Fitzgerald, „erę jazzu”. W  znamiennych latach pięćdziesiątych nastał w Poznaniu „czas Komedy”. Były niezwykle jazzowe oraz kreatywne dekady lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, by wraz z nową sytuacją społeczno-polityczną ( ale i gospodarczą) zrodził się profesjonalny ruch jazzowy przełomu wieków. Lata jazzu w Poznaniu i Wielkopolsce znaczone są  zatem nie tylko swingowymi koncertami lat trzydziestych, eksplozją nowoczesnego jazzu w latach pięćdziesiątych, emocją i sukcesami poznańskiego środowiska jazzowego lat osiemdziesiątych, ale także tym wszystkim, co w ciągu ostatniej dekady mijającego tysiąclecia  „ poznański jazz”  zaproponował entuzjastom tej muzyki.

Przez ostatnie dwie dekady koncertowało w Poznaniu  i Wielkopolsce więcej gwiazd i wybitnych artystów jazzu niż w całej, blisko stuletniej, historii tej muzyki w naszym regionie. Równie ekspansywnie rozwijało się jazzowe środowisko: na Akademii Muzycznej powstał Wydział Jazzu, pojawiły się międzynarodowe festiwale ( Made In Chicago, Tzadik, Enter, Era Jazzu, Poznań Old Jazz Festival), szereg ważnych jazzowych inicjatyw ( Poznan Jazz Project, Czas Komedy, Nagroda Ery Jazzu, JazzZamek, Blue Note Jazz Competition), kluby z jazzową ofertą ( od Meskaliny po Dragon). Poznańscy muzycy ( np. Wacław Zimpel, Krzysztof Dys, Dawid Kostka, Piotr Scholz, Maciej Fortuna, Kacper Smoliński) oraz zespoły (np. Dixie Company, Weezdob Collective, Poznań Jazz Philharmonic Orchestra) doskonale odnalazły się na krajowych oraz międzynarodowych estradach. Wielkopolski jazz dzisiaj to także prezentacje lokalnych twórców, niekonwencjonalnych ( i jedynych) projektów specjalnych oraz  tego, co najciekawsze i najwartościowsze w polskim i światowym jazzie.

Dionizy Piątkowski