Popularna aktorka Renee Zellweger (niezapomniana Bridget Jones, Roxie Hart z „Chicago” i Dorothy z „Jerry’ego Maguire”) w filmie „Judy” Ruperta Goolda wciela się tym razem w amerykańską piosenkarkę i ikonę kina Judy Garland. To biograficzny obraz, w którym Renee Zellweger nie tylko gra tytułową bohaterkę, Judy Garland, ale także znakomicie śpiewa przeboje wylansowane przed laty przez kultową artystkę.
Renee Zellweger przyznała w wywiadach, że do roli Judy Garland przygotowywała się całe życie. Gdy dorastała w mieście Katy w Teksasie, nie było kina, jednak w jej domu zawsze rozbrzmiewał głos Garland. Renée Kathleen Zellweger ma szwajcarsko-norweskie nazwisko, już w szkole średniej należała do kółka teatralnego. Studiowała na University of Texas at Austin wybierając aktorstwo jako jeden z przedmiotów. Jej debiut kinowy nastąpił w 1992 roku w „A Taste for Killing„, potem grała w wielu popularnych komediach m.in.: „Dziennik Bridget Jones”, „Za jakie grzechy”, „Miłosne gierki”, „Siostra Betty” czy „Ja, Irena i Ja„. Pojawiła się też w kultowym horrorze „Teksańska masakra piłą mechaniczną: Następne pokolenie” wcielając się w postać Jenny. O jej rolę w filmie ” Jerry Maguire” zabiegało wiele popularnych aktorek m.in. Cameron Diaz i Winona Ryder. Renée Zellweger otrzymała za tę kreację nominację do Satelity, MTV Movie Awards i nagrody Gildii Aktorów Filmowych. W 2001 roku zagrała tytułową rolę w filmie „Dziennik Bridget Jones”. Rola w filmie przyniosła jej wielką sławę i zapewniła nominację do Oscara. Następnym sukcesem był musical „Chicago”, który był nominowany do Oscara w trzynastu kategoriach. W 2003 roku Renee Zellweger otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w dramacie „Wzgórze nadziei” w reżyserii Anthony’ego Minghelli. Później jej kariera nieco spowolniła. W 2010 roku Renee Zellweger zrobiła sobie sześcioletnią przerwę w aktorstwie. Wróciła w 2016 roku w trzeciej części serii „Bridget Jones”.
Film „Judy” opowiada o przygotowaniach Judy Garland do jej występów w Londynie w 1969 roku. Były to ostatnie koncerty legendarnej artystki, która zmarła w wyniku przedawkowania leków w czerwcu 1969 roku. Judy Garland (1922-1969) miała na swoim koncie wiele ról filmowych a widzowie kojarzą ją z występów w takich obrazach, jak „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Narodziny gwiazdy” czy „Wyrok w Norymberdze”. Judy Garland jest laureatką Oscara, Złotego Globu i nagrody Grammy. Od połowy lat 30-tych nagrywała przeciętne albumy a sławę przyniosły jej piosenki wykonywane w filmach. Wielkim hitem okazała się interpretacja „Over the Rainbow”, który stał się światowym przebojemi standardem. Judy Garland to także jedna z najbardziej tragicznych i charyzmatycznych postaci świata filmu; zadebiutowała jako dziecko w zespole Siostry Gumm, nakręciła prawie 40 filmów będąc najczęściej zapraszaną gwiazdą wytwórni MGM. W pamięci widzów zapisała się dzięki roli i piosence z filmu „Czarnoksiężnik z krainy Oz” Victora Fleminga. Zagrała także kilka ról dramatycznych ( m.in. w „Narodzinach gwiazdy” George Cukora i „Wyroku w Norymberdze” Stanley’a Kramera). Za role te otrzymała nominację do Oskara. Judy Garland jest matką Lizy Minnelii, kilkakrotnie zamężna. Zmarła nagle, wskutek przedawkowania leków, od których była uzależniona od wczesnej młodości.
Hollywoodzka fabuła oraz udział gwiazd kina powoduje, że obraz „Judy” jeszcze przed premierą miał doskonałe recenzje i notowania. pierwsze recenzje filmu „Judy”. Peter Bradshaw z prestiżowego The Guardian pisze, że film to „standardowa opowieść o hollywoodzkiej gwieździe”, dodając, że „paradoksalnie jest to najbardziej osobisty występ Renee Zellweger, jaki widzieliśmy od jakiegoś czasu”. Eric Kohn z Indiewire pisze, że dla niego film biograficzny jest „bezbarwny”, ale „ilekroć Garland wychodzi na scenę, »Judy« ożywa”. Recenzja Guy’a Lodge’a amerykańskiego Variety jest zachwycająca ( „reżyser Rupert Goold i odradzająca się gwiazda Renee Zellweger zrobili coś niezwykłego, portret biograficzny, w którym autor i temat spotykają się w połowie drogi”). Natomiast Mara Reinstein z magazynu Billboard pisze, że „Judy ma mózg, serce i odwagę. Coś, co mogłoby wydawać się przewidywalne jest historią o artystce, która nie mogła oswoić własnych demonów. To świeże i intymne. Jeśli chodzi o kreację Zellweger, nie mogę oprzeć się przekonaniu, że narodziła się gwiazda”.
Doskonałym dopełnieniem filmu jest album „Judy”, stanowiący rozbudowaną ścieżkę dźwiękową obrazu. Renee Zellweger wraz z Samem Simithem i Rufusem Wainwrightem doskonale odnaleźli się w stylistyce epoki i nastroju przebojów Judy Garland. Zdobywczyni nagrody Akademii, Renée Zellweger wspólnie z Samem Smithem stworzyli unikatową wersję przeboju Garland zatytułowanego ‘Get Happy’, a z Rufusem Wainwrightem przepiękną wersję świątecznego przeboju ’Have Yourself A Merry Little Christmas’. Oba nagrania powstały specjalnie na potrzeby filmu. “Kiedy miałem 17 lat – wspomina Sam Smith – robiłem prace o Judy Garland na moje studia filmowe. Zostałem totalnie zauroczony jej życiem i historią. Judy momentalnie stała się jedną z ikon mojego życia. Była jednym z najodważniejszych i najpiękniejszych ludzi, a jej wrażliwość na sztukę wciąż wywołuje u mnie gęsią skórkę, tak jak za pierwszym razem gdy ją usłyszałem. To był prawdziwy zaszczyt zaśpiewać z Renee. Nikt tak jak ona nie potrafiłby tego zrobić. Mam nadzieje że wszyscy pokochają ten film tak samo jak ja”, Równie entuzjastycznie do pomysły podszedł Rufus Wainwright, którego koncertowy album ’Rufus Does Judy at Carnegie Hall’ zyskał nominację do nagrody Grammy : “Judy Garland była siłą stale obecną w moim życiu . ‘Czarnoksiężnik z Krainy Oz’ był podstawą kultury, na której wyrosłem. To niesamowite wrócić do tych czasów za pomocą filmu i mieć w tym swój udział poprzez duet z Renee. Jej wykonanie w filmie, który skupia się na miłości i wielkiej hojności jaką Judy Garland miała dla całego świata, jest znakomite. Przypomina mi, jak unikatowe było jej życie i jak wyjątkową była artystką”.
Album „ Judy” zawiera nagrania najpopularniejszych przebojów Judy Garland, które stały się klasyką filmu i estrady („For Once in My Life’, ‘Come Rain or Come Shine”, „By Myself”,“Zing Went the Strings”, “You Made Me Love You”, “Talk of the Town”, “The Trolley Song”, “The Man That Got Away”, “San Francisco” po słynny „Over the Rainbow