Golden Gospel Singers

12.12.2005 Warszawa – Sala Kongresowa

Skład zespołu

Robert Singleton
Tasha White
Praylonn Prince
Lauren Moss
Billie Jo Hubbard
Ernest Vaughan
Owen J. Nixon
Chapman Brandon

Słuchacze chętnie dawali się wciągnąć w spontaniczne śpiewy, na jedno skinienie ręki podrywali na równe nogi, aby tańcząc, wyśpiewywać frazy na chwałę Pana. Wszyscy świetnie się bawili. Zarówno na scenie, jak i na widowni.
GAZETA WYBORCZA, Piotr Iwicki
Okazało się, że natchniony oktet może zabrzmieć jak chór. Ale dwutysięcznej publiczności to nie przeszkadzało, bo witalnością, pełnią brzmienia i energią zachwycali.
GAZETA WYBORCZA, Piotr Iwicki

Galeria z koncertu


Golden Gospel Singers

Jak większość znamienitych grup wokalnych Południa USA także The Golden Gospel Singers w perfekcyjny sposób kultywują afro-amerykańska tradycję : wielbienia Boga i życia radosnym śpiewem, autentyczną religijną pokorą oraz ekspresyjnym, estradowym widowiskiem.

Owa ” religijność ” w muzyce The Golden Gospel Singers jest na tyle ważna, bo podporządkowana została nie tylko sakralnemu sprititual i estradowemu gospel, ale przede wszystkim misyjnej działalności pastora Boba Singletona – lidera i założyciela zespołu. Na początku lat osiemdziesiątych pastor Singleton przemierzał całą, ubogą „Czarną Amerykę” , by śpiewem głosić ” good news „. Był jednym z wielu ,którzy misję gospel traktowali , jako wyznacznik własnego życia. W wielu miejscach pastorowi towarzyszyli lokalni śpiewacy, którzy niebawem tworzyć poczęli zręby estradowego zespołu. Pierwsi wokaliści The Golden Gospel Singers pochodzili z biednych dzielnic Chicago i Detroit, wielu z nowojorskiego Harlemu, małych miasteczek Południowej Karoliny oraz Ohio. W ciągu zaledwie kilku lat The Golden Gospel Singers stał się znaczącym zespołem zapraszanym na najważniejsze gospel – estrady całej Ameryki. Kiedy w 1990 roku pastor B.Singleton zaprezentował wokalistów po raz pierwszy w Europie, euforia towarzysząca koncertom oraz zachwyt słuchaczy nie miały końca. Odtąd The Golden Gospel Singers są często zapraszani – zwłaszcza w okresie świątecznym – na największe estrady Europy. Jeden z europejskich magazynów nazwał grupę „true face of Afro-American gospel music” a interpretacje wielkich standardów tej muzyki ( np. „Amazing Grace”, „When The Saint’s Go Marchin In”, czy pochodzący z repertuaru Mahalii Jackson „Upper Room”) stały się znakami firmowymi The Golden Gospel Singers.

Zespół został zaproszony do Polski po raz pierwszy , w bardzo szczególnej okoliczności: artyści natychmiast wyrazili gotowość wystąpienia w specjalnym koncercie ” ERA JAZZU for New Orleans ” by wesprzeć szczytny cel : pomocy dla tragicznie doświadczonych przez huragan Katrina muzyków z Nowego Orleanu.