Golden Gospel Singers

12.12.2005 Warszawa – Sala Kongresowa

Strona główna/Era Jazzu/Golden Gospel Singers

Skład zespołu

Robert Singleton
Tasha White
Praylonn Prince
Lauren Moss
Billie Jo Hubbard
Ernest Vaughan
Owen J. Nixon
Chapman Brandon

Okazało się, że natchniony oktet może zabrzmieć jak chór. Ale dwutysięcznej publiczności to nie przeszkadzało, bo witalnością, pełnią brzmienia i energią zachwycali.
GAZETA WYBORCZA, Piotr Iwicki
Słuchacze chętnie dawali się wciągnąć w spontaniczne śpiewy, na jedno skinienie ręki podrywali na równe nogi, aby tańcząc, wyśpiewywać frazy na chwałę Pana. Wszyscy świetnie się bawili. Zarówno na scenie, jak i na widowni.
GAZETA WYBORCZA, Piotr Iwicki

Galeria z koncertu


Golden Gospel Singers

Jak większość znamienitych grup wokalnych Południa USA także The Golden Gospel Singers w perfekcyjny sposób kultywują afro-amerykańska tradycję : wielbienia Boga i życia radosnym śpiewem, autentyczną religijną pokorą oraz ekspresyjnym, estradowym widowiskiem.

Owa ” religijność ” w muzyce The Golden Gospel Singers jest na tyle ważna, bo podporządkowana została nie tylko sakralnemu sprititual i estradowemu gospel, ale przede wszystkim misyjnej działalności pastora Boba Singletona – lidera i założyciela zespołu. Na początku lat osiemdziesiątych pastor Singleton przemierzał całą, ubogą „Czarną Amerykę” , by śpiewem głosić ” good news „. Był jednym z wielu ,którzy misję gospel traktowali , jako wyznacznik własnego życia. W wielu miejscach pastorowi towarzyszyli lokalni śpiewacy, którzy niebawem tworzyć poczęli zręby estradowego zespołu. Pierwsi wokaliści The Golden Gospel Singers pochodzili z biednych dzielnic Chicago i Detroit, wielu z nowojorskiego Harlemu, małych miasteczek Południowej Karoliny oraz Ohio. W ciągu zaledwie kilku lat The Golden Gospel Singers stał się znaczącym zespołem zapraszanym na najważniejsze gospel – estrady całej Ameryki. Kiedy w 1990 roku pastor B.Singleton zaprezentował wokalistów po raz pierwszy w Europie, euforia towarzysząca koncertom oraz zachwyt słuchaczy nie miały końca. Odtąd The Golden Gospel Singers są często zapraszani – zwłaszcza w okresie świątecznym – na największe estrady Europy. Jeden z europejskich magazynów nazwał grupę „true face of Afro-American gospel music” a interpretacje wielkich standardów tej muzyki ( np. „Amazing Grace”, „When The Saint’s Go Marchin In”, czy pochodzący z repertuaru Mahalii Jackson „Upper Room”) stały się znakami firmowymi The Golden Gospel Singers.

Zespół został zaproszony do Polski po raz pierwszy , w bardzo szczególnej okoliczności: artyści natychmiast wyrazili gotowość wystąpienia w specjalnym koncercie ” ERA JAZZU for New Orleans ” by wesprzeć szczytny cel : pomocy dla tragicznie doświadczonych przez huragan Katrina muzyków z Nowego Orleanu.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Golden Gospel Singers
Christmas – A Special Time Of Year
Live At Tipi / Berlin

2015-08-21T14:13:47+02:00
Przejdź do góry