Trzech wybitnych polskich kompozytorów muzyki współczesnej –  Paweł Łukaszewski, Dariusz Przybylski i Krzysztof Herdzin realizują sesjęHarmonia Polonica Nova, by poprzez  trzy podobne stylistycznie, a całkiem odmienne pod względem charakteru kompozycje wyeksponować nie tylko trzy instrumenty o zbliżonym rodowodzie, ale zupełnie róż­ne brzmienie i temperament. Bohaterami albumu są akordeon, dwa pozytywy i harmonijka ustna, instrumenty bar­dzo sobie bliskie pod względem genezy, a równocze­śnie silnie różniące się między sobą barwą, możliwo­ściami, a przede wszystkim – charakterem. Wszystkie wywodzą się w jakimś stopniu od organów i również od organów zaczęła się historia tej płyty. Dwa spośród trzech prezento­wanych koncertów („Concerto for accordion and string orchestra” Pawła Łukaszewskiego oraz „Concerto festivo for two positive organs and chamber orchestra” Dariusza Przybylskiego ) to kompozycje skomponowane na organy z orkiestrą, natomiast „Concerto for harmonica and string orchestra” Krzysztofa Herdzina przygotowana została (w 2019 roku) z myślą o soliście harmonijkarzu. Do tej roli zaproszono Kacpra Smolińskiego – znakomitego  muzyka, harmonijkarza i kompozytora.

Kacper Smoliński to niezwykle aktywny w środowisku jazzowym, inicjator ciekawych projektów oraz bodaj jedyny w Polsce instrumentalista ( harmonijkarz chromatyczny) nawiązujący swoją muzyką do najlepszych tradycji tego instrumentu oraz jego wirtuozów ( Toots Thielemans, Larry Adler). Jest laureatem licznych nagród indywidualnych ( nagroda Ery Jazzu) oraz zespołowych ( wraz z zespołem Weezdob Collective ) na polskich i zagranicznych konkursach. Niezwykle entuzjastycznie podchodzi także do projektów innym muzyków oraz chętnie zapraszany jest jako solista do ciekawych przedsięwzięć artystycznych. Kacper Smoliński zawsze jest gwarantem sztuki na najwyższym, profesjonalnym i artystycznym poziomie. Wraz z zespołem Kacpra Smolińskiego przygotowywałem specjalny projekt muzyczny, z udziałem wybitnego amerykańskiego muzyka oraz wokalisty Vinxa De Parretta. Profesjonalizm i  niezwykłe zaangażowanie Kacpra Smolińskiego pozwoliło zrealizować Poznań Jazz Project z udziałem norweskiego Espen Eriksen Trio a w Era Jazzu 2017  harmonijkarz brał udział w projekcie specjalnym, gdzie wraz Poznań Jazz Philharmonic Orchestra był gościem wybitnego skrzypka Jean-Luca Ponty’ego oraz wirtuoza gitary, Stanley’a Jordana.

Do tej pory nikt w Polsce takiego utworu nie napisał –  Krzysztof  Herdzin wspomina pomysł realizacji kompozycji Concerto for harmonica and string orchestra”. Miałem więc bardzo trudny orzech do zgryzienia. Oczywiście od razu wyobraziłem sobie, jak to napisać, miałem wstępną strukturę tej kompozycji, ale co umieścić w środku? I wpadłem na świetny pomysł, bo miałem przecież do czynienia z Kacprem Smolińskim, który gra również jazz, jest świetnym improwizatorem, dlatego postanowiłem wykorzystać jego umiejętności improwizatorskie.” Album  „Harmonia Polonica Nova”  nagrany został przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży prowadzoną przez Jana Miłosza Zarzyckiego. Solistami byli : Roman Perucki – pozytyw, Klaudiusz Baran – akordeon, Hanna Dys – pozytyw oraz Kacper Smoliński – harmonijka ustna.

Dionizy Piątkowski