Pianista  i kompozytor Marc Copland jest jednym z najważniejszych muzyków dzisiejszego jazzu.Będąc samoukiem zbierał doskonałe recenzje i rekomendacje; jego zamysł harmoniczny i żarliwość swingu oraz melodyka bluesa tworzyły charakterystyczne brzmienie. Muzyk i producent Bob Belden komplementował pianistę jako „ jednego z najbardziej wyrafinowanych i dobrze rozwiniętych pomysłów na ruch harmoniczny”.

Na początku lat 70-tych Marc Copland przeniósł się z rodzinnej Filadelfii do Nowego Jorku sądząc, że właśnie w „mieście jazzu” zrobi wielką karierę jako. . .  saksofonista. Niebawem okazało się, że dużo łatwiej nawiązuje współpracę z zespołami prezentując swój kunszt jako pianista. Od tej pory zamiennie będzie traktował oba instrumenty, chociaż postrzegany jest dzisiaj głównie już jako pianista jazzowy. Jeszcze w 1973 roku realizował sesje w autorskim zespole grając na saksofonie, ale już od 1983 roku stał się zagorzałym pianistą i prowadził własne trio fortepianowe ( często z Gary’m Peacockiem).  Grał także z Johnem Scofieldem (1985-86),  Bobem Beldenem,  Billem Kirchnerem (od 1985),  Dave’m Samuelsem (od 1987),  Cindy Blackman,  Wallace’m Roney’em, w zespole towarzyszącym Astrud Gilberto (1988),  grupach Herbie’go  Manna (1988-89), kwintecie Jamesa Moody’ego,  zespołach Jima Snidero,  Dave’a Strykera (od 1988) oraz  Petera Erskine’a (1989). Nie poddając się magi wielkich liderów,  tworzył także własne grupy: trio  (z  Gary’m Peacock’em i  Billy’m Hartem), warsztatowy zespół ( z  Dieterem Ilgem i  Jeffem Hirshfieldem),  duet z  gitarzystą Ralphem Townerem,  kwintet  (z Randy’m Breckerem,  Bobem Bergiem,  Jamesem Genusem, Dennisem Chambersem).

Jego standardowe Marc Copland Trio uchodzi za jeden z najciekawszych zespołów akustycznego jazzu, a styl pianisty porównywany jest często z wirtuozerią pianistyki Keith Jarretta. Amerykańska prasa muzyczna określa artystę jako „ king of harmony” gloryfikując kunszt i wirtuozerię pianisty. Rozległa dyskografia pianisty obejmuje kilkadziesiąt albumów, w nagraniu których udział wzięli m.in. Gary Peacock, Randy Brecker, Bob  Berg, Kenny Wheeler, Joe Lovano, Michael Brecker. Pianista ma w swojej dyskografii ( głównie dla prestiżowej Hut Art Records) albumy, które otrzymywały rekomendujące recenzje na całym świecie. Największym uznaniem cieszą się nagrania i koncerty, które Marc Copland realizuje z autorskim trio (z basistą Drew Gressem oraz perkusistą Joey’em Baronem). Przez wiele sezonów pianista współtworzył legendarny John Abercrombie kwartet. To wspólne koncerty, sesje i nagrania( głównie dla ECM Records) zbudowały prestiż muzyki Marc’a Coplanda.

Dionizy Piątkowski