Mnogość projektów, jakie realizuje kubański pianista Omar Sosa jest imponująca. Co ciekawe, każdy jest w jakiejś mierze ważny oraz unikalny. Czy to w solowych interpretacjach, afro-kubańskich skojarzeń, w jazzowym duecie  z trębaczem Paolo Fresu czy w swoich licznych „world-jazzowych” triach i kwartetach. Tym razem pianista zaprosił do współpracy  skrzypaczkę YIlian Cañizares  proponując albumem „Aquas” – emocjonalnie muzyczną podróż w krainę afro-cuban jazzu, brzmień muzyki klasycznej i autentycznego roots-jazzu.

YIlian Cañizares urodziła się w Hawanie, tam uczyła się gry na skrzypcach bazując przede wszystkim na klasyce wiolinistyki z uwielbieniem do rosyjskiej tradycji tego instrumentu. Pod koniec lat 90-tych skrzypaczka przeprowadziła się do Wenezueli, by kontynuować studia muzyczne a w 2000 roku zamieszkała w Szwajcarii, gdzie z wyróżnieniem ukończyła studia w konserwatorium we Fryburgu i Freiburgu. Wszystko wskazywało, że YIlian Cañizares  zostanie wirtuozem muzyki klasycznej, choć niezwykle bliski był dla niej  także afro-cuban jazz. Rozmiłowana w latynoskiej tradycji zaczęła także śpiewać i wnet nawiązała stylistyką do  swing- jazzu francuskiego, legendarnego  skrzypka jazzowego Stéphane’a Grappellego. Jej pierwszym autorskim zespołem było trio Ochumare ( z Davidem Britto -kontrabas i Cyrilem Regamey’em-perkusja).  Przełomowa okazała się dla YIlian Cañizares nagroda ( w 2013 roku) francuskiego tygodnika Le Nouvel Observateur, który uhonorował ja trofeum „rising jazz star” a  magazyn Les Inrockuptibles  wybrał jej  debiutancki album „Invocación” albumem Roku 2015. Kubańska artystka jest dzisiaj obywatelką Szwajcarii i cenionym pedagogiem: uczy improwizacji skrzypcowej i jazzowej w Ecole de Jazz et des Musiques Actuelles w Lozannie.

Kubańczyk ( z hiszpańskim obywatelstwem) Omar Sosa to uznany dziś twórca i artysta cuban-etno jazzu. Jego muzyka  jest syntezą  rozmaitych wpływów: od diaspor kubańskich po brazylijskie, od Ameryki Środkowej po afrykańskie społeczności zamieszkałe w Ekwadorze, od San Francisco i Nowego Jorku do Zachodniej Europy aż po basen Morza Śródziemnomorskiego i Afrykę. Przez cały czas wierny jest swoim afro-kubańskim korzeniom, Omar Sosa nieustannie zaskakuje świat swoim autentycznym i artystycznie bezkompromisowymi wycieczkami muzycznymi. Zrealizował ponad dwadzieścia nietuzinkowych albumów , z których znamienita większość stała się ważnymi epizodami w historii muzyki (nie tylko jazzowej). Rekomendujące recenzje w najważniejszych opiniotwórczych magazynach świata pozwalają mniemać, że artysta jest faworyzowanym idolem dzisiejszego jazzu, world – music, a przede wszystkim mentorem współczesnego afro-kubańskiego jazzu. Jest jednym z tych , dla których muzyczny świat nie ma granic. Urodził się na Kubie, mieszkał i studiował w Ekwadorze oraz Kalifornii, teraz koncertuje w Europie, Afryce, USA i Azji.

Album „Aquas” jest doskonałym dokumentem łączenia w artystycznej formie licznych elementów szeroko rozumianej world-music z jazzem oraz jego afro-cuban odniesieniem. Pianista Omar Sosa jest tutaj niezwykle autentyczny i bezkompromisowy. Skrzypaczka i wokalistka YIlian Cañizares jest nadto doskonałym odniesieniem do pomysłów pianisty i doskonałym wirtuozem i kreatorem subtelnych, swingujących brzmień.

Dionizy Piątkowski