Bohaterami albumu “John : Piano Solo” są dwaj wybitni i kultowi twórcy nowoczesnego jazzu : pianista Marc Copland oraz gitarzysta John Abercrombie. To piękna sesja z urokliwymi i nowoczesnymi kompozycjami wybitnego gitarzysty jazzu wspaniale zinterpretowanymi  wirtuozerią pianistyki Marca Coplanda. Niezwykły ‘tribute”  dla legendy jazzu składany przez wybitnego pianistę.

John Abercrombie  (16.12.1944 – 22.08.2017) należy do grona najwybitniejszych twórców jazzu, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wylansowania charakterystycznego “brzmienia powyżej ciszy”  ECM Records. Obok Pata Metheny’ego i Terje Rypdala, należy do elity wirtuozów gitary tej oficyny i to dla ECM zrealizował większość swych płyt. Do historii muzyki przeszły nie tylko jego autorskie albumy , ale przede wszystkim nagrania realizowane wraz z Ralphem Townerem, Janem Garbarkiem, Jack’em De Johnette, Enrico Ravą, Kennym Wheelerem. Wcześniej  słynne kwartety Abercrombie’go budowali m.in. skrzypek Marc Feldman, perkusista Joey Baron, basista Mark Johnson. Taki kwartet funkcjonował na jazzowej scenie przez niemal dziewięć lat. W roku 2009 Marka Johnsona zastąpił Thomas Morgan, a w 2012 Drew Gress. Rolę solisty pełnić zaczął saksofonista Joe Lovano oraz pianista Marc Copland. To właśnie z  Marc’em Coplandem ( oraz J.Baronem i D.Gressem) gitarzysta zrealizował „39 Steps”- jedną z najlepszych  swoich płyt i pokazał ponownie, że jest najwybitniejszym twórcą i gitarzystą nowoczesnego jazzu. To właśnie kwartety są znakiem rozpoznawczym muzyki Abercrombie’go. Jego ogromna dyskografia zawiera nagrania z najważniejszymi jazzu, autorskie projekty solowe oraz te realizowane wraz z muzykami jazzu. Swój ostatni kwartet ( z pianistą Marc’em Coplandem, basistą Drew Gressem i perkusistą Joey’em Baronem) John Abercrombie zaprezentował na festiwalowej Erze Jazzu  w 2015 roku. Marc Copland  (wraz z autorskim trio,  Drew Gress – kontrabas i  Joachim Rueckert – perkusja) był także gościem Ery Jazzu w 2003 roku.

Pianista  i kompozytor Marc Copland jest jednym z najważniejszych muzyków dzisiejszego jazzu.  Jego standardowe trio uchodzi za jeden z najciekawszych zespołów akustycznego jazzu, a brzmienie porównywalne jest często z wirtuozerią pianistyki Keith Jarretta. Amerykańska prasa muzyczna określa artystę jako „ king of harmony” gloryfikując kunszt i wirtuozerię pianisty. Rozległa dyskografia pianisty obejmuje kilkadziesiąt albumów, w nagraniu których udział wzięli m.in. Gary Peacock, Randy Brecker, Bob  Berg, Kenny Wheeler, Joe Lovano, Michael Brecker. Pianista ma w swojej dyskografii ( głównie dla prestiżowej Hut Art Records) albumy, które otrzymywały rekomendujące recenzje na całym świecie. Największym uznaniem cieszą się nagrania i koncerty, które Marc Copland realizuje z autorskim trio (z basistą Drew Gressem oraz perkusistą Joey’em Baronem). Przez wiele sezonów pianista współtworzył legendarny John Abercrombie kwartet. To wspólne koncerty, sesje i nagrania( głównie dla ECM Records) zbudowały prestiż muzyki M.Coplanda i dały doskonały asumpt dla kreacji autorskiej muzyki Johna Abercrombie. „Podtrzymywanie tradycji jazzu, począwszy od Charliego Parkera  i Django Reinhardta, jest bardzo ważnym elementem mojej muzyki – mówił  John Abercrombie. Chciałbym by ludzie postrzegali mnie jako muzyka mającego bezpośrednie połączenie z historią gitary jazzowej,  który jednocześnie poszerza niektóre muzyczne granice nie zawsze angażując do tego samą gitarę”.

Dionizy Piątkowski