Laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Jest powszechnie uważany za jednego z największych artystów naszych czasów, który zdobył szacowne miejsce w historii muzyki. Nowoorleański trębacz Nicholas Payton to jeden z najważniejszych muzyków dzisiejszego jazzu, który z niezwykłą wirtuozerią kontynuuje tradycję wielkich mistrzów tego instrumentu z południa Stanów Zjednoczonych. Jak przystało na mieszkańca Nowego Orleanu i przyjaciela rodziny Marsalisów darzy głębokim szacunkiem tradycję jazzową. Nowoczesnym jazzem i możliwościami improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym koncertował w Nowym Orleanie i do dziś związany jest z jego Lincoln Center Jazz Orchestra.

 „ Trąbka Paytona i jego solówki wymykają się jakiejkolwiek klasyfikacji i stanowią sedno tworzenia muzyki – pisał o muzyce trębacza wybitny krytyk Howard Reich w prestiżowym Chicago Tribune. Nicholas Payton nagina dźwięki poza granice rozpoznawalności. Jego solówek nie da się w żaden sposób opisać, zaklasyfikować do żadnego z gatunków. Są zarówno zuchwale oryginalne, jak i technicznie imponujące.”.

Album „Afro-Carribbean Mix Tape”  przenosi muzykę trębacza z Nowego Orleanu w nowe, artystyczne rejony. Z jednej stron jest często manifestowana nowoorleańska tradycja, ale jest także specyficzne „ new black american music”  z ogromną nowoczesną ekspresją budowaną elektronicznymi skojarzeniami artysty, który coraz mocniej uwalnia się od „roots-jazzu” budując brzmienie na miarę XXI wielu.

Dionizy Piątkowski