Perkusista Rafał Gorzycki jest jednym z najbardziej aktywnych i poszukujących improwizatorów na polskiej scenie jazzowej. Jest twórcą tak znamienitych zespołów jak Sing Sing Penelope, Ecstasy Project, Dziki Jazz, A-kineton, Experimental Psychology ( wraz ze skrzypkiem Sebastianem Gruchotem) oraz Therapy ( z gitarzystą Kamilem Paterem).Rafał Gorzycki zaliczany jest do najważniejszych, najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych, kompozytorów i perkusistów a jego projekty oraz zespoły zyskują rekomendujące recenzje i uznawane są za ważne i ciekawe twórcze inicjatywy ostatnich dekad, stając się często przełomowymi projektami w polskim jazzie nowej generacji.
Rafał Gorzycki muzyką zainteresował się jako nastolatek, gdy w przerwach prób punkowego zespołu swojego brata próbował grać na perkusji. Słuchał Milesa Davisa oraz Johna Scofielda i … zauroczył się jazzem. Naukę gry na instrumencie podjął u wybitnego perkusisty, Piotra Biskupskiego, rozpoczął także naukę w PSM w Bydgoszczy ( w klasie perkusji profesora Mirosława Żyty, ojca Łukasza Żyty). Wtedy założył swój pierwszy zespół Material Jazz, z którym koncertował głównie w bydgoskim klubie Loszek. Naukę muzyki kontynuował na Wydziale Jazzowym w Warszawie. Grał wtedy w akustycznym swingowym Spicy Trio (m.in. z Wojciechem Pulcynem i Przemkiem Raminakiem). Po powrocie do Bydgoszczy kontynuował naukę u Piotra Biskupskiego, związał się z lokalnymi muzykami jazzowymi (związanymi głównie z kultowymi klubami Trytony i Mózg). Z gitarzystą Tomaszem Gwincińskim założył grupę Maestro Trytony. W 1998 roku przygotował swój autorski zespół Ecstasy Project ( z Tomaszem Hesse i Łukaszem Górewiczem). ” Ecstasy Project to droga w harmonię i spokój, odskocznia od awangardy” – wspomina Rafał Gorzycki. Debiutancki album zespołu „Ecstasy Project” ukazał się w 2000 roku i był sporym wydarzeniem. Kolejna płyta „ Realium „ (nagrana przez trio z Tomaszem Pawlickim i Patrykiem Węcławkiem) ukazała się dopiero w 2005 roku, ale jeden z umieszczonych na niej utworów („Realium 5”) został wydany na prestiżowej kompilacji „The Best of Polish Jazz 2005”. Trzon formacji tworzyli Rafał Gorzycki – perkusja, Paweł Nowicki – wibrafon, Tomasz Pawlicki – flet, Paweł Urowski – kontrabas oraz skrzypek Łukasz Górewicz ale do warsztatowego zespołu zapraszono także basistów Jarka Majewskiego i Patryka Węcławka, oraz gitarzystę Tomasza Hesse. Z formacją tą nagrano kilka ciekawych albumów („ Europae”, ” Reminiscence Europae”, „They Were P”). W podsumowaniu muzycznym roku portal jazzowy Jazzarium umieścił Rafała Gorzyckiego wśród 10 najlepszych muzyków roku a dziennikarze, recenzenci i krytycy w kategorii „Album Roku” nagrodzili płytę „Ecstasy Project: They Were P”. Gazeta Wyborcza, Onet i Przekrój uznały już wtedy Rafała Gorzyckiego za jednego z artystów, który przyczynił się do zmiany pokoleniowej na polskiej scenie jazzowej.
Z inicjatywy Rafała Gorzyckiego oraz Patryka Węcławka i Daniela Mackiewicza powstał ( w 2000 roku) kolejny zespół ; Sing Sing Penelope to formacja, która była kontynuacją grupy Jaskinia. Twórczość zespołu została doskonale udokumentowna znakomitymi albumami „Sing Sing Penelope – This is the Music”, ”Sing Sing Penelope & DJ Strangefruit – „Electrogride”, „Stirli People in Jazzga” , „We Remember Krzeselko” , „Music for Umbrellas” , „Sing Sing Penelope – 2005”, “ Sing Sing Penelope/Jaskinia „Max Factor – Sleep Well I”, “Sing Sing Penelope:1000 degres”-Warsaw Electronic Festival 2003”, oraz kompilacją CD/DVD “Sing Sing Penelope – „PLay” .
Najnowsze projekty Rafała Gorzyckiego to zespoły kameralne:duety oraz trio. Do pierwszego duetu zaprosił gitarzystę Kamila Patera, do drugiego norweskiego skrzypka Sebastiana Gruchota . Po wspaniale przyjętym koncertowym albumie Rafała Gorzyckiego i Kamila Patera „Therapy”, kolejna płyta „Experimental Psychology” została uznana za jedną z najważniejszych albumów roku 2013 . Ostatni duet zamykający tryptyk to album „Nothing” nagrany z angielskim gitarzystą Jonem Dobie’m . Perkusista zrealizował także „ Pater, Kamiński, Urowski, Gorzycki – Dziki Jazz „ oraz autorskie „ Trio Poems”. Rafał Gorzycki Trio to zespół założony z gitarzystą Markiem Malinowskim oraz basistą Wojtkiem Woźniakiem. Album „Playing” wydany przez renomowaną wytwórnie For Tune Records zyskał doskonałe recenzje. Kontrując zachwyty Rafał Gorzycki nagrał dla Syriusz Records kolejny album „Syriusz”. „ Kameralne składy intrygują mnie od dłuższego czasu – wyjaśnia artystyczne aspiracje Rafał Gorzycki – Po nagraniu trzech duetowych albumów, w tym dwóch z gitarzystami i jednego ze skrzypkiem… dalej chciałem eksplorować i eksploatować ten strunowy i kameralny świat. Czułem, że jest to dobry czas na połączenie swoich wczesnych inspiracji muzycznych ze współczesnymi brzmieniami i trendami. Wiedziałem, że to gitarzysta, tak naprawdę, będzie określać to trio w nastroju, charakterze a ostatecznie też w brzmieniu. Szukałem muzyka, który będzie z jednej strony nowoczesny i niesztampowy, niebanalny i krnąbrny ale wciąż będzie zachowywać lirycznego ducha i szacunek do tradycji. Takim artystą jest Marek Malinowski. Z kompletnym solistą, mając Wojtka Woźniaka na gitarze basowej, jednego z najlepiej groove’ących basistów oraz siebie z nowym i potężnym brzmieniem – stworzyliśmy świat żyjących w harmonii przeróżnych kolorów, odcieni, nastrojów, i to podany w dostępny a nie hermetyczny sposób. Jest to muzyka wyrafinowana i głęboka, pozbawiona efekciarstwa i banału”.
Rafał Gorzycki to artysta niezwykle rozległych horyzontach artystycznych, kreatywny kompozytor i sprawny muzyk. Artysta o przygotowaniu klasycznym i jazzowym, zafascynowany współczesną muzyką kameralną i awangardą jazzu. Pracuje nad kolejnymi albumami z tryptyku trio’wego, realizuje Tunning Ensemble z Kubą Ziołkiem (instrumenty elektroniczne) i flecistą Tomaszem Pawlickim, na flecie, pracuje nad solowym albumem – grając na fortepianie, wibrafonie , perkusji, używając głosu i recytując poezję Krzysztofa Grusego. Brał udział w ważnych, światowych wydarzeniach muzycznych, współpracował z wybitnymi artystami „nowego jazzu’ takimi jak Peter Kobalt, Jon Rose, Loco Richter, O. Magieres, P. Friis-Nielsen, Nils Winther, C. Irgens-Molle, John Doobie, Brandon Furman, Leszek Możdżer, Miłość, Ryszard Tymański, Tomasz Hesse, Marek Kazana, Olo Walicki, Mikołaj Trzaska, Maestro Trytony, Jorgos Skolias, Fire Birds, Mazzoll, Wojciech Mazolewski, Andrzej Przybielski, Krzysztof Herdzin, Grzegorz N