W prestiżowej oficynie wydawniczej DUX Recordings ukazał się album „Movie & Opera Songs”. By zrealizować taką sesję niezwykłą umiejętnością jest odpowiednie dobranie repertuaru, by z jednej strony zawarł te słynne, popularne i uwielbiane pieśni, ale dał także upust oczywistej reprezentatywności gatunku, artystycznej emocji i kunsztu wykonawczego. Sopranistka Agnieszka Sokolnicka oraz tenor Voytek Soko Sokolnicki wykazali  sesją  ”Movie & Opera Songs” prawdziwy i nieskrywany talent nie tylko w zakresie ciekawego doboru repertuaru, ale także  wnieśli w nagranie nieskazitelny kunszt i warsztat wykonawczy, estradowe obycie i ogromny entuzjazm  dla wykonywanych arii oraz piosenek. Nie popadli  tym samym w sztampę typowego „ the best of”, lecz stworzyli niezwykle spójny i kameralny zestaw tuzina najpiękniejszych melodii pochodzących z filmów, oper i musicali. Jako Sokolniccy Duett występują od lat, gromadząc liczne grono wielbicieli urzeczonych pięknem ich głosów i sceniczną charyzmą. Swoboda, z jaką odnajdują się w różnych gatunkach i stylistykach pozwala kreować im niepowtarzalne interpretacje, brzmienia i nastroje.

Agnieszka Sokolnicka z wykształcenia jest skrzypaczką i absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jej głos i kunszt wokalny oraz walory honorowano nagrodami  Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Kam-meroper Schloss Rheinsberg” czy Moniuszkowskiego Konkursu Wokalnego w Białymstoku. Śpiewaczka z wielkim powodzeniem występowała na scenach teatrów operowych w kraju i za granicą: w Warszawie („Idomeneo” Wolfganga Amadeusza Mozarta), Łodzi („Straszny dwór” Stanisława Moniuszki), Szczecinie („Robinson Crusoe” Jacques’a Offenbacha, „Carmen” Georges’a Bizeta), Gdańsku („Cyganeria” Giacoma Pucciniego), Poznaniu ( „Wesele Figara” W.A. Mozarta, „Kandyd” Leonarda Bernsteina). Współpracowała z włoskimi teatrami w Lukce, Livorno, Pizie, Ravennie i  Palermo, z ośrodkami niemieckimi w Magdeburgu, Lubece i Brunszwiku oraz Wilnie. W jej artystycznym dorobku bardzo ważne miejsce zajmuje również działalność koncertowa i pedagogiczna. Występuje jako solistka, w duecie z mężem jako Sokolniccy Duett oraz z zespołem Sopranissimo. Nagrała kilka płyt, m.in.: solową z pieśniami klasycznymi, z zespołem Sopranissimo oraz z  Sokolniccy Duett.

Voytek Soko Sokolnicki jest absolwentem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej w Poznaniu ale także absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi ( Wydział Tkaniny Artystycznej i Ubioru). Wszechstronnie uzdolniony i niezależny artysta realizuje się jako śpiewak operowy i koncertowy, malarz, poeta, projektant kostiumów, saksofonista, reżyser koncertów. Komponuje i pisze teksty do własnych utworów. Koncertuje jako solista i jako współtwórca popularnego zespołu Tre Voci, wraz z żoną Agnieszką Sokolnicką od wielu lat tworzą Sokolniccy Duett. Artysta został nagrodzony statuetką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury za najlepszy debiut operowy roku 2010. Został także zwycięzcą Wielkiego Turnieju Tenorów w Operze na Zamku w Szczecinie oraz zdobywcą Platynowej Róży w II Bitwie Tenorów. Podczas studiów zadebiutował główną partią w operze Leonarda Bernsteina „Kandyd”, by przedstawić się także w premierowych spektaklach  w Ravennie, Livorno, Pizie, Palermo i Poznaniu. W roku 2013 wystąpił w tytułowej roli w prapremierze polskiej dzieła Jacques’a Offenbacha „Robinson Crusoe”,  w 2015 roku zadebiutował z wielkim sukcesem w repertuarze dramatycznym ( w „Pajacach” Ruggera Leoncavallo oraz w operze „Rycerskość wieśniacza” Pietra Mascagniego w Teatrze Wielkim w Poznaniu). W 2020 roku po raz kolejny wystąpił w roli Kandyda w Operze Krakowskiej. Wraz z zespołem Tre Voci wystąpił w dziele operowym Astora Piazzolli „Marfa de Buenos Aires”. Artysta zrealizował dwie autorskie płyty: „Melanforia” oraz „Kosmos” z utworami, do których napisał muzykę i słowa oraz wykonał je jako śpiewak i multiinstrumentalista.

Artystyczne małżeństwo śpiewaków operowych tworzy Sokolniccy Duett. Ich niepowtarzalne głosy, pełne ekspresji i wyjątkowej barwy, wielki kunszt wokalny i charyzma tworzą niezwykłą jakość. Z ogromną pasją i wielką swobodą wykonują utwory pochodzące z tak różnych gatunków, jak: opera, operetka, musical, muzyka filmowa, rozrywkowa oraz muzyka sakralna. Album „Movie & Opera Songs” stanowi doskonałe, artystyczne odniesienie do kreatywności śpiewaków. Teraz w perfekcyjnej aranżacji na głosy, fortepian (Michał Francuz) i kwartet smyczkowy (Weronika Janik-Kurek-skrzypce, Anna Machowska-skrzypce, Karolina Waścińska-Łukanowska-altówka i Aleksandra Awtuszewska-wiolonczela) zyskują kameralny format a pieśniom i piosenkom nadają now, intymne brzmienie. Jest w tych prezentacjach odniesienie do standardów muzyki rozrywkowej („Time to Say Goodbye”, „My Way”, „Skyfall” – popularny temat z „Agenta 007” a nawet uniwersalne „Hallelujah” Leonarda Cohena), ale jest także żelazny, klasyczny repertuar („Granada” Augustina Lary, „All I Ask of You” i Pie Jesu” Andrew Lloyd Webbera, „Tonight” Leonarda Bernsteina), są słynne arie („Caruso” Lucio Dalli, „Farinelli il castrato – Lascia ch’io Pianga”  Georga Friedricha Händla czy kultowa „Ave Maria”). Wszystko podane w stylistyce subtelnej i eleganckiej, muzycznej uczty.

Dionizy Piątkowski