Do grona znakomitych, polskich skrzypków dołącza Stanisław Słowiński. Jawi się jako kolejny, kreatywny artysta i znamienity wirtuoz jazzowej tradycji i godny spadkobierca Michała Urbaniaka, Krzesimira Dębskiego, Zbigniewa Seiferta. Wraz z Adamem Bałdychem stanowią dzisiaj o wiolinistyce polskiego i europejskiego jazzu. Z ogromnym zachwytem  słucham jego albumów ( „Landscapes Too Easy To Explain” oraz „ Visions”) tak zgrabnie, z pomysłem godnym wielkich mistrzów przygotowanych i perfekcyjnie zrealizowanych.

Stanisław Słowiński to niezwykle zdolny skrzypek, aranżer i kompozytor; laureat Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors (  z doskonale przyjętym autorskim  Stanisław Słowiński Quintet), jest laureatem Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta oraz stypendystą Twórczego Miasta Krakowa, wielokrotnie nominowany w kategoriach „skrzypce” oraz „nowa nadzieja” w ankiecie Jazz Top/Jazz Forum.Jest liderem kilku ciekawych projektów autorskich, muzykiem współpracującym z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi (m.in. Sinfonietta Cracovia, Krakowska Orkiestra Kameralna), często uczestniczy także w realizacji projektów innych artystów, takich jak Brian Eno, Ben Frost, Daniel Bjarnason, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Ludwig Wicki, Joe Hisaishi, Robert Kabara, Joanna Słowińska, Paweł Kaczmarczyk, Piotr Orzechowski.

“Landscapes Too Easy To Explain” jest swoistą suitą, skomponowaną jazzem, śladami muzyki współczesnej, intuicyjną improwizacją oraz  folkoryzującym nawiązaniem do tradycji. Jest ciekawym obrazem jazzu, który nie broni się li tylko modern-skomplikowanymi strukturami, ale jest podawany jak zestaw budzący się wzajemnym szacunkiem do każdej ze stylistyk. Trudno ustrzec się takiemu wrażeniu, skoro lider- Stanisław Słowiński– jest nie tylko dominującym instrumentalistą, ale i kompozytorem niezwykle ciekawych, barwnych i przejrzystych kompozycji. Dla ich mistrzowskiej interpretacji dobrał sobie najlepszych: Kasia Pietrzko- fortepian, Justyn Małodobry- kontrabas, Maks Olszewski-perkusja i wtórujący mu subtelnościami dwutonu trębacz Zbyszek Szwajdych.

Równie interesujący jest album „Visions”, gdzie Stanisław Słowiński rozgrywa te wszystkie muzyczne tęsknoty oraz aspiracje, którymi obudowany jest dzisiejszy jazzu. Dla takiej koncepcji pozyskał znakomitych muzyków ( Zbyszek Szwajdych- trąbka, Szymon Mika – gitara, Kuba Płużek-fortepian, Justyn Małodobry-kontabas, Dawid Fortuna –perkusja i wokalistka Joanna Słowińska), dla których „liturgia jazzu” jest już li tylko poszanowaniem muzycznej tradycji. Czerpiąc inspiracje z klasyki jazzu i pozostając pod wpływem jego ortodoksji budują nowe artystyczne odniesienia wraz z rozbudowaniem nowoczesnych form dzisiejszego jazzu.

Dionizy Piątkowski