W grudniu 2017 roku w Topaz Studio w Kolonii pojawił się kwartet, którego nagrania stały się jednymi z ważniejszych jakie w ciągu ostatniej dekady zrealizował wybitny lider- saksofonista, Ernie Watts. W czasie sesji zgromadzono materiał, który pozwolił na edycje dwóch albumów („Home Light” oraz “Wheel Of Time”).Przeogromna dyskografia amerykańskiego saksofonisty obejmuje kilkadziesiąt albumów realizowanych zarówno we własnych zespołach, jak  i w gościnnych sesjach w grupach innych liderów. Ernie Watts, poza własnymi autorskimi ( jazzowymi ) albumami pojawia się często, jako muzyk studyjny  nawet w nagraniach i na koncertach The Rolling Stones, Whitney Houston, Franka Zappy.  Udział w sukcesie nagrań Charlie’go Hadena (Quartet West), Herbie’go Hancocka, Pata Metheny’ego jest także udziałem wszechstronnego saksofonisty.  Zwłaszcza formuła standardowego kwartetu zawsze odpowiadała stylistyce i brzmieniu, jakie od lat proponuje amerykański weteran post-bopu.

Ernie Watts po uzyskaniu dyplomu  Berklee College Of Music rozpoczął ponad dwuletnią (1966-68) współpracę ( i doskonałą jazzową szkołę) w orkiestrze Buddy’ego Richa. Przez ponad dekadę angażował się do różnych (jazzowych i komercyjnych) przedsięwzięć, z czego najciekawsze okazały się koncerty i nagrania z Geraldem Wilsonem, Bobby’m Bryant’em, orkiestrą Olivera Nelsona, zespołami Jean- Luc Ponty’ego, Cannonballa Adderleya i Leonarda Feathera ( zwłaszcza ciekawy album „The Night Blooming Jazzmen” z 1975 roku). Pod koniec lat 70-tych kariera E.Wattsa nabrała rozpędu, zwłaszcza gdy związał się (od 1977 roku) z popularną jazz-rockową grupą gitarzysty Lee Ritenoura. Sporo koncertował i nagrywał, także z Sadao Watanabe, Anitą O’Day, J.J.Johnsonem oraz  z Geraldem Wilsonem. Komercyjnym sukcesem dla Ernie’go Wattsa okazał się udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Chariots Of Fire”, za co jazzmana nagrodzono ( w 1982 roku) prestiżowym Oskarem. Niezwykle ważnym okazały się także nagrania saksofonisty z Tomem Scottem, Stanleyem Clarke’m , cykl płyt i koncertów z Lee Ritenourem, eksperymentalny jazz w ramach Liberation Music Orchestra Charlie’go Hadena oraz nagrania z  jego ( ale także i własnym) kwartetem. Entuzjastycznie przyjęte albumy Quartet West ( z Charliem Hadenem) były dla saksofonisty impulsem, by kolejne pomysły realizować w ramach standardowego kwartetu. Właśnie takie, liczne nagrania spowodowały, że jazzowa publiczność zwróciła  baczniejszą uwagą na modern-jazzową konwencję zaproponowaną przez Ernie’go Wattsa.

„Home Light” to kolejny ( po “Wheel Of Time”)  album zrealizowany przez kwartet Ernie’go Wattsa z udziałem muzyków europejskich ( pianista Christof Saenger, basista Rudi Engel oraz perkusista Heinrich Koebberling) są  nie tylko współautorami ciekawych kompozycji doskonale wpisujących się w koncepcję nowoczesnego, hard-bopowego kwartetu, ale także doskonałymi partnerami dla amerykańskiego, legendarnego saksofonisty.

Dionizy Piątkowski