Amerykańska saksofonistka Fostina Dixon niezwykle zgrabnie porusza się na styku jazzu, gospel oraz przebojowego smooth jazzu bawiąc się doskonale nie tylko znanymi standardami, ale także znakomitą interpretacją oraz ciekawymi pomysłami harmonicznymi. Najlepszym tego przykładem jest nie tylko jej najnowszy album „Here We Go Again”, ale także CD-zestaw  nazwany „Song List”. W repertuarze amerykańska saksofonistka ma zarówno kompozycje-standardy jazzu, przeboje Dolly Parton (!) i także – utrzymane w pogodnym i melodyjnym gospel smooth jazzie – własne kompozycje.

Fostina Dixon to  ciekawa kompozytorka,  dobra wokalistka i solistka jazzowa, grająca na saksofonie sopranowym, altowym i barytonowym (często gra także na  flecie prostym oraz  klarnecie). Jej grę można usłyszeć w nagraniach takich gwiazd, jak  Abbey Lincoln, Barry Harris, Earl May oraz grupie  Big Apple Jazzwomen; nagrywała i koncertowała  z Gilem Evans, Roy’em Ayersem, Tomem Browne, Charlie’m Persipem, Melbą Liston, Cab Calloway’em, Slidem Hamptonem, Frank’em Fosterem, Joe Williamsem, Nancy Wilson, Bobby’m Vintonem, Sammy’m Davisem a nawet z Prince’m i Marvinem Gaye’m( z którym koncertowała przez cztery lata). Była także muzykiem zespołów Geralda Wilsona, Jimmy’ego Clevelanda i Leslie’ego Draytona. Jest zatem muzykiem niezwykle aktywnym, często pojawia się na amerykańskich estradach, w Europie dała się poznać jako solistka w zespole legendarnego gitarzysty James Blood Ulmera.

Fostina Dixon pochodzi z Wilmington w Delaware, gdzie studiowała u Roberta  Lowery’ego i grała w jego warsztatowej formacji Delaware All-State Band oraz w  Young Symphonic Orchestra, z  którą koncertowała w Europie. Studiowała z takimi znakomitymi muzykami jak Frank Foster, Buddy Colltet, Vic Morosco, Joe Viola, Andy McGhee i William Bowie. Jako profesjonalny muzyk występowała w licznych klubach, kościołach, ośrodkach sztuki społecznej, nowojorskich cyklach koncertów Jazzmobile, teatrach;  pojawiała się jako atrakcja festiwali African Street w Nowym Jorku, dorocznym Woman Jazz Festival, Black Woman Conference & Festival, słynnym Kool Jazz Festival, Greenwich Village Jazz Festival. Kilkakrotnie koncertowała także w Niemczech, Austrii, Włoszech, Belgii, Francji i Holandii. Fostina Dixon  jest także częstym gościem i muzykiem  amerykańskich programów telewizyjnych („NY Undercover Cop”,  „Perspective in Jazz”, „Today in New York” z Dr. Billy’m Taylorem). Saksofonistka pojawia się także w spektaklach teatralnych  ( np. w musicalu „All Girl Band” oraz w „Jazz is a Lady”  w teatrze Playwrights Horizon). Jednak zdecydowanie najpełniej spełnia się jako saksofonistka i kompozytorka prezentując ciekawe, ujmujące nagrania, w których łatwo odszukać brzmienie nowoczesnego jazzu, zachwyt dla tradycji fusion  i mocne powiązanie z muzyką gospel i religią. Może właśnie dlatego album „Here We Go Again” został sklasyfikowany “ contemporary gospel” i z taką rekomendacją zdobywa sporą popularność oraz przydomek „Saxophone Queen„.

Dionizy Piątkowski