Zbigniew Jakubek (18.04.1962- 1.05.2023) to znakomity i wybitny pianista, kompozytor i pedagog, z ogromną (35 albumów) dyskografią realizowaną wraz z autorskimi zespołami Walk Away i Back In oraz muzykami, którzy chętnie zapraszali kreatywnego artystę do swoich projektów. Teraz składają mu hołd realizując sesję „Tribute to Zbigniew Jakubek”, która obejmuje kompozycje zrealizowane z udziałem znakomitych twórców, takich jak Lora Szafran, Tomasz Grabowy, Krzysztof Ścierański, Bernard Maseli, Adam Wendt, Mieczysław Szcześniak, Damian Kurasz, Cezary Konrad, Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Artur Lipiński, Michał Grott, Wojciech Fedkowicz, Dariusz Kaliszuk, Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz oraz Marek Raduli. O brzmienie całości zadbał Wojtek Olszak z Woobie Doobie Studio.
Zbigniew Jakubek to absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w 1983 roku był pianistą grupy New Coast, potem Still Another Sextet –zwycięzcy Grand Prix Jazz Juniors 1984. Rok później powstał Walk Away, zespół, który przesądził o fascynacjach i karierze pianisty. Przez dekady Walk Away był jednym z najznamienitszych zespołów polskiego jazzu, koncertował na najważniejszych estradach świata, notorycznie zdobywał laur „Zespołu elektrycznego roku” w ankiecie Jazz Top Jazz Forum. Zbigniew Jakubek latach 1985 – 1997, tylko z Walk Away, nagrał dziewięć, znakomitych płyt. Od 1986 roku był pianistą Young Power, nowoczesnej – jak na tamte lata- formacji prowadzonej przez Krzysztofa Popka. W 1993 roku wspólnie z wibrafonistą Bernardem Maseli założył duet Back In (poszerzony później o indonezyjskiego perkusjonistę – Nippy Noya) z którym nagrał płytę „Electric Live”. Pianista od połowy lat 90-tych pojawiał się także w zespołach innych muzyków: odbył w 1996 roku trasę z Frank’em Gambale, w 1997 roku z francuskim skrzypkiem Didierem Lockwoodem, trasy koncertowe „Susan Weinert & Cezary Konrad Band”, „Polish – American Summer Dream Band” ze Steve’m Loganem. Koncertował również z takimi artystami, jak Eric Marienthal, David Fiuczynski, Dean Brown, Mino Cinelu, Chester Thompson, David Friesen, Bill Evans, Cindy Blackman i Carmine Appice,. Ostatnim międzynarodowym projektem było utworzenie w 2009 roku formacji Susan Weinert & Zbigniew Jakubek Urban Groove Ensamble. Zbigniew Jakubek ma na swoim koncie współpracę z wieloma artystami polskiej sceny pop (M. Szcześniak, M. Jeżowska, L. Szafran, R. Rynkowski, Z. Wodecki), współpracował z Polską Orkiestrą Radiową i wieloma orkiestrami filharmonicznymi. Od 2003 roku był wykładowcą i profesorem Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Marek Raduli – gitarzysta i wieloletni współpracownik Zbigniewa Jakubka – podjął się wraz z grupą przyjaciół misji dokończenia płyty kwartetu Zbigniewa Jakubka, nad którą muzyk pracował za życia. Powstał dwupłytowy album „Tribute to Zbigniew Jakubek” gdzie można usłyszeć oryginalne zarejestrowane przez Zbigniewa Jakubka partie instrumentów klawiszowych. „Łączyła nas wieloletnia przyjaźń i przyjemność współpracy od połowy lat 90-tych – wspomina współproducent albumu Marek Raduli. Po wspólnych koncertach (między innymi w składach Zbigniewa Lewandowskiego) pozostały nagrania utworów z udziałem Jaco (taki miał środowiskowy pseudonim), które do dziś stanowią unikatową wartość artystyczną. Podkreślić należy niezwykły dar kompozytorski Zbyszka. Muzycy tacy jak Frank Gambale czy Dean Brown, z którymi Jaco współpracował, mawiali żartobliwie, że „Zbigniew Jakubek to geniusz, który nie zdawał sobie sprawy z tego, że nim jest”. Zachowały się kompozycje Jaco, których nie zdążył opublikować w formie autorskiej płyty. Kompletując materiały na zbiór „Tribute to Zbigniew Jakubek” skorzystałem z zapisów różnego rodzaju partii instrumentalnych Zbyszka, pozyskanych z jego prywatnego komputera, głównie dzięki uprzejmości i wsparciu rodziny. Zaczynem mojej pracy były fragmenty sesji Kwartetu Zbigniewa Jakubka zarejestrowane w studio Piotra Remiszewskiego w 2013 roku. Partie tzw. demo klawiszy, niektóre partie basów Tomka Grabowego, oraz nagrane w tym samym okresie moje gitary w Bond Studio – Tomasz Bidiuk, stały się osią całej produkcji. Podczas dwudziestu lat uczestniczenia w działalności zespołu ‘Zbigniew Jakubek Quartet’ wielokrotnie nadarzała mi się wyjątkowa sposobność muzykowania z wieloma znakomitymi instrumentalistami. Zaproszenie ich teraz do skompletowania płyty, a dodatkowo – możliwość wykorzystania utworów Zbyszka z czasów jego pracy w grupie Walk Away, to szereg działań, w konsekwencji których powstało to wyjątkowe, unikatowe wydawnictwo”.