Ogrom pracy, zapału, pasji i zachwytu włożyła Anna Duczmal – Mróz, by wraz z Orkiestrą Amadeus wprowadzić nas w zaczarowany świat muzyki Mieczysława Wajnberga. Trzy ( w tym jeden podwójny) znakomite albumy zrealizowane dla DUX Recordings to perfekcyjne odczytanie kompozycji polskiego kompozytora oraz brawurowa interpretacja znakomitej orkiestry pod imponującym kierunkiem młodej, poznańskiej dyrygentki.
Pełne trudności i przeciwności losu życie Mieczysława Wajnberga (12.01.1919—26.02.1996) odzwierciedlają dzieje całego pokolenia polskich Żydów, którym przyszło mierzyć się z okrutną historią napędzaną siłami totalitaryzmów. Losy te odcisnęły swe piętno na twórczości kompozytora, który większość życia spędził w ZSRR a jako artysta o „niewłaściwym pochodzeniu” i nie tworzący politycznie poprawnej muzyki, nigdy nie należał do ulubieńców władz. Migracja wojenna i powojenna, wiodąca Wajnberga z Warszawy do Mińska, Taszkientu i Moskwy z jednej strony odciskała zasadnicze piętno na jego twórczość i formowała język muzyczny kompozytora, z drugiej zaś pozostawiała wyraźny ślad w życiorysie twórcy. Niezależnie od okoliczności, Mieczysław Wajnberg nieprzerwanie realizował swoją potrzebę komponowania. Stworzył kilkaset godzin muzyki, ujętych w 154 dzieła oraz ścieżki dźwiękowe do filmów ( w tym do najbardziej znanego „Lecą żurawie”), animacji dla dzieci a nawet muzyki cyrkowej. Ponad jedną trzecią jego spuścizny twórczej stanowią dzieła na orkiestrę, wśród nich 22 symfonie, koncerty na skrzypce, wiolonczelę, flet, klarnet i trąbkę oraz kantaty z udziałem solistów, chóru i orkiestry. Wśród 70 utworów kameralnych najliczniejszą grupę stanowi 17 kwartetów smyczkowych.
Przypadająca w styczniu 2019 roku 100-tna rocznica urodzin Mieczysława Wajnberga stanowiła doskonałą okazję do przybliżenia jego twórczości polskim melomanom. Choć w ciągu ostatnich lat dzieła Wajnberga wykonywane i utrwalane są coraz częściej, jego muzyka w naszym kraju dobrze znana jest zaledwie wąskiej grupie odbiorców. Albumy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus prowadzonej przez Annę Duczmal-Mróz obejmują zatem szerokie spectrum kompozytorskie pozwalające odbiorcy poznać różne oblicza artysty, począwszy od wpływów neoklasycyzmu, skończywszy na inspiracjach twórczością Dymitra Szostakowicza. Jest zatem „I Symfonia kameralna”, „Koncert na flet i smyczki”, „III Symfonia kameralna”, „II Symfonia kameralna na orkiestrę smyczkową i kotły”, „IV Symfonia kameralna na orkiestrę smyczkową klarnet i trójkąt”, „II Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i kotły” oraz „ II Koncert fletowy na flet i orkiestrę smyczkową „. Ale jest także „II Symfonia na orkiestrę smyczkową” z 1946 roku i „ VII Symfonia na orkiestrę smyczkową i klawesyn” skomponowana w 1964 roku.
Mieczysław Wajnberg w ostatnich latach stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów polskich działających w XX wieku. Projekt Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus poświęcony wyłącznie dziełom Mieczysława Wajnberga doskonale odzwierciedla swoisty renesans związany z zainteresowaniem sylwetką twórcy w Polsce i na świecie. Ale bohaterem jest tutaj przede wszystkim Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz oraz znakomici soliści ( m.in. Łukasz Długosz -flet, Kornel Wolak -klarnet, Beata Słomian –trójkąt, Piotr Szulc -kotły, Oskar Krawiecki- kontrabas, Dorota Frąckowiak-Kapała: klawesyn).
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową. Jak określił pozycję Anny w Orkiestrze Maestro Eiji Oue ” Urodziła się, aby być dyrygentem”. Anna Duczmal-Mróz wielokrotnie prowadziła koncerty z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Ameryce Południowej oraz współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, NOSPR. Jest także drugim dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, z którą regularnie koncertuje i dokonuje nagrań muzyki polskiej. Najnowsze płyty z nagraniami utworów Mieczysława Wajnberga, zrealizowane dla wytwórni DUX Recordings są ważnym etapem w karierze poznańskiej dyrygentki.