Po trzech albumach zrealizowanych dla ECM Records  przez francuskiego pianistę Benjamina Moussay   wraz z grupami Louisa Sclavisa ( “ Sources” z 2011 roku, “Salt and Silk Melodies” – sesja z 2014 i “Characters on a Wall” z 2018 roku) przyszedł czas na solową prezentację. Poprzednie albumy zrealizowane przez pianistę dla Manfreda Eichera czerpały z przeogromej witalności improwizacyjnej oraz wirtuozerii  francuskiego pianisty skrywajacego swoj talent w cieniu innym liderów. Tym razem  Benjamin Moussay  zrealizował  w słynnym Studios La Buissone album “Promontoire” wpisując się w nobliwy zestaw solowych improwizacji wielkich gwiazd oraz odkryć ECM Records.

Benjamin Moussay studiował grę na fortepianie klasycznym w Konserwatorium w Strasburgu, potem zajął się kompozycją jazzową i aranżacją w Konserwatorium Paryskim, gdzie jego nauczycielami byli François Jeanneau i Jean-François Jenny-Clark. W 1998 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Jazzowy Martiala Solala i stał się kluczową postacią na francuskiej i międzynarodowej scenie jazzowej, współpracując z Louisem Sclavisem, Glennem Ferrisem, Marcem Ducretem, Archie Shepp, Tony Malaby, Vincentem Courtois, Danielem Humairem oraz wielu innymi znakomitymi liderami. Przez pewnien czas  prowadził własne grupy, w tym jego długoletnie trio z perkusistą Erikiem Echampardem i basistą Arnaultem Cuisinierem.

Promontoire” jest pierwszym solowym albumem na fortepian. Pianista w tej szczególnej sesji  odnajduje  kształt swójej muzyki nie tracąc niczego ze staranne przygotowanych i spontanicznych improwizacji. Benjamin Moussay nazywa to „ samotnym tańcem z przepływem wewnętrznego rytmu, takim, który rozwija i porzuca proces kompozytorski. Przygotowane preteksty zmieniają się nieskończenie w zależności od chwili. Gram na pianinie solo, znam punkt początkowy i cel podróży. Tajemnica tkwi w niespodziankach z podróży ”.

Dionizy Piątkowski