Odnotujmy wielki sukces polskiego muzyka jazzowego: saksofonista Maciej Obara  i jego kwartet dołączyli do elitarne grona gwiazd słynnej ECM Records. Dotąd ambasadorami światowego jazzu w ECM byli Tomasz Stańko i  Trio Marcina Wasilewskiego. Teraz album „Unloved” jest  sensacją jazzowej jesieni.

Maciej Obara to niezwykle zdolny i kreatywny saksofonista, kompozytor oraz improwizator charakteryzujący się rozpoznawalną frazą i silnym brzmieniem. Artysta, który od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vagan oraz perkusista Gard Nilssen. Formacja reprezentuje wąską grupę europejskich muzyków, którzy świadomie i bezkompromisowo omijają muzyczne dosłowności, kreując swój własny styl. „Moi przyjaciele są niesamowitymi improwizatorami. Uwielbiam ich umiejętność swobodnego poruszania się po otwartych przestrzeniach. Uwielbiam sposób, w jaki nadają kształt i kolor pomysłom, które rodzą się w mojej głowie…” – komplementuje muzyków  Maciej Obara.

Albumem „Unloved”  Maciej Obara ogłasza jazzowemu światu imponujący debiut w prestiżowej wytwórni ECM. Krążek ten zadziwia różnorodnością ekspresji. Znajdziemy tu zarówno łagodną liryczność, jak i ognistą, nieokiełznaną pasję. Oprócz utworu tytułowego – napisanego przez Krzysztofa Komedę na potrzeby filmu „Niekochana” Janusza Nasfetera, wszystkie kompozycje są autorstwa Obary. Razem tworzą one, jak mówi sam artysta, „opowieść o bardzo ważnych dla mnie ludziach oraz o miejscach, które mnie inspirują.” Saksofonista  podkreśla jednak, że jego tematy są jedynie „inspiracją, zarysem, który uwalnia nasze brzmienie…”. Każdy z muzyków kwartetu był bardzo zaangażowany w proces powstawania albumu, każdy jest w pewnym sensie liderem tego projektu.

Premiera albumu jest zwieńczeniem pięciu lat pracy kwartetu. Maciej Obara i pianista Dominik Wania nawiązali współpracę dziesięć lat temu, kiedy spotkali się w zespole Tomasza Stańko. Muzyków połączyło podobne wyczucie formy i wspólna idea muzycznej swobody. Pięć lat później dołączyli do nich Ole Morten Vågan i Gard Nilssen. Choć artystów inspirują rozmaite rzeczy, wszyscy doskonale odnajdują się w przestrzeni między tym, co zapisane w nutach, a tym, co zupełnie dowolne. Tomasz Stańko opisał Macieja Obarę jako „wspaniałego muzyka, którego twórczość jest przejmująca, dojrzała, głęboka, pełna uroku i piękna, także dlatego, że naprawdę należy do niego.” Brzmienie Obary oraz jego podejście do tworzenia zawsze cechowały się dużą indywidualnością. Artysta – podobnie jak przed laty Stańko – ćwiczył swoje zdolności improwizacyjne po obu stronach Atlantyku. Będąc w Nowym Jorku, Obara współpracował z Nasheetem Waitsem, Markiem Heliasem oraz Ralphem Alessim (który chwalił saksofonistę za „wielką wrażliwość podczas improwizacji„.) W swojej recenzji występu kwartetu Obary na Molde Festival, krytyk John Kelman napisał: „Obara był rewelacyjny, zdolny do próbowania wszystkiego, lecz także stale przysłuchujący się otaczającej go muzyce, co umożliwiało mu głęboką i świadomą relację z pozostałymi muzykami.”

Pianista Dominik Wania jest dzisiaj jednym z najciekawszych pianistów młodego pokolenia, z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, zdobywając też stypendium na bostońskim New England Conservatory. Jego improwizacje charakteryzują się niebywałą techniką – czego przykładem może być utwór „Echoes„. Solowy dorobek pianisty to m.in album „Ravel”, zawierający jego  nowotorskie opracowanie utworu „Miroirs” na trio jazzowe.

Basista Ole Morten Vågan jest dyrektorem artystycznym Trondheim Jazz Orchestra ( dzięki której na szerokie wody wypłynął np.trębacz Mathias Eick). Grę Vågana słyszymy na wydanym przez ECM albumie „Time Is A Blind” Guide Thomasa Strønena. Basista jest też znany z zespołu Generator X, współtworzonym z Audunem Kleivem i Christianem Wallumrødem. Perkusista Gard Nilssen jest liderem tria Acoustic Unity ( z saksofonistą André Roligheten i basistą Petter Eldh). Gard gra również w power-rockowym/jazzowym trio Bushman’s Revenge. Doskonale odnalazł się  na ( wydanym w ECM Records)  albumie „Skala” Matthiasa Eicka. Gard Nilssen to uczeń Jona Christensena, współpracował z wieloma wybitnymi artystami  jazzu ( np. w festiwalowym trio  z legendarnym basista Arildem Andersenem i gitarzystą Patem Metheny’m). Album „Unloved” został nagrany w Rainbow Studio w Oslo w styczniu 2017 roku, a wyprodukował go jeden z najważniejszych kreatorów nowoczesnego jazzu – Manfred Eicher. „Unloved”  otwiera nowy rozdział w dyskografii kwartetu. I pierwszym, studyjnym nagraniem formacji Macieja Obary ( wcześniej kwartet- związany dotąd z For Tune Records- zrealizował koncertowe płyty „ Komeda: Absolutely Live”, „Live at Manggha” oraz „Live In Minsk Mazowiecki”).Unloved” jest dziewiątym, autorskim albumem w dyskografii Macieja Obary.

Dionizy Piątkowski