Austriacki multiinstrumentalista Christian Muthspiel jest twórca niezwykle aktywnym i kreatywnym, ciekawym instrumentalistą i kompozytorem ale także  interesującym artystą malarzem i grafikiem. W rodzinnej Austrii uchodzi za jazzowego „ guru ” swojego pokolenia i jest chętnie zapraszany do projektów innych muzyków. Sam nie stroni od ciekawych sesji oraz koncertów i często zaprasza do swojego zespołu wybitych muzyków jazzowych. Z pewnością jego faworytem jest amerykański basista Steve Swallow. Album „Simple Songs” jest doskonałym przykładem, jak na prosty język kompozycji przełożyć na trudne frazy, rozbudowaną improwizację i ujarzmić artystyczną ambicję. Steve Swallow jest idealnym muzykiem dla takich projektów: powściągliwy w swych muzycznych emocjach, konsekwentny i zdyscyplinowany. Ale także obdarzony jazzowym pomysłem i fantazją. Do tego nieposkromiony „innowator” Christian Muthspiel – grający  tutaj na puzonie, fletach oraz keyboardach.

Christian Muthspiel  jest absolwentem Musikhochschule Graz ( w klasie puzonu, klasyki i jazzu) oraz stypendystą kanadyjskiej School of Fine Arts. Jego zainteresowania obejmują zarówna jazz, jak i muzykę klasyczną. Jest kompozytorem ( i dyrygentem) autorskich dzieł wykonywanych przez Camerata Salzburg  oraz  Münchener Kammerorchester. Jego słynne  „Mozart Loops” – wystawiane w filharmoniach w  Essen i w Salzburg – przybliżyło artystę zarówno do publiczności jazzowej, jak i klasycznej. Zwłaszcza, że znane są jego doskonałe koncerty ( także jako dyrygenta) z Staatsorchestra Hannover, Ludwigsburg Festival Orchestra,  Orchestra Recreation Graz,  Tonkünstler Orchestra Niederösterreich oraz ( od 2011 roku)  z MIAGI Youth Orchestra z RPA.

Jednak najlepiej Christian Muthspiel spostrzegany jest jako muzyk jazzowy. Od lat związany ze słynną, warsztatowa formacja  Vienna Art Orchestra, z która zrealizował wiele koncertów i kilka  doskonałych płyt ( “Big Band Poesie”, “Duke Ellington’s Sound Of Love”, “Art & Fun, “ A Centenary Journey”, “ Artistry In Rhythm”, “ American Rhapsody” oraz słynny “Nine Immortal Non Evergreens For Eric Dolphy”). Muthspiel był muzykiem  Vienna Art Orchestra w latach  1994 – 2004, ale przede wszystkim jest artystą samodzielnym, promującym własne zespoły oraz projekty. Najważniejsze z nich to Christian Muthspiel´s Yodel Group oraz jego sztandarowe Christian Muthspiel Trio; koncertuje także wraz ze swoim bratem, gitarzystą Wolfgangem Muthspielem ( w duecie lub wspomagając jego zespoły). Najciekawsze okazały się ich wspólne albumy  „Early Music”, „Echoes Of Techno”, arcyciekawy kwartet „ Muthspiel-Peacock-Muthspiel-Motian”, „ Focus It” oraz „Scheneetanz”.

 Wraz z  Steve’m Swallow’em nagrał wcześniej doskonale przyjęty przez krytyków i publiczność album  “Christian Muthspiel 4 featuring Steve Swallow”.Teraz realizuje projekt w duecie z tym wybitnym amerykańskim basistą. Christian Muthspiel  jest autorem kilkunastu albumów ( m.in. “Huljo – Christian Muthspiel´s Yodel Group”,” May”, “ Dancing Downland”, “Harmonices Mundi”, “Octet”, “Trombone Performance” ) ale także bohaterem ponad dwudziestu wystaw jego malarstwa oraz rzeźby w słynnych galeriach Europy.

Dionizy Piątkowski