Album „Illusions” zawierający kompozycje Darka Janusa to ciekawa sesja prezentująca nie tylko kreatywność oraz artystyczną subtelność autora, ale także ich znakomitą interpretację przygotowaną przez wirtuozerski  duet pianistek, Aleksandrę Hałat oraz Agatę Hołdyk.

Darek Janus to pianista i kompozytor, który w swoich utworach zgrabnie łączy muzykę klasyczną z jazzową. Jego szerokie zainteresowania zaowocowały współpracą z Czesławem Niemenem, Tadeuszem Nalepą, Grażyną Łobaszewską, Krystyną Prońko, Ewą Drygą, Anną Serafińską, Ewą Bem, Ryszardem Rynkowskim, Januszem Szromem, Anną Lubańską, Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Markiem Torzewskim, Robinem Eubank’sem, Frank’em Gambale, Hiramem Bullock’em czy Troy’em Andersonem. Jako muzyk studyjny, kompozytor i aranżer, dokonał licznych nagrań telewizyjnych i radiowych, był kierownikiem muzycznym i aranżerem programu „Jaka to melodia”. Z jednej strony realizował  album „Przepływamy” Grażyny Łobaszewskiej, z drugiej przygotowywał kompozycje dla Akademickiego Zespołu Muzycznego Politechniki Śląskiej. Kompozycje Darka Janusa to przestrzeń różnorodnych emocji, ukrytych zdarzeń, dźwiękowych splotów akcji, a przede wszystkim kopalnia osobistych emocji kompozytora. „ Jako wykonawczyni i interpretatorka jego utworów od samego początku wiedziałam, jak niezwykle dla mnie istotne będzie stworzenie własnej muzycznej opowieści opartej na indywidualnych wizjach i odczuciach – opowiada o genezie albumu „Illusions” Aleksandra Hałat.  „Wiedziałam, że wkraczam na tajemniczą drogę poszukiwań środków wykonawczych, które pozwolą mi jak najpełniej ukazać słuchaczom połączenie świata muzyki klasycznej i jazzowej. 'Pojawiła się we mnie wewnętrzna i twórcza potrzeba, aby jazzowe harmonie oraz charakterystyczne zwroty rytmiczne wzbogacić wachlarzem klasycznych możliwości artykulacyjnych, kolorystycznych i barwowych. Pomyślałam, że nieustanne przenikanie i korelacja tych dwóch światów właśnie wtedy będzie najbardziej możliwa. Kompozycje sprowokowały mnie do spontanicznych refleksji, do zatrzymania się w codzienności, tu i teraz, docenienia ulotnych i pięknych chwil oraz dziecięcej radości z istnienia, aby zagłębić w muzycznych iluzorycznych przestrzeniach muzyki Darka Janusa”. Zachwywtu nad pomysłem realizacji nagrania „Illusions” nie kryje także Agata Hołdyk : „ Utwory Darka Janusa są jak wciągające historie, które porywają słuchaczy w swoją fabułę, tworząc aurę na pozór nierzeczywistą, ale gdy wejdzie się w ten świat dźwięków, emocji, zapętlonych fraz, przeżywa się te obrazy i wrażenia bardzo głęboko. Jako wykonawczyni miałam spójną wizję tego, jak je odbieram i jak chcę je usłyszeć. Grając miałam poczucie wejścia w trans lub ruszenia w drogę, której kres musiałam poznać. I że to wszystko jest procesem, w którym zmieniam się ja, Ty i wszyscy my i że ta droga się nie kończy”.

Jest więc „Illusions” AHHA Piano Duo  zderzeniem osobowości energetycznych pianistek, które podejmują ze sobą porywający dialog muzyczny. Rozgrywa się on na wielu płaszczyznach i w ramach przeróżnych stylistyk, niezależnie czy muzyka w wykonaniu duetu rozbrzmiewa w układzie na dwa fortepiany, czy na cztery ręce. To niezwykła, kreowana wspólnie, artystyczna wizja jest przecież rezultatem pianistycznego kunsztu.

Dionizy Piątkowski