Dwadzieścia lat temu powstała Era Jazzu – cykl koncertów klubowych i galowych najwybitniejszych gwiazd współczesnego jazzu oraz znaczące przedsięwzięcie  kulturalne plasowane w czołówce europejskich i polskich imprez jazzowych. Kulminacją Ery Jazzu jest  coroczny, wielodniowy, Aquanet Jazz Festival, który obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację  najciekawszych jazzowych  zjawisk i trendów. Od lat realizowany jest także Poznań Jazz Project promujący młodych, poznańskich muzyków.

Kiedy jesienią 1998 roku startowałem z Erą Jazzu wiedziałem, że ma to być impreza inna niż wszystkie dotychczasowe, podobne festiwale w Polsce. Przede wszystkim postawiłem na ekskluzywność i prestiż wydarzeń,  a co za tym idzie, na taki dobór artystów, by ich koncertami przerwać tuzinkowość innych prezentacji. Stąd też wielu artystów pojawiało się pod szyldem Ery Jazzu po raz pierwszy w Polsce. I zawsze – co jest już regułą imprezy-  na jedynych koncertach w kraju. Oczywiście, Era Jazzu nie może wyzbyć się możliwości prezentowania wielkich gwiazd jazzu, ale sam projekt daje ogromne możliwości pokazywanie także tych, których kariery rozgrywają się  głównie w Ameryce czy w Europie. Z jednej więc strony wielkie, komercyjne i jazzowo populistyczne nazwiska jak Diana Krall, Al Di Meola, Wayne Shorter, Herbie Hancock, Jan Garbarek, Cassandra Wilson, John McLaughlin, Dee Dee Bridgewater, Joe Zawinul; z drugiej strony artyści, którzy – właśnie  poprzez koncerty Ery Jazzu – zaistnieli wspaniale w polskiej świadomość artystycznej. Lista ta jest niezwykle długa, ale jest także powodem mojej dumy. Przedstawiłem polskiej publiczności po raz pierwszy takie znamienite osobowości, jak Patricia Barber, Dianne Reeves, China Moses, Nnena Freelon, Mariza, Angelique Kidjo, Abbey Lincoln, cały nurt chicagowskiej New Black Music, wyśmienitych innowatorów Carlę Bley, Dino Saluzzie’go, Davida Murray’a…”

Jubileuszowy koncert „Era Jazzu-gramy już 20 lat!” w prestiżowej Auli UAM  odbędzie się w sobotę 24 listopada. Gwiazdą wieczoru będzie najwybitniejsza skrzypaczka jazzu, Regina Carter – genialna instrumentalistka, powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie, honorowana najważniejszymi laurami oraz uznawana  od lat przez prestiżowy magazyn Down Beat za Jazzową Skrzypaczkę RokuKoncert galowy to także okazja przestawienie projektów, jakie przygotowali laureaci Nagrody Ery Jazzu.Być może jest to zbieg okoliczności albo  artystyczne przeznaczenie, które laureatów Nagrody Ery Jazzu  skupiło w zespole, który roboczo określić można  jako Era Jazzu All Stars.  To dość symptomatyczne i niezwykle budujące gdy nasi laureaci stają się ważnymi osobistościami nowego, polskiego jazzu a Nagroda Ery Jazzu staje się swoistą przepustką do kariery. Perkusista Adam Zagórski jest laureatem nagrodzonego w 2016 roku kwartetu Zagórski/Skowroński/Mucha/Tuźnik, gitarzysta Piotr Scholz otrzymał Nagrodę Ery Jazzu w 2017 roku a  harmonijkarz Kacper Smoliński to nasz tegoroczny laureat. Teraz wspólnie z basistą Damianem Kostką i saksofonistą Kubą Marciniakiem tworzą Weezdob Collective. Swój nowy zespół przedstawi, uwielbiany w Poznaniu, gitarzysta Dawid Kostka – także laureat Nagrody Ery Jazzu. Koncerty te będą premierą najnowszych płyt naszych laureatów.

Dionizy Piątkowski