Zbigniew Seifert (7.06.1946 – 15.02.1979) jest ikoną polskiego jazzu. Twórcą oryginalnego, charakterystycznego, rozpoznawalnego i niepowtarzalnego stylu skrzypcowego. Jego kompozycje zachwycają świeżością i oryginalnością – są inspiracją dla wielu muzyków uprawiających muzykę improwizowaną na instrumentach smyczkowych i nie tylko. Zbigniew Seifert w powszechnej świadomości wielbicieli jazzu funkcjonuje głównie jako skrzypek–wirtuoz. Niewiele uwagi poświęca się jego kompozycjom, które w równym stopniu, co mistrzowska gra na instrumencie, stanowią o charakterystycznym „seifertowskim” stylu.  „Seifert”  jest czwartą płytą Atom String Quartet, trzecią studyjną, drugą nagraną w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i pierwszą monograficzną, poświęconą twórczości jednego kompozytora. „Idea nagrania tego albumu dojrzewała w nas od dawna – mówią muzycy kwartetu – jednakże bezpośrednim impulsem był koncert, który zagraliśmy podczas festiwalu IX Letnia Akademia Jazzu w klubie Wytwórnia w Łodzi, w sierpniu 2016 roku. Przygotowaliśmy na tę okazję specjalny program, w całości poświęcony właśnie muzyce Seiferta”.

Atom String Quartet (Dawid Lubowicz – skrzypce, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka  oraz Krzysztof Lenczowski – wiolonczela)  powstał w 2010 roku i jest jednym z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. To  najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych. Od zdobycia Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2011 roku zespół stale gości na największych światowych festiwalach muzycznych m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Cairo Jazz Festival, Katara European Jazz Festival, Festival Veranos de la Villa Madrid, Gaume Jazz Festival, Manchester Jazz Festival, Jazzycolors Festival Paris, Salzburger Festspiele, Jazz Jamboree czy Solidarity of Arts. Atom String Quartet jest także pierwszym i jedynym polskim zespołem, który wystąpił na europejskich targach jazzowych Jazzahead! w Bremie

Tym razem muzycy kwartetu postanowili przypomnieć utwory  Zbigniewa Seiferta , które w pierwotnym założeniu miały być wykonywane przez jazzowe combo. Zostały one przefiltrowane przez język muzyczny jazzowego kwartetu smyczkowego, co wydaje się być bliskie wartościom wyznawanym przez kompozytora. Zarówno w sposobie gry Seiferta, jak i w kompozycjach widać, jak ważne było dla niego wprowadzanie elementów charakterystycznych dla muzyki jazzowej na grunt klasycznego aparatu wykonawczego. Album „ Seifert” przedstawia zatem ważne kompozycje polskiego skrzypka, takie jak „Quasimodo”, „Way To Oasis”, „Love In The Garden”, „Stillness”, „ Turbulent Plover”, „Evening Psalm”, „Where Are You From”, „On The Farm”,  “Song For Christopher” , słynne  „Kilimanjaro „ oraz “Inspirational Psalm” – kompozycja Dawida Lubowicza inspirowana utworem “Evening Psalm” Zbigniewa Seiferta .

„ Dla słuchacza zaznajomionego z oryginalnymi wersjami tych utworów nasze interpretacje mogą być zaskakujące – mówią muzycy Atom String Quartet – staraliśmy się podejść do tych kompozycji w kreatywny sposób: z jednej strony pojawiają się tu utwory, które niczym standardy jazzowe są jedynie pretekstem do improwizacji, z drugiej zaś — kompozycje rozbudowane, ze starannie zaplanowaną przez kompozytora narracją, która dzięki zmianie aparatu wykonawczego zyskuje zupełnie inny kontekst”. „ Seifert”  jest czwartym albumem zespołu: w 2011 roku ukazała się płyta „Fade In”, która zdobyła nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”, kolejny album „Places” w 2013 roku otrzymał Fryderyka w kategorii „Album Roku – Muzyka Jazzowa”, zaś wydany w 2015 roku album „AtomSPHERE”, był nominowany do nagrody Fryderyk 2016. Wydawcą płyty  „Seifert „  jest  Fundacja im. Zbigniewa Seiferta.

Dionizy Piątkowski