Nagradzana wszelkimi nagrodami, celebrytka i gwiazda jazzu, wokalistka i pianistka jazzowa Diana Krall wyrusza w światową trasy koncertową promująca jej najnowszy album „Turn Up The Quiet”. To wspaniały powrót do jazzu i wielkich amerykańskich standardów oraz jeden z ostatnich projektów, jakie zrealizował legendarny producent Tommy LiPuma.
Nikt nie ma wątpliwości, że Diana Krall to obecnie najpopularniejszą, komercyjną wokalistką jazzu. Subtelna pianistka i wokalistka jest dzisiaj spadkobierczynią tradycji Bessie Smith i Shirley Horn. Diana Krall to także jazzowa artystka, która zdołała ulokować aż osiem albumów na szczycie prestiżowej listy Billboard Jazz Albums. Znakomite albumy przyniosły jej pięć nagród Grammy Awards, osiem nagród Juno Awards oraz dziewięć złotych, trzy platynowe i siedem multi-platynowych płyt na całym świecie. Jej wyjątkowy głos jeden z krytyków porównał do mieszaniny whisky z miodem. Jest jedną z niewielu „białych” wokalistek, która z niezrównaną oryginalnością tworzy swoje niepowtarzalne brzmienie i jednocześnie wpisuje się w tradycyjny klimat jazzu i swingu. Obsypywana komercyjnymi laurami pozostaje pianistką i wokalistką jazzową. Wprawdzie obowiązujące do dziś kanony wokalistyki jazzowej powstały gdy Diany Krall nie było jeszcze na świecie, w czasach, gdy na estradach królowały wielkie damy jazzu, takie jak Billie Holiday, Elli Fitzgerald, Shirley Horn czy Carmen Marce, to Diana Krall wniosła do tego gatunku pewnego rodzaju świeżość. Dla wielu to właśnie ona jest dziś ikoną jazzowego śpiewu. Nigdy dotąd popularność artysty jazzowego nie była porównywana do karier największych gwiazd muzyki rockowej i popularnej. Wspaniała muzyka, doskonała interpretacja, ciekawy estradowy wizerunek oraz niepospolita uroda sprawiają, że Diana Krall – jazzowa wokalistka i pianista jest równie popularna i ceniona, jak największe gwiazdy filmu i pop-estrady.
Urodziła się (16 listopada 1964) w Nanaimo w hrabstwie British Columbia w Kanadzie. Wychowała się w rodzinie o muzycznych tradycjach: ojciec – pianista oraz babka wokalistka od najmłodszych lat uczyli ją gry na fortepianie i dbali o muzyczne „osłuchanie”. Pytana o najważniejsze muzyczne inspiracje i fascynacje wymienia zarówno muzykę Nat King Cole’a, Billa Evansa, Franka Sinatry jak i Stinga. Naukę muzyki kontynuowała w szkole średniej, gdzie Bryan Stovell, kierownik zespołu w Nanaimo District Secondary School nauczył ją komponować utwory na fortepianowe trio. Jeszcze jako nastolatka założyła własny zespół, z którym odnosiła lokalne sukcesy. Pilnie uczęszczała na Phil Nimmons Music Camp w Toronto, uczyła się z Donem Thompsonem, ale też grywała solo, w duetach lub trio w restauracjach, oraz akompaniowała śpiewakom. W 1980 roku po występie na Vancouver Jazz Festival młodziutka Diana otrzymała stypendium do słynnym Berklee College of Music w Bostonie. Nagroda ta stała się początkiem jej profesjonalnej kariery. Po rozpoczęciu studiów coraz częściej pojawiała się na prestiżowych konkursach i warsztatach jazzu. W czasie jednego z koncertów w roku 1984 grała wraz z legendarnym Jeffem Hamiltonem, który młodą, zdolną pianistkę zarekomendował wybitnemu weteranowi jazzu Ray ’owi Brownowi. Brown namówił Krall do podjęcia specjalistycznych studiów z Alanem Broadbentem w ramach Canada Arts Council Grant. Przez kolejne lata (1985-87) uczyła się z Jimmym Rowlesem oraz kontynuowała naukę u Raya Browna. Sporo koncertowała – solo lub ze swoim trio. Odwiedziła m.in. Szwecję i Szwajcarię, a w roku 1989 przeniosła się do Nowego Yorku. W 1993 roku ukazała się jej debiutancka płyta Diany Krall – „Stepping Out” nagrana w znamienitym towarzystwie – z Jeffem Hamiltonem i Johnem Claytonem. Nagrania przyjęto życzliwie, choć nic jeszcze nie zapowiadało rychłej „eksplozji” jej kariery. Niemniej to od wydania „Steppin 'Out” artystka stawała się coraz bardziej popularna. W 1995 roku realizowała kolejny album „Only Trust Your Heart”; w nagraniach udział wzięły gwiazdy jazzu – Ray Brown, Christian McBride, Lewis Nash i Stanley Turrentine. Płyta spotkała się z dużym uznaniem krytyki, a Krall zyskała prawdziwą popularność, również w Europie i Japonii. Trasa koncertowa promująca ten album przyniosła świetne recenzje i zachwyt publiczności. Wrażenie – obok samej Krall, robiła znakomita realizacja koncertów, przemyślany dobór utworów, ciekawa instrumentacja. Wydanie następnej płyty – „ All For You ” dedykowanej Nat King Cole’owi , okazała się najważniejszym wydarzeniem w karierze Diany Krall. To od tego momentu stała się mega gwiazdą światowej muzyki. Na płycie tej którym artystka przedstawiła swoje nowe trio z gitarzystą Russellem Malone i basistą Paulem Kellerem, później zastąpionym przez Bena Wolfe’a. Z programem z płyty pojawiała się na najważniejszych festiwalach i estr