Avishai Cohen  to zdolny  trębacz jazzowy młodego pokolenia. Urodził się i wychował w Izraelu, jednak od lat działa z powodzeniem w Nowym Jorku. Absolwent słynnej  Berklee College of Music, okrzyknięty w 2012 roku „wschodzącą gwiazdą” w rankingu Down Beat Critics Poll. Cieszy się reputacją muzyka o indywidualnym stylu i oryginalnym brzmieniu. The New York Times nie szczędził  trębaczowi rekomendacji: „ … to multikulturowy muzyk jazzowy, jeden ze spadkobierców Milesa Davisa. Podobnie jak Davis, potrafi wydobyć z trąbki najbardziej przejmujące dźwięki ludzkiej duszy ”. Avishai Cohen urzekł słuchaczy pełną uczucia grą na albumie „Lathe of Heaven” Marka Turnera w 2014 roku. Niezwykle kreatywny i aktywny zarówno jako lider, jak i sideman. Zagrał z sukcesem na Newport Jazz Festival (2012) wraz ze swym tio Triveni. Objechał świat wraz z prestiżowym SF Jazz Collective. Występuje również wraz z The 3 Cohens Sextet – ze swą siostrą klarnecistką i saksofonistką Anat oraz bratem Yuvalem. Wraz z rodzinnym składem The 3 Cohens, Avishai koncertował  w legendarnym klubie Village Vanguard.  Jest także muzykiem multikulturowego projektu Third World Love ( wraz z m.in. basistą Omerem Avitalem, pianistą Yonatanem Avishai i perkusistą Danielem Freedmanem).

Dla wytwórni ECM Records zadebiutował jako lider własnego, standardowego kwartetu/kwintetu jazzowego płytą „Into The Silence” .  Album był poświęcony pamięci ojca Avishaia – Davida, muzyką , z gracją i powściągliwością opowiadając o ostatnich dniach jego życia. Łagodny dźwięk tłumionej trąbki Avishaia nadaje płycie emocjonalny ton, a towarzyszący mu utalentowani muzycy z wyczuciem wkomponowują się w jej brzmienie. Izraelski pianista Yonathan Avishai wzbogaca muzykę wysmakowanym bluesem, lecz największą uwagę przykuwa metafizyczne porozumienie, jakie Cohen osiąga z perkusistą Nasheetem Waitsem. Basista Eric Revis, który przez dwie dekady grał w kwartecie Branforda Marsalisa, w elegancki sposób spaja brzmienie grupy. Wspaniale rozgrywa swoją rolę  saksofonista Bill McHenry – subtelny modernista znany ze współpracy z Paulem Motianem i Andrew Cyrillem. Firmowa, charakterystyczna płyta ” ECM sounds” z przepięknymi kompozycjami A.Cohena i jeszcze piękniejszymi interpretacjami jego zespołu.

Rok po wydaniu impresjonistycznego, entuzjastycznie przyjętego przez krytykę albumu „Into The Silence” trębacz Avishai Cohen powraca albuem ” Cross My Palm With Silver„. Nowe kompozycje, rozpisane na kwartet, skupiają się na kolektywie i podkreślają znaczenie współpracy między muzykami. Cohenowi towarzyszą doskonali instrumentaliści ( pianista Yonathan Avishai, basista Barak Mori, perkusista Nasheet Waits), którzy oddziałują na siebie w niemal telepatyczny sposób. Do tego impresyjna gra trębacza. “Muzycy, z którymi gram, to mój dream team –  mówi  Avishai Cohen –  Czuję, że osiągnęliśmy stan idealnej równowagi. Mamy bardzo dużo miejsca na improwizację. Dzięki temu, możemy pokierować naszą muzykę w dowolnym kierunku”.

Dionizy Piątkowski