To jedna z ciekawszych płyt, jakie z marką ”polskiego jazzu ”  zrealizowali znamienici muzycy: Władysław „Adzik” Sendecki– wybitny polski pianista i kompozytor mieszkający od lat w Niemczech oraz Atom String Quartet – jeden z najciekawszych zespołów kameralistyki. Wszystko utrzymane w subtelnej, choć skomplikowanej muzycznymi fakturami, konwencji. Ze wspaniałymi kompozycjami braci Sendeckich, tytułowym „My Polish Heart” oraz ukłonem w stronę muzyki Krzysztofa Komedy. To niezwykle ciekawe, muzyczne spotkanie  znakomitego pianisty i kompozytora z jazzową formacją smyczkową Atom String Quartet. Być może pomysł na wspólny projekt zrodził się w 2012 roku podczas ich występu w Berlinie. Rok później artyści zagrali już  wspólnie na Jazz Baltica  z gościnnym udziałem  Paolo Fresu, Christiana von Kaphengsta i Wolfganga Haffnera. Już wtedy krytycy i słuchacze zwrócili uwagę na interesujące połączenie zmysłowej  pianistyki Vladislava Sendeckiego i  wprowadzającego nastrój klasycznej kameralistyki i jazzu Atom String Quartetu. Efektem tego spotkania jest album „ Le Jardin Oublié / My Polish Heart zrealizowany już w sterylnej atmosferze studia w Ludwigsburgu.

Władysław „Adzik” Sendecki – jest absolwentem Akademii  Muzycznej w Krakowie. W  połowie lat siedemdziesiątych założył dwie, dzisiaj  kultowe, formacje polskiego jazzu: z Jarkiem Śmietaną – grupę Extra Ball, z  Andrzejem Olejniczakiem-zespół Sun Ship.
W 1981 roku pianista wyjechał do Szwajcarii, a później do Niemiec. Współpracował z największymi gwiazdami jazzu : od Jaco Pastoriusa i  Billy’ego Cobhama po Michaela i Randy’ego Breckerów, Larry’ego Coryella i Michała Urbaniaka. W kręgu jego projektów znaleźli się tacy muzycy, jak Klaus Doldinger, Ray Anderson, Peter Herbolzheimer, Didier Lockwood, Bireli Lagrene, Charlie Mariano, Vitold Rek. Od 1996  roku Adzik Sendecki jest pianistą, kompozytorem i aranżerem  słynnej orkiestry radiowej NDR Big Band. W ramach projektów realizowanych wraz z orkiestrą Norddeutscher Rundfunk  polski pianista współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami (Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza). Dla orkiestry napisał suitę „Anima Mundi”, syntezę zachwytu artysty dla wielu kultur muzycznych świata. Przygotował zgrabną suitę z wykorzystaniem elektroniki i łączeniem jej z klasycznym brzmieniem big bandu wraz z nawiązaniem do elementów różnych kultur muzycznych (afrykańskiej, japońskiej, hinduskiej, irlandzkiej).Vladislav Sendecki jest niezwykle aktywnym i kreatywnym muzykiem i kompozytorem; jego dyskografia obejmuje kilkadziesiąt albumów, które zawierają całe spectrum artystycznej wizji polskiego artysty ( od jazzu i muzyki klasycznej po  fusion oraz ciekawe nagrania z   elementami world music ).

Atom String Quartet  (Dawid Lubowicz – skrzypce; Mateusz Smoczyński – skrzypce ; Michał Zaborski – altówka  oraz Krzysztof Lenczowski – wiolonczela)  powstał w 2010 roku i jest jednym z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie oraz należy do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Oczywistym zatem stało się artystyczne „ zderzenie” wrażliwości pianisty i kompozytora z klasycyzującym jazzem Atom String Quartetu. Album „ Le Jardin Oublié / My Polish Heart zawiera głównie kompozycje braci Sendeckich: Stefana i Władysława, uzupełnione o utwory wybrane z dorobku m.in. Karola Szymanowskiego i Krzysztofa Komedy. Tytułowa kompozycja „My Polish Heart” to złożona z kilkunastu części kompozycja niemieckiego kompozytora, pianisty, wibrafonisty i dyrygenta Big Bandu Norddeutscher Rundfunk, Wolfa Kerscheka. Inną, równie rozbudowaną, kompozycją jest „Komeda Hommage„, utwór stanowiący połączenie „Po katastrofie” i „Etiudy Baletowej Nr.3” – słynnych kompozycji Krzysztofa Komedy. Kilku aranżacji utworów na fortepian i kwartet smyczkowy  (np. ciekawej „Kołysanki Karola Szymanowskiego) podjął się  (muzyczny przyjaciel Sendeckiego z NDR Big Band) 80-letni dziś Michael Gibbs. Na płycie znalazły się także ciekawe folkloryzmy, czyli powiązanie jazzu z  muzyką  góralską („Payed View on Tatra” i „Tańcu Magurskim” Stefana Sendeckiego) oraz piękna kompozycja Adzika Sendeckiego  „Little Waltz Wunderlich„. Subtelności pianisty oraz partie przygotowane przez Atom String Quartet zazębiają się niezwykle spójne, jakby kompozycje przygotowane były pod taki właśnie zestaw. Brzmienie jest pełne i subtelne, jazzowo zorganizowane i  ubrane w klasyczne kolory. Muzycy dobrze czują się  w tej stylistyce i nadają albumowi pięknego, artystycznego wymiaru.

Dionizy Piątkowski