GET THE BLESSING – Portishead Jazz

24.05.2012 – godz. 20.00 – Warszawa – Palladium

Strona główna/Era Jazzu/GET THE BLESSING – Portishead Jazz

Skład zespołu

Pete Judge – trumpet
Jim Barr – bass
Clive Deamer – drums
Jake McMurchie – saxophnones


Galeria z koncertu


GET THE BLESSING – Portishead Jazz

Tak sensacyjnie zapowiadającego się projektu Ery Jazzu jeszcze nie było. Połączenie fascynacji trip-hopem, elektroniką i jazzowej improwizacji stało się kwintesencją sukcesu formacji Get The Blessing. Projekt „Portishead Jazz” stał się sporym wydarzeniem na europejskim rynku muzycznym. Teraz zespół pojawia się na wielu znaczących festiwalach świata i prestiżowych, jazzowych scenach.

Uwagę słuchaczy i krytyków wzbudził debiutancki album „All Is Yes” zrealizowany przez trzech muzyków trip-hopowego Portishead: basistę Jima Barra, perkusistę Clive’a Deamera oraz gitarzystę Adriana Utley’a. Wzbogacenie elektroniczno – rockowego brzmienia poprzez wprowadzenie jazzowych barw saksofonów oraz trąbki (wraz z ich elektronicznymi modulacjami) stworzyło bardzo ciekawą, kreatywną relację. Powstał album, który (w 2008 roku) nominowano do prestiżowej nagrody BBC Jazz Award a zespół Get The Lessing dołączył błyskawicznie do elity brytyjskiego jazzu. Opiniotwórcze media prześcigały się w komplementowaniu muzyki i zespołu: „…doskonały, stylowy i zniewalający” (The Telegraph), „..ich podejście do muzyki zmieni wkrótce świat jazzu” (BBC Music), „..są dzisiaj najoryginalniejszym i najlepszym zespołem brytyjskiego jazzu „(Wise Magazine), a magazyn Time Out wyrokuje, że „… Get The Lessing doskonale i bezkompromisowo wykorzystują i rock i jazz”.

Portishead to, obok Massive Attack, jeden z przedstawicieli tak zwanego trip – hopu. Mieszając hip-hopowe brzmienie z jazzem, elektroniką, acid housem i elementami muzyki klasycznej wypracowali swój niepowtarzalny styl. Zespół (założony w 1991) kreowali przede wszystkim multiinstrumentalista Geoff Barrow, wokalistka Beth Gibbons, gitarzysta Adrian Utley, basista Jim Barr oraz perkusista Clive Deamer. Debiutancki album „Dummy” został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków jak i publiczność. Dzięki tej płycie Portishead zdobył także nagrodę Mercury Music Prize pokonując takie gwiazdy jak Blur, Suede, Oasis i Pulp. Kolejne płyty – „Portishead” i „Third” oraz nagrany w Nowym Jorku wraz z orkiestrą symfoniczną „PNYC” umocniły pozycję zespołu jako jednej z najciekawszych grup brytyjskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Ich pierwszy koncert w Polsce (festiwal Malta 2011) zgromadził kilkadziesiąt tysięcy zachwyconych słuchaczy.

W pierwszej wersji projektu „Portishead Jazz” realizowanej przez formacje Get The Blessing planowaliśmy zaproszenie Cliva, ale jego zobowiązania wobec Radiohead wykluczały ten pomysł. Perkusista nagrywał bowiem najnowszy album Radiohead i przygotowywał się do trasy koncertowej w Stanach i Kanadzie. Do zespołu Get The Blessing zarekomendował więc wtedy zdolną perkusistkę Daisy Palmer, z zespołu Goldfrapp. Teraz pojawi się wraz z kolegami z Portishead w warszawskim Palladium na jedynym koncercie w Polsce!”.

Clive Deamer jest muzykiem zespołu Portishead, z którym odniósł największe sukcesy (w tym bestsellerowy album „Dummy”).Znany jest także ze współpracy z Robertem Plantem (album „Mighty Rearranger”), Dr.Johnem, Jeffem Beck’em oraz Ronim Size’m (album „New Forms”). Od kilku lat realizuje się w warsztatowej formacji Get The Blessing złożonej głównie z muzyków Portishead. Jako perkusista Radiohead Cleave Deamer pojawił się na estradzie latem ubiegłego roku podczas festiwalu Glastonbury. Ale współpracę z Radiohead nawiązał już w marcu 2011 roku, zaproszony przez Phila Selwaya do wspólnej realizacji nowej płyty zespołu. Wspaniałym prologiem tej współpracy była słynna sesja” The King of Limbs – From the Basement” oraz koncerty z Radiohead w nowojorskim The Roseland Ballroom, w telewizyjnych programach Saturday Night Live oraz The Colbert Report.

Majowy koncert Ery Jazzu to polska premiera formacji Get The Blessing oraz projektu „Portishead Jazz”. Szukając inspiracji w muzyce Ornette Colemana, Tortoise, Blondie odnaleźli całkowicie nową koncepcję dla dzisiejszego jazzu. Ich album „Bugs In Amber” to jedna z najlepszy ilustracji dźwiękowych do nisko budżetowych filmów. Najnowszy album zespołu „OC DC” zrealizowano już w nowym muzykiem: ponieważ Cleave Deamer przyjął obowiązki bębniarza w grupie Radiohead do Get The Blessing zarekomendował zdolną perkusistkę Daisy Palmer (z zespołu Goldfrapp). W nagraniu albumu wziął także udział Robert Wyatt ? legendarny pionier progresywnego rocka i jazzu (m.in. z formacją Soft Machine). Brzmienie albumu zapętliło się wokół skojarzeń free-jazzu Ornette Colemana (z interpretacją jego sztandarowego „Something Else! „) z balladą Lou Reeda, trip-hopowego pulsu Jima Barra i Daisy Palmer oraz jazzowego feelingu trębacza Pete Judge’a i elokwentnego saksofonisty Jake McMurchie’go.

Premiera albumu zbiega się z wiosenna trasą zespołu i jest entuzjastycznie przyjmowana na całym kontynencie. Po koncercie Ery Jazzu, kwartet przedstawi się także na festiwalu jazzowym w Montrealu.

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

All is Yes (2008)
Bleach Cake (2008)
Bugs in Amber (2010)
OC DC (2012)

2015-07-22T17:31:26+02:00
Przejdź do góry