FRIEND ‘N FELLOW – Aquanet Jazz Gala

14.11.2021, godz.19.00 – Aula UAM – Poznań

Strona główna/Era Jazzu/FRIEND ‘N FELLOW – Aquanet Jazz Gala

Skład zespołu

Constanze Friend – śpiew
Thomas Fellow – gitara

Bilety

100zł / 120zł / 150zł

Miejsca sprzedaży

www.ticketmaster.pl
www.bilety24.pl

oraz

Centrum Informacji Kulturalnej
Poznań, ul. Ratajczaka 44


Posłuchaj

Więcej

Zobacz


FRIEND ‘N FELLOW – Aquanet Jazz Gala

Kto choć raz widział duet Friend n’Fellow wie, jak emocjonujące są ich występy. Magiczny głos Constanze Friend i wirtuozerska gra na gitarze Thomasa Fellowa to gwarancja wielkiego wydarzenie artystycznego. Friend’ n Fellow to jeden z najważniejszych zespołów akustycznego jazzu wokalnego, który obok kanadyjskiego duetu Tuck & Patti jest najpopularniejszym i najchętniej prezentowanym na najważniejszych estradach i festiwalach Europy.

Wokalistka Constanze Friend – określana często jako „śpiewająca Josephine Baker” – jest dzisiaj atrakcją wielu prestiżowych estrad, choć najpewniej czuje się w kameralnych salach i klubach. W jej muzyce doszukać można się oczywistych odniesień do stylistyki Sarah Vaughan, Elli Fitzgerald oraz Cassandry Wilson. Gitarzysta Thomas Fellow to muzyk o niewyczerpanej inwencji twórczej. Jest wybitnym gitarzystą akustycznym, uważanym jest za jednego z najlepszych akompaniatorów. Jako wirtuoz gitary doskonale odnajduje się zarówno w klasycznej muzyce koncertowej, jak i w jazzie, world-music oraz muzyce rozrywkowej. Od 1991 roku, w duecie Friend n‘ Fellow tworzą niepowtarzalny nastrój i charakterystyczną stylistykę. Artyści często zapraszani są do udziału w koncertach takich gwiazd, jak Dee Dee Bridgewater, Marianne Faithful czy Simpy Red oraz funkowego jazzmana Maceo Parkera. Nieczęsto się zdarza, by pierwszy album zwiastował początek wielkiej kariery, ale w przypadku duetu Friend ‚n Fellow zrealizowany w 1995 roku album „Fairy Godmother” spowodował ogromne zainteresowanie europejskich mediów. Przygotowana trasa koncertowa obejmowała ponad sto koncertów w najważniejszych klubach Niemiec, Austrii, Francji, Szwajcarii. Zarówno krytycy, jak i publiczność zwracała uwagę nie tylko na wspaniały głos wokalistki, ale także (jak to określił francuski magazyn Jazz Hot) „spójne brzmienie zespołu, czyli one-man-band – gitarzysty Thomasa Fellowa”.

Z takimi rekomendacjami duet nawiązał współpracę z prestiżową wytwórnią Ruf Records, która odtąd włączyła nagrania Friend ’n Fellow do swojego głównego katalogu a premierowy album „Home“ natychmiast stał się bestsellerem. W promocji albumu i trasy koncertowej w Europie i w USA wziął udział legandarny bluesman Luther Allison, co dla młodych artystów stanowiło najlepszą rekomendacje. Słynny bluesman uczestniczył także w ich europejskich koncertach i został producentem kolejnego albumu „Purple Rose“. Płyta ta stała się przełomową w karierze zespołu. Zauroczenie bluesem, jazzem, gospel zaczeło ustępować miejsca także nagraniom i standardom rocka a nawet muzyki rozywkowej. Tak jak w przypadku innych grup wokalnych czy wokalistek jazzu coraz częściej w repertuarze duetu odnajdywały się jazzujące i swingujące interpretacje przebojów Jimi’ego Hendrixa, Bono & U2, Jose Feliciano. Doskonała wokalna interpretacja, wirtuozeria gitarzysty powodowały, że nagrania te nabierały całkowicie nowej formuły i stawały się jazzującymi standardami i przebojami duetu. Zmiany te ukazył album „Taxi“ oraz sztandarowy w repertuarze Friend ’ n ’Fellow album „Covered“ (z przepięknymi interpretacjami „Light My Fire“, „I still haven’t found what I’m looking for“ czy „What a wonderful world“). Kolejny album „Lady” był muzycznym hołdem złożonym jednej z najwybitniejszych wokalistek – Ninie Simone. Duet wspaniale przygotował kilkanaście standardów legendarnej pieśniarki: od klasycznej kompozycji Niny Simone „My Baby Just Cares For Me” po znane standardy, takie jak „Time”, „Strange Lady” czy „Secrets Moon”.

Wielkim sukcesem był także ich wspólny festiwalowy koncert z Ray‘em Charlesem na słynnym Jazzrally Dusseldorf Festival. Koncert ukazał gromne możliwości interpretacyjne i repertuarowe zespołu to stał się okazją licznych zaproszeń duetu na najważniejsze festiwale i estrady świata. Także premierowe koncerty Ery Jazzu w 2006 roku (w Poznaniu, Krakowie, Gdyni i Wrocławiu) zgromadziły komplety publiczności a media nie szczędziły duetowi wspaniałych recenzji oraz rekomendacji. „Duet Friend n‘ Fellow zrobił wszystko, co trzeba, by podbić serca polskiej publiczności – pisał po koncertach Ery Jazzu w 2006 roku Błażej Górski z TVN. Były rzewne jazzowe ballady i covery popowych przebojów. Takich owacji Filharmonia Narodowa nie słyszała już dawno: Friend n‘ Fellow zafundowali bowiem słuchaczom niezwykłą przejażdżkę na stylistycznej karuzeli, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i poczucia humoru. Koncert zakończyły kilkukrotne bisy i owacja na stojąco “. Teraz duet Friend ‘n Fellow zagrają jedyny, ekskluzywny koncert w Polsce!

Dionizy Piątkowski

Wybrana dyskografia

Fairy Godmother; Home; Purple Rose; Taxi; Live’2003; Covered; Crystal; September Rain; Light My Fire; Era Jazzu‘2008; Lady; Discovered; About April; Crystal Live; Song Collection; Characters

2021-09-21T14:38:25+02:00
Przejdź do góry