OSIBISA

19.03.2004 Warszawa – Sala Kongresowa

Skład zespołu

Teddy Osei – tenor sax
Colin Graham – trumpet
Sol Amarfio – drums
Kari Bannerman – guitar
Victor Mensah – bass guitar
Chris Jerome – keyboards
Gregg Kofi Brown – vocal, guitar
Kofi Ayivor – percussions

Muzyka z silnymi afrykańskimi korzeniami, osadzona w czarnej tradycji jazzu oraz spontaniczne granie, odwołujące sie do folkloru Ghany. Ich brzmienie wynika z unikalnego połączenia stylistyki fusion, jazz-rocka, rytmów karaibskich, afrykańskich, latynoskich, jazzu i rhythm’n’bluesa. Przez wiele dekad grupa utożsamiana była z modnym trendem afro – fusion i honorowana tytułem ojca chrzestnego world music.
GAZETA WYBORCZA, Piotr Iwicki

Galeria z koncertu


OSIBISA

Kiedy w 1970 roku Miles Davis swym przełomowym albumem „Bitches Brew” zainicjował stylistycznie nowy „fusion jazz” oczywistym się stało, że drogą wyznaczoną przez legendarnego innowatora podążać poczną inni. Niebawem wraz z nowym trendem na jazzowym firmamencie pojawiły się zespoły Herbie’go Hancocka ( Headhunters) , Chicka Corei ( Return To Forever), Joe Zawinula i Wayne Shortera ( Weather Report) , elektryczny The Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina. Obok ortodoksyjnie jazzowych, fraz fusion i ” jazz -rocka” w nowy nurt wtopiły się nie tylko rockowe formacje ( Blood, Sweat & Tears, Chase, Chicago), ale także twórcy pragnący nadać swoim pomysłom modny, elektryczny, jazz-rockowy format.

Ta oczywista moda nie ominęła także artystów, dla których inspiracją była muzyka etniczna oraz – tak często manifestowane – „back to the roots”. Z takiego unikalnego połączenia stylistyki fusion, jazz-rocka , rytmów karaibskich, afrykańskich, latynoskich, jazzu oraz rhythm’n’bluesa zrodziła się niepowtarzalna stylistyka grupy OSIBISA. Przez kolejne dekady OSIBISA utożsamiana była z modnym trendem afro-fusion oraz honorowana laurem ” Godfathers of World Music”. Milionowe nakłady płyt wi