Nie ma chyba liczącego się gitarzysty, który nie uczestniczyłby w Crossroads Guitar Festival,   specyficznej imprezie organizowanej przez „najsłynniejszego białego bluesmana” – Erica Claptona. Eric Clapton zorganizował w USA  festiwal, na którym prezentowali się najważniejsi, legendarni i najwybitniejsi bluesa, rocka oraz wszystkich pochodnych stylów i gatunków, dla których gitara jest ważnym instrumentem wyrażania emocji, nastroju i artyzmu. Lista gwiazd, jakie skorzystały z zaproszenia E. Claptona nie ma praktycznie końca: B.B.King, Taj Mahal, John Scofield, Keith Richard, Keb’Mo, Joe Bonamassa, J.J.Cale, John McLaughlin, Steve Vai, Buddy Guy, Carlos Santana, Jeff Beck, Albert Lee, Gary Clark Jr., Sheryl Crow, Vince Gill, Los Lobos, John Mayer, Willie Nelson, James Taylor, Joe Walsh,  Steve Winwood, Ronnie Wood….

Crossroads Guitar Festival odbywa się ( od 1999 roku) co trzy lata. Dochód z festiwalu jest przekazywany na ośrodek leczenia uzależnionych Crossroads Centre na karaibskiej wyspie Antigua. Clapton, sam niegdyś uzależniony od alkoholu i narkotyków, jest pomysłodawcą i założycielem tego ośrodka razem z The Priory Hospitals z Londynu i Transitional Hospitals z Newady. Na zaproszenie Erica Claptona zjeżdża się absolutna elita, giganci oraz ikony muzyki ale również gitarzyści i muzycy, dla których występ na Crossroads Guitar Festival  jest  wielkim wyróżnieniem i niepowtarzalną okazją zagrania kilku utworów w zupełnie wyjątkowych zespołach.

Wszystkie koncerty zostały ( thanks God  & Clapton) zarejestrowane i przez lata ukazywały się kompilacje dokumentujące poszczególne edycje ( zarówno jako zestawy CD jak i filmy DVD). Tym razem przygotowano  trzypłytowy zestaw  „ Crossroads Revisited: Selections From The Crossroads Guitar Festival ”, na którym zebrano ponad czterdzieści utworów, które wykonują między innymi takie legendy muzyki jak: Jeff Beck, Gary Clark Jr., Sheryl Crow, Vince Gill, Buddy Guy, B.B. King, John Mayer, Willie Nelson, Carlos Santana, James Taylor, Joe Walsh, Steve Winwood, Ronnie Wood, ZZ Top, a także sam pomysłodawca imprezy, Eric Clapton, pojawiający się zarówno ze swoim zespołem, jak i towarzysząc na scenie zaproszonym przez siebie artystom. Nagrania  pochodzą z kilku edycji Crossroads Guitar Festival ( 2004, 2007, 2010 i 2013 ) i zawierają wspaniałe, koncertowe wersje np. kultowej „ Layli ”,  hit George’a Harrisona „ Isn’t It A Pity ” czy słynny  „ After Midnight ” zagrany z jego autorem, J.J. Cale’em oraz  przebój Blind Faith „ Presence Of The Lord ” z udziałem Steve’a Winwooda.  Do tego nagrania z okolicznościowych jam sessions  w genialnych sesjach  “ Paying The Cost To Be The Boss ” (B.B. King, Robert Cray, Jimmie Vaughn, Hubert Sumlin), “ Five Long Years ” (Buddy Guy, Ronnie Wood, Jonny Lang)  czy “ Steamroller ” (James Taylor, Joe Walsh).

Festiwal Crossroads spełnił moje marzenie, by zebrać wybitnie utalentowanych muzyków na jednej scenie. To artyści, których cenię i szanuję – podkreśla Eric Clapton. Zgodnie z tradycją festiwali, występy są w znacznym stopniu improwizowane. Publiczność zna wcześniej ok. trzydzieści nazwisk zapowiedzianych przez organizatorów. Muzycy pojawiają się w różnych konfiguracjach, także w takich, w których nigdy wcześniej nie występowali”..

 

Dionizy Piątkowski