Ciekawą kompilację – niepublikowanych dotąd  nagrań wybitnego pianisty Janusza Skowrona – zawarto w znakomitej serii  Polish Radio Jazz Archives. W tym  popularnym cyklu zaprezentowano najciekawsze, często premierowe nagrania jazzowych sesji i koncertów z archiwum  Polskiego Radia, w tym sesje z nagraniami  Krzysztofa Komedy, Mieczysława Kosza, Zbigniewa Seiferta, Wojciecha Karolaka, Stana Getza, Dona Ellisa, Dizzy Gillespiego i wielu innych. 35 volumen serii przynosi muzykę współtworzona przez pianistę Janusza Skowrona ( 23.05.1957 – 27.02.2019).

Niewidomy pianista był  postacią wyjątkowa; tuż po maturze w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach pod Warszawą, w połowie lat 70-tych trafił  na warsztaty jazzowe w Chodzieży. Tam rozpoczęła się jego kariera jako muzyka jazzowego a ociemniały pianista stał się jednym z najbardziej poszukiwanych  i technicznie elokwentnych muzyków. Przez cztery dekady swojej  estradowej aktywności brał udział w realizacji ponad siedemdziesięciu płyt  (nie tylko jazzowych),  jako kompozytor i aranżer jest autorem kilkunastu albumów. Janusz Skowron grał i nagrywał w kwartecie Kazimierza Jonkisza, String Connection, kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, Freelectronic – Tomasza Stańki. Współpracował z najwybitniejszymi polskiego jazzu: Zbigniewem Lewandowskim, Krzysztofem Ścierańskim, Maciejem Strzelczykiem, Piotrem Rodowiczem, Zbigniewem Jaremką, czy Zbigniewem Wegehauptem, ale także wybitnym performerem Andrzejem Mitanem. Janusz Skowron nagrywał też z artystami muzyki rozrywkowej, takimi, jak Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak, Łucja Prus, Ewa Bem, a nawet rockowymi grupami Lady Pank i Perfect.

Nagrania umieszczone na płycie „Janusz Skowron – Polish Radio Jazz Archives 35” pochodzą z lat 1981-1998 i w większości dotychczas nie były publikowane. To unikalne wydawnictwo zawiera nagrania, jakie Janusz Skowron zrealizował wraz z Kazimierz Jonkisz Qurtet, String Connection, Tomasz Stańko Quartet, Freelectronic, Zbigniew Namysłowski Quartet, Piotr Wojtasik Quartet oraz autorskim Janusz Skowron Band. Wśród kompozycji na płycie – po raz pierwszy – publikowana jest także sugestywna wersja kołysanki Krzysztofa Komedy z filmu „Rosemary’s Baby” w interpretacji znakomitego duetu Tomasz Stańko – Janusz Skowron. To unikalne nagranie, odnalezione w archiwum Polskiego Radia, pochodzi z sesji „Tales For a Girl” nagranej w 1991 roku i jest dokumentem obrazującym wspaniałą, wieloletnią współpracą  wybitnego pianisty z Tomaszem Stańko ( z którym  Janusz Skowron zrealizował sześć płyt z muzyka filmową i teatralna oraz biorąc udział w wielu projektach specjalnych).

Dionizy Piątkowski