Tajemnicza londyńska kompozytorka, producentka, wokalistka i gitarzystka Esbe jest także poetką i miłośniczką  europejskiej oraz bliskowschodniej poezji.  Jej muzyka jest eklektyczną mieszanką wielu wpływów, wywodzących się z jej czysto klasycznych korzeni, ale w wyjątkowy sposób czerpiącą ze współczesnej muzyki światowej i muzyki filmowej. Po ukończeniu Królewskiej Akademii Muzycznej otrzymała prestiżową Julian Bream Prize for Guitar. Jako kompozytorka zrealizowała, wyprodukowała i nagrała pięć autorskich albumów; każdy charakteryzuje się własną, pomysłową mieszanką stylów. Jest również wokalistką sesyjną a jej  śpiew porównywany jest często do stylistyki Lisy Gerrard (Dead Can Dance) i Emmy Kirkby. Jej albumy ( „Desert Songs: Memories of Rumi”, “Mystra: Songs of Byzantium”, “Ten Songs” oraz “Far Away: And Not Crying But Singing”) ukazują niezwykle wrażliwą artystkę, poszukująca w brzmieniach nowej muzyki, eklektycznego jazzu, elektroniki i synthi-popu. Jej albumy pełne są tajemniczych fraz wybranych z wierszy Bliskiego Wschodu (z VIII-XIII wieku), w tym mistycznego poety sufickiego Jalaluddina Rumiego.  Teraz album „Saqqara”  tworzy muzyczno-epicką podróż do Egiptu z wokalizowanymi kompozycjami inspirowanymi religijnymi pieśniami sufickimi.

Jest dla mnie szczególnie wyjątkowy album – opowiada o nowym projekcie Esbe. Saqqara to najstarsza piramida-nekropolia w Egipcie, a jej sylwetka stała się inspiracją do nagrania kolekcji piosenek przypominających obrazy dzieł sztuki i artefaktów, które widziałam w drodze do Asuanu. Podróżowałem drogą, podążając Nilem, zatrzymując się w cudownych miejscach po drodze i za każdym razem bardziej zakochując się w pięknie i majestacie tych starożytnych kreacji. Gorąca, zakurzona pustynia jest ponurą, ale romantyczną scenerią dla zbliżających się piramid i okazałych, jaskrawo pomalowanych ścian”. Sakkara, najstarsza zachowana piramida egipska, została pierwotnie zbudowana (około 4700 lat temu przez jego Wysokiego Kanclerza Kapłana Imhotepa ) jako grobowiec, aby zapewnić życie wieczne faraonowi Dżeserowi. Dziś stanowi część egipskiej nekropolii – Miasta Umarłych – która rozciąga się wzdłuż delty Nilu od Gizy, Sakkary po Dahshu. W Sakkarze znajduje się starożytna nekropolia nad miejscem pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Możliwe, że na jej terenie pochowany był także pierwszy król Egiptu Narmer. W 1979 nekropolia została wpisana na  listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Albumem „ Saqqara” Esbe składa muzyczny hołd zarówno królom, jak i tym, którzy budowali piramidy. „W regionie geograficznym, w którym oczy i włosy są naturalnie ciemne – wyjaśnia Esbe – inspirowanie jazzem celebruje urok niebieskich oczu, uważanych za szczyt tej egzotyki. Kiedy nagrywałam piosenki w moim studiu w północnym Londynie, zostałam przeniesiona z powrotem do tego wspaniałego, gorącego lata, z wizjami Tutenchamona i króla Chufu. Procesje wokół nowo zbudowanych piramid, pokryte lśniącym słońcem wapieniem, stały się miejscem dla mojej własnej ścieżki dźwiękowej do tego świata”.

Dionizy Piątkowski