z Dionizym Piątkowskim rozmawia Joanna Małecka
– Czym zaskoczy nas Era Jazzu w tym roku?
Kolejnymi niecodziennymi propozycjami artystycznymi, bo taki jest zamysł tego projektu.Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu jest Patricia Barber. Amerykańska pianistka i wokalistka cieszy się w Polsce ogromną popularnością oraz sporym uznaniem. Od 1994 roku jest rezydentką najsłynniejszego chicagowskiego klubu Green Mill ( który założył słynny gangster Al Capone) a jej poniedziałkowe koncerty od ponad dwóch dekad ściągają komplet publiczności. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowałem ją w poznańskiej auli UAM w 1996 roku. Jej kolejne koncerty w ramach Ery Jazzu w 2001 roku określono sensacyjnymi wydarzeniami artystycznymi i także w aureoli gwiazdy Patricia Barber postrzegana jest na wszystkich estradach świata. Jej koncerty stają się zatem nie tylko rodzajem autorskiej prezentacji oraz kunsztu kompozytorskiego, wirtuozerii pianistycznej i ciekawej wokalistyki, ale przede wszystkim budowaniem artystycznego , nonkonformistycznego nastroju.Wraz z zaproszeniem legendarnego skrzypka Jean- Luc Ponty’ego zrodził się pomysł by wspólnie zrealizować kolejny Poznań Jazz Project. Laureat Nagrody Era Jazzu 2017 Piotr Scholz – poznański gitarzysta, kompozytor i dyrygent zaprosił czołówkę młodego, poznańskiego jazzu i stworzył Poznań Jazz Philharmonic Orchestra. Zrealizował już z nimi album „ Suite The Road ” – nagranie płytowe obsypane wspaniałymi recenzjami a koncertowa premiera odbędzie właśnie w ramach Ery Jazzu. Przygotowano także prapremierę nowej kompozycji Piotra Scholza oraz gościnny udział wybitnej gwiazdy światowego jazzu, czyli Jean Luc Ponty’ego !
– Jak rozkładają się koncerty?
Program Aquanet Jazz Festival obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację najciekawszych jazzowych zjawisk i trendów oraz – co dla całego projektu niezwykle ważne – promocję poznańskiego środowiska jazzowego. Przedstawię w Poznaniu ( i na jedynych koncertach w Polsce ) różne oblicza dzisiejszego jazzu : kwartet wybitnego gitarzysty i laureata tegorocznej Grammy – Johna Scofielda, specjalny projekt legendarnego francuskiego skrzypka Jean-Luc Ponty’ego, premierowe trio popularnej i charyzmatycznej pianistki i wokalistki Patricii Barber, specjalny projekty Poznań Jazz Philharmonic Orchestra oraz laureata nagrody Ery Jazzu 2017 – kompozytora i dyrygenta Piotra Scholza. W klubowych koncertach i na jedynych koncertach w Polsce pojawią się m.in. nowojorska gitarzystka Leni Stern oraz trio Kiss The Sky – amerykańskiego gitarzysty Jean-Paula Bourelly’ego. Era Jazzu tworzy takimi nieszablonowymi wydarzeniami ekskluzywną markę na kulturalnej mapie Poznania i kraju. Dla tego, wieloletniego pomysłu realizowany jest także Poznań Jazz Project obejmujący nie tylko specjalnie przygotowane koncerty , ale także kompozycje oraz wydawnictwa płytowe. Ubiegłoroczny Poznań Jazz Project kwartetu Dawida Kostki i Chico Freemana został wydany na płycie. Także tym razem przygotowujemy sesję nagraniową, specjalne kompozycje oraz – co chyba najważniejsze – niezwykły i niepowtarzalny koncert i festiwal .
– Muzycy chętnie wracają do Poznania ?
Marka Ery Jazzu jest dostatecznym argumentem, by pojawiać się na naszej estradzie a Poznań stał się przeto dobrym, jazzowym adresem. W tym roku mamy festiwal powrotów naszych gwiazd do Poznania. Doskonale są tutaj znani i podziwiani. To w Poznaniu , w 1996 roku na Poznań Jazz Fair pokazałem po raz pierwszy w Polsce Patricię Barber, także w Poznaniu ( także pierwszy raz w Polsce w 1993 roku, w jazzowym wtedy Eskulapie) pokazałem nowojorską gitarzystkę Leni Stern. Laureat tegorocznych Grammy John Scofield jest częstym gościem Ery Jazzu, ale w Poznaniu ostatni raz był piętnaście lat temu; klub Blue Note ustanowił wtedy rekord frekwencji. Ponownie zagra dla nas Jean Luc Ponty oraz – tym razem z autorskim trio- gitarzysta Milesa Davisa, Jean Paul Bourelly. Ciekawe, bo w tej edycji festiwalu mamy sporo gitarzystów jazzu: nowojorską Leni Stern, ultranowoczesnego Jean Paula Bourelly’ego, wielkiego Johna Scofielda no i laureata Nagrody Ery Jazzu – gitarzystę Piotra Scholza.
– Imponujący zestaw gwiazd i prozaiczne pytanie :są jeszcze bilety?
Cieszy mnie ogromne zainteresowanie naszymi koncertami oraz zaufanie dla marki Ery Jazzu. Odnoszę wrażenie, że „chodzi się na Erę Jazzu” poznając przy okazji wspaniałych artystów oraz ich muzykę. Chcę, by publiczność dowiadywała się, że –poza kilkoma, komercyjnymi nazwiskami – istnieją jeszcze artyści , którzy doskonale funkcjonują na estradach Europy i Ameryki, ale nieczęsto pojawiają się w Polsce. Era Jazzu to mój autorski projekt, stąd też i moje muzyczne fascynacje są często ważnym argumentem w doborze artystów. Na pierwszym miejscu jednak zawsze stawiam wysoki poziom muzyki. Najbardziej lubię projekty niekonwencjonalne, nad którymi trzeba się napracować, namówi