Kolejna, ciekawa płyta  polskiej wokalistki, która przenosi nas w subtelny świat jazzu, bluesa i muzyki “duszy”. Ida Zalewska znana jest przecież miłośnikom bluesa m.in. z formacji Terraplane oraz ciekawych koncertów w ramach prestiżowych festiwali (Rawa Blues, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jimiway Festival). Współpracuje z artystami polskiej sceny jazzowej: m.in. Adamem Kowalewskim, Jerzym Małkiem, Tomaszem Grzegorskim, Arkiem Skolikiem). To właśnie z A. Skolikiem -jednym z najbardziej błyskotliwych perkusistów polskiej sceny jazzowej – przygotowała (w 2012 roku) znakomitą płytę z piosenkami Billie Holiday (As Sung By Billie Holiday). Teraz  wokalistka przedstawia album ” Storytelling ” zrealizowany  w prestiżowym Preisner Studio w Niepołomicach  i to w zespole złożonym z muzyków ze ścisłej czołówki młodego pokolenia instrumentalistów jazzowych: pianisty Kuby Płużka, gitarzysty Szymona Miki, kontrabasisty Kuby Dworaka i perkusisty Damiana Niewińskiego.

Piosenki „ Storytelling ” to zbiór subtelnych, śpiewanych opowieści, nastrojowe jazzowe ballady i energetyczne bluesy. Jest to  także ciekawy  zestaw opowieści o życiu, miłości i związkach widzianych z perspektywy kobiety. Płytę w większości wypełniają piosenki Idy Zalewskiej ( z jej znakomitymi tekstami) przygotowane wraz z pianistą Kubą Płużkiem, ale są też kompozycje Bogdana Hołowni i Jerzego Małka. Całość zgrabnie dopełniają doskonale i ciekawe aranżacje K. Płużka – bohatera drugiego planu całego projektu „ Storytelling”. Kuba Płużek jest jednym  z największych odkryć jazzowych ostatnich lat. Krakowski pianista i kompozytor poszczycić się może współpracą z tak znakomitymi postaciami polskiego jazzu jak: Piotr Baron, Maciej Sikała, Stanisław Soyka, Zbigniew Namysłowski czy Janusz Muniak. Płużek ma na swym koncie już doskonałe, autorskie: ”First Album” i nagraną solo ”Eleven Songs” .

Nagrania Idy Zalewskiej plasują ją w doborowym towarzystwie nowych, śpiewających jazz ( i okolice) dam. To już nie tylko szukanie w melancholii oraz przebojowości ludycznego bluesa, ale także bawienie się jazzową synkopą i soulowym rytmem.

Dionizy Piątkowski