Amerykańska orkiestra DIVA jest fenomenem na scenie jazzowej. Nie tylko dlatego, że konsekwentnie od wielu lat doskonale funkcjonuje jako zespół estradowy, sporo nagrywa i koncertuje z największymi gwiazdami jazzu i estrady, ale także dlatego, że ten kilkunastoosobowy big-band tworzą wyłącznie kobiety. W historii muzyki jazzowej ( big bandowej) takich grup było w przeszłości wiele i to one w okresie swingu wspaniale konkurowały z najlepszymi orkiestrami Ellingtona, Hendersona, Goodmana czy Calloway’a, niemniej teraz, w czasach ekspansji nowoczesnego jazzu i mniejszych grup utrzymywanie orkiestry jest zabiegiem i chwalebnym i niezwykle ryzykownym.

Za sukcesem i tradycją The Diva Jazz Orchestra stoi perkusista Stanley Kay, ale to  perkusistka Sherrie Maricle, na początku lat 90-tych zrealizowała jego pomysł i  przygotowała  orkiestrę złożoną  wyłącznie z kobiet. Nazwa DIVA jest oczywista manifestacja tego znakomitego pomysłu i dzisiaj – przy okazji jubileuszu – widać, że przez orkiestrę przewinęły się dziesiątki wspaniałych instrumentalistek i perfekcyjnych pań- muzyków. Ponad ćwierć wieku  The Diva Jazz Orchestra jeździ po świecie ciesząc się popularnością wśród publiczności i uznaniem krytyków, koncertuje z wielkimi postaciami świata jazzu, wykonuje utwory napisane przez najlepszych kompozytorów. Ta rocznica skłoniła dyrektor muzyczną i perkusistkę Sherrie Maricle do refleksji  nad  eksplozją talentów, jakie wchodzą w skład orkiestry, a także plejadę kompozytorów (w tym członkiń zespołu), którzy przynieśli orchestrze sukces. The Diva Jazz Orchestra  złożona jest z doskonałych muzyków, oświetla scenę swoją muzyką i osobowościami, porywa widownię i oklaskiwana jest  owacjami na stojąco. Krytycy nazywają często DIVA określeniami nie bardzo pasującymi do muzyki, ale słowa „ tour de force jazzu”,  „magnetyczny swing”, „elektryzujący jazzu”, „smokingowy przebój” i „ponadczasowy styl” plasując  DIVA między tradycyjne pojmowane granice jazzu i okolice tej muzyki. DIVA przyciąga wielopokoleniową publiczność, oferując wszystko, od standardów jazzowych, poprzez swing i pop, aż po klasyczne kompozycje opracowane w nowoczesnych, orkiestrowych aranżacjach. Muzyka zespołu jest świeża i doskonale prezentowana a sam zespół stanowi potężna mieszankę muzycznych indywidualności i odważnych, kreatywnych osobowości.

The Diva Jazz Orchestra z bazą w Nowym Jorku, jest prowadzona przez niezwykle utalentowaną perkusistkę, kompozytorkę, nauczyciela i dyrektora muzycznego oraz  – co nie bez znaczenia – konsekwentnego, dr Sherrie Maricle. Muzycy DIVA to doświadzceni oraz doskonale wykształceni artyści, komponują i grają różne gatunki muzyczne; wielu gra na kilku instrumentach, a wszyscy przynoszą nieokiełznaną, zniewalającą energię do swoich występów. DIVA nagrała ponad tuzin albumów, z czego najważniejsze to  „ The Man and His Music” (pod batutą Johnny’ego Mandela), „ Live From Jazz at Lincoln Center Dizzy’s Club Coca Cola”, „Tommy Newsom Tribute”, „Live in Concert’ 2002”,  “I Believe In You”, “ Something’s Coming”, “ A Swingin’ Life”, “ Special Kay: Celebrates The Life and Music of Stanley Kay”,  oraz realizowane – często w mniejszych składach- “Live at the Deer Head Inn” oraz  “3 Divas” ( w trio z Jackie Warren-fortepian, Amy Shook- kontrabas  i Sherrie Maricle- perkusja). „25th Anniversary Project DIVA Jazz Orchestra” – to najnowsza, jubileuszowa płyta zawierająca oryginalną muzykę skomponowaną wyłącznie przez członków zespołu

DIVA  jest dzisiaj swoistym ambasadorem orkiestrowego jazzu i pojawia się z koncertami na najważniejszych estradach: od  prestiżowego Le Meridien Hotel w Paryżu, Teatro de Sistina w Rzymie, Berlin Jazz Festival, Salzburg Music Festival, Bern Jazz Festival po festiwale jazzowe w Montrealu, Bogocie-Kolumbii, Jamaica Jazz Festival, Zagreb Jazz Festival, Pori Jazz Festival w Finlandii. DIVA zagrały także hymn na stadionie Yankee Stadium i wielokrotnie występował w serialu CNN  „Art’s Break” oraz w „CBS Sunday Morning”, honorowane były udziałem w gali Hall of Fame z Jamesem Brownem,, Jamesem Taylora i Johnem Denverem. The Diva Jazz Orchestra pojawiała się na estradzie wraz z Dave’em Brubeck’em, Nancy Wilson, Joe Williamsem, Diane Schuur, Carmen Bradford, Marlena Shaw, Dee Daniels, DeeDee Bridgewater, Rosemary Clooney, Clark’em Terry’m, Dr. Billy’m Taylorem i Randy’m Breckerem.

Dionizy Piątkowski