Nie wszyscy z pewnością wiedzą, że Jeff Goldblum – jeden z najpopularniejszych aktorów w Hollywood – jest także doskonałym pianistą jazzowym  i wokalistą. Jego słynne role w  filmach „Jurassic Park”, “Independence Day”, “The Grand Budapest”,” The Big Chill” oraz ”The Fly” przesłoniły jego jazzowe zamiłowania, ale zrealizowane koncerty i nagrania pozwalają  mniemać,  że znany aktor jest także ciekawym jazzmanem ( i liderem The Mildred Snitzer Orchestra, założonej przez aktora wraz z Johnem Mastro orkiestry specjalizującej się w standardach jazzu i muzyki rozrywkowej).

 Jeff Goldblum – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny dorastał i wychowywał się, słuchając jazzu w domu (jego ojciec, lekarz Harold Goldblum namiętnie  płyt Errolla Garnera). Jeff Goldblum pobierał klasyczne lekcje gry na fortepianie, ale szybko  zainteresował się jazzem i  już jako nastolatek grywał w klubach jazzowych rodzinnego Pittsburgh. Początkowo nie miałem pomysłu, jak i co grać, ale jak pojawiałem się w knajpach Pittsburga wszyscy mnie słuchali. Często zapraszany byłem  na koncerty innych  muzyków. Także teraz, jak i wtedy, grałem dla własnej przyjemności” – wspomina popularny aktor.

Na początku lat dziewięćdziesiątych powstał okazjonalny zespół The Mildred Snitzer Orchestra ( nazwany tak na cześć zaprzyjaźnionej rodziny sąsiadów, u której odbywały się próby). Z czasem do zespołu przystąpili lokalni, profesjonalni muzycy, co pozwoliło orkiestrze Jeffa Goldbluma i Johna Maestro zaistnieć na lokalnym, estradowym rynku. Dopiero w 2017 roku Jeff Goldblum, jako pianista, towarzyszył innemu znakomitemu muzykowi, wokaliście  Gregory’emu Porterowi (podczas występu BBC Show w  słynnym programie Graham Norton Show BBC). Jego charakterystyczny styl gry i naturalne muzyczne wyczucie zwróciły uwagę szefów wytwórni Decca Records. Zrealizowany album „The Capitol Studios Sessions przyniósł nie tylko zestaw znakomicie zagranych  przebojowych standardów ( między innymi  „ Caravan”,” Cantaloupe Island”, „My Baby Just Cares For Me”, „Nostalgia in Times Square”) ale także udział znakomitych gości (Till Broenner, Haley Reinhart, Imelda May, Sarah Silverman…).

Dionizy Piątkowski