Okres  zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku to dla każdego z nas czas szczególny. Odrobiny wyciszenia, spokoju, familijnej radości i zadumy. Ale to także czas, gdy od wieków towarzyszy nam okolicznościowa muzyka. To te  wszystkie kolędy i pastorałki, które rozbrzmiewają  od Świętego Mikołaja do Trzech Króli. I wydawać by się mogło, że pogodne i znane melodyki zdominują swą jednorodnością świąteczne spotkania, to jednak tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe są dzisiaj doskonałym pretekstem oraz twórczą inspiracją , która przez ostatnie lata zbudowała charakterystyczne „ świąteczne brzmienie ”. To co w naszej kulturze i chrześcijańskim obyczaju było przez lata specyficznym „ sacrum ”, teraz stało się wszechświatowym „ profanum ” i  modnym trendem. Co więcej, popularne „ carrols ” to dzisiaj już nie tylko smętnie odśpiewywane  tradycyjne kolędy, ale także cały katalog najpiękniejszych kompozycji w stylistyce  „ season greetings ”.

Prestiżowa, jazzowa oficyna Verve Records ma w swoim katalogu przeogromny zestaw takich „ season” nagrań i raczy nas nie tylko autorskimi albumami swoich legendarnych gwiazd, ale – co także znamienne – bardzo zgrabnymi składankami przygotowanymi w świątecznym nastroju. W tym sezonie „ Joyfull Jazz Christmas ” oficyna Verve Records odkrywa świąteczny nastrój zestawem śpiewających gwiazd oraz równie interesującym krążkiem z instrumentalnymi, świątecznymi hitami.

Na krążku „instrumentalnym znalazły się, między innymi  “Silver Bells” grane przez Kevina Eubanksa, “Frosty The Snowman” w interpretacji Roya Hargrove’a i Christiana McBride’a, “Santa Claus Is Coming To Town”, które z elegancją godną mistrzów gra Bill Evans Trio, “Silent Night”  tym razem w arcyciekawej wersji  gitarzysty Stanleya Jordana, a także “The Little Drummer Boy”,  geniusza gitary  Kenny’go Burrella. Szczególną uwagę zwracają dwa dodatkowe nagrania. Jednym z nich jest “I’ve Got My Love To Keep Me Warm” Oscara Petersona. Utwór ten nie był dotąd publikowany, jest to więc jego absolutna premiera. Nagranie pochodzi z 1957 roku, kiedy Peterson pracował (wraz z Buddym Bregmanem i jego orkiestrą) nad swoim albumem „Soft Sands”. Kolejną perełką jest rzadko spotykana wersja ( tzw. alternave track) “Greensleeves” w wykonaniu kwartetu  Johna Coltrane’a. Nagranie to dotychczas można było znaleźć jedynie na  ekskluzywnej i limitowanej wersji  słynnegoalbumu „Ballads” legendarnego saksofonisty.

Równie ciekawy jest krążek „ wokalny” : słuchamy tutaj  Williego Nelsona i Norę Jones wykonujących “Baby, It’s Cold Outside”, Dianę Krall w interpretacji “Santa Claus Is Coming To Town”, Ellę Fitzgerald śpiewającą klasykę, czyli  “White Christmas,” czy Dinę Washington i jej “Silent Night,” utwór wydany niegdyś na trudno dostępnym dziś singlu. Wśród innych artystów, których głosy usłyszymy na tym interesującym krążku  same legendy : Mel Tormé, Billie Holiday, Louis Armstrong, Patti Austin, Peggy Lee, Shirley Horn, Diane Schuur, Betty Carter…

Dionizy Piątkowski