Kenny Garrett jest dzisiaj jednym z najciekawszych saksofonistów nowoczesnego jazzu i jednym z niewielu, którzy chętnie są  także naśladowani przez innych muzyków. Jego przebogata dyskografia i kariera jest odpowiedzią na rolę, jaką współcześni muzycy odgrywają w kreacji nowoczesnego jazzu. Kenny Garrett jest doskonale  muzycznie wykształcony; karierę jazzmana rozpoczął  już w 1980 roku w orkiestrach Mercera Ellingtona, Mela Lewisa i Franka Fostera. W  1984 roku pojawił się w zespole trębacza Woody’ego Shaw’a, z którym nagrał także swój pierwszy album. W nagraniu „Introducing Kenny Garrett”  udział wzięli także muzycy (pianista Mulgrew Miller, basista Nat Revees i perkusista Tony Reedus), z którymi chętnie przez kolejne lata koncertował i realizował autorskie nagrania. Dla kariery ważna okazała się jednak współpraca z Milesem Davisem. To prawdziwa szkoła nowoczesnego jazzu i postrzegania muzyki . Wraz z nagraniem przełomowej dla saksofonisty płyty  „Pursuance: The Music Of John Coltrane” , Kenny Garrett  faworyzowany jest na najdoskonalszego spadkobiercę tradycji Trane’a.  Jego autorska dyskografia znaczona jest blisko dwudziestoma albumami a saksofon Kenny’ego Garretta słychać  także prawie na stu płytach, jakie nagrał wspólnie z m. in. z Milesem Davisem, Donaldem Byrdem, Freddie’m Hubbardem, Marcusem Millerem, Pat’em Metheny’m, Woody’m Shaw’em. Ostatnie dekady to  pasmo  artystycznych sukcesów, doskonale przyjmowanych nagrań, uwielbienie słuchaczy, trofeum (dziewięciokrotne !) Najlepszego Saksofonisty Altowego w prestiżowym rankingu pisma Down Beat oraz wielokrotne nominacje do Grammy Awards.

Dyskografia saksofonisty jest przekrojem tego, co ciekawe wydarzyło się w jazzie ostatnich dekad. Z pewnością najciekawsze albumy to „Good Feeling”-z Art’em Blakey’em,  „Amandla”– z Milesem Davisem, „Prisoner Of Love”, „African Exchange Student”,” Dingo” – z Milesem Davisem, „Black Hope”, „Miles Davis & Quincy Jones: Live At Montreux”, „Stars & Stripes”, „Triology”, ”Warner Jams”– z Wallace’m Roney’em i Joshuą Redmanem, „Pursuance: The Music Of John Coltrane”, „Live Around The World’88”- z Milesem Davisem), „Songbook” ( nominowany w 1997 do Grammy), „The Dark Keys” – z Branfordem Marsalisem, „Simply Said”, „Old Folks”, „Happy People”, „Standard of Language”, „Beyond The Wall” (nominacja do Grammy 2007), „Sketches of MD”, “Seeds From The Undernground” ( nominacja do Grammy 2013), “Pushing The World Away” ( nominacja do Grammy 2014).

Najnowszy album „Do Your Dance!”  to premierowe kompozycje Kenny’ego Garretta, zrealizowane z muzykami znanymi już z poprzednich albumów saksofonisty (pianista Vernell Brown, basista Corcoran Holt, z perkusistami  McClentym Hunterem, Ronaldem Brunnerem oraz Rudy Birdem, z którym Garrett przed laty grał w grupie Milesa Davisa). By być w modnym hip-hopowym trendzie saksofonista zaprosił do współpracy także rapera Mista Enz ( pojawia się w nagraniach „Wheatgrass Shot”  oraz tytułowym „Do Your Dance!”. Album wypełniają wyłącznie kompozycje saksofonisty, który mówi : ” nieustannie piszę, więc skomponowanie muzyki nie stanowi dla mnie trudności. Spoglądam i patrzę na ludzi oczekujących na utwory, przy których mogą się bawić i wyrażać siebie”. Album „Do Your Dance!” zainspirowała publiczność, która podczas koncertów zespołu Kenny’ego wstawała z miejsc i tańczyła w swoim rytmie. ” Niektórzy niechętnie uczestniczą, ponieważ uważają, że inni są lepsi niż oni. Mówię im „Do your dance!” Nie martw się tym, co robi druga osoba. Pozwól wszystkim spędzać czas i rób swój taniec. Nagrania i koncerty są dla mnie niezwykle znaczące. Biorę ludzi na przejażdżkę, chcę przedstawić im moje wizje. Możemy zacząć od ładnych ballad, następnie dodać trochę intensywności, a potem możemy się bawić! Kiedy fani muzyki odejdą, mam nadzieję, że czują, że zabraliśmy ich w podróż. A kiedy wrócą do nas, bądź włożą płytę do odtwarzacza, mam nadzieję, że będą mieć jeszcze szersze spojrzenie na muzykę”-! – tłumaczy pomysł album Kenny Garrett.

Dionizy Piątkowski