Album pod zagadkowym tytułem  „Xperience”  skrywa ciekawe, austriackie trio (Alan Bartus – fortepian, Stefan„Pista”Bartus – kontrabas oraz lider, perkusista Klemens Marktl) oraz amerykańskiego saksofonistę Tima Armacosta. Teraz jako rasowy kwartet przedstawiają  akustyczną sesję nowoczesnego jazzu pielęgnująca tradycje tej muzyki.

Klemens Marktl jest popularnym i często zapraszanym do innych projektów perkusistą i kompozytorem oraz  liderem autorskiego trio Xperience. Co ciekawe, lider zespołu jest często muzykiem wielu sław jazzu i często zaprasza do swoich projektów znanych muzyków amerykańskim. Tym razem gościem trio jest nowojorski saksofonista i laureat Grammy, Tim Armacost. Saksofonista jest  jednym z  rozchwytywanych muzyków śródmiejskiej sceny Nowego Jorku, a swoją formacją New York Standards Project od lat wywołuje  spore zainteresowanie.  Tim Armacost i Klemens Marktl są muzycznymi partnerami od wielu lat,  grali w kwartecie legendarnego pianisty Dona Friedmana, byli rezydentami nowojorskich klubów jazzowych, takich jak Smalls i The Kitano.

Kwartet doskonale odnajduje się w „nowojorskim” brzmieniu. Być może jest to efekt zauroczenie perkusisty tym miastem, w  którym spędza sporo czasu i z którego czerpie inspiracje do swoich nowych kompozycji. Muzyka perkusisty łączy melodie i rytmy z rytmiczną finezją i niezwykle energicznym swingiem. Zróżnicowane rytmicznie i  zgrabne melodycznie kompozycje Klemensa Marktla dają muzykom podstawę do improwizacji i ekscytującej interakcji.

Dionizy Piątkowski