„ Book of Resenance” to drugi, solowy album Kuby Płużka, jednego z najbardziej utalentowanych i kreatywnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Album  jest sporym zaskoczeniem dla entuzjastów twórczości pianisty i muzyki fortepianowej. Kuba Płużek gra na markowym Bösendorfer Grand Piano, ale wzbogaconym  poprzez  rezonator magnetyczny, który w wyjątkowy sposób poszerza możliwości wykonawcze i brzmieniowe fortepianu oraz pozwala przenieść pianistykę w nowy wymiar. Zasada działania jest prosta: magnesy wiszące nad strunami wchodzą z nimi w interakcję i wprawiają je w ciągłe drganie. „Ta technika – zachwyca się Kuba Płużek – sprawiła, że otworzyły się przede mną zupełnie nowe możliwości. Klasyczne podejście do instrumentu nie pozwala na kreowanie takich brzmień. Co więcej, korzystanie z rezonatora niesie ze sobą konieczność ponownej nauki gry na fortepianie„. Rezonator magnetyczny sprawia bowiem, że fortepian wydaje dźwięk, który można w pewnym sensie porównać do syntezatora, ale uzyskane brzmienie jest jednak cały czas  akustyczne.

Kuba Płużek jest dzisiaj uznanym, młodym pianistą z imponującym dorobkiem artystycznym. Jest finalistą  słynnego Montreux Piano Competition, laureatem  wielu ważnych polskich oraz międzynarodowych konkursów. Nagrał ponad dwadzieścia płyt, w tym pięć autorskich :  znakomitą, solową „Eleven Songs” oraz w kwartecie z Markiem Pospieszalskim, Maxem Muchą i Dawidem Fortuną („First Album”,„Creatonism”, Froots”). Współpracował z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Wegehauptem, Michałem Urbaniakiem, Greg’em Osby, Arkiem Skolikiem, Irkiem Dudkiem, Idą Zalewską, Eskaubei/Tomek Nowak Quartet oraz Bronisławem Suchankiem. Współtworzy wiele ciekawych i ważnych zespołów i projektów, dla których nierzadko pisze muzykę

Pianista jest  twórczo konsekwentny i bezkompromisowy. Wirtuoz i wizjoner odważnie eksplorujący świat dźwięków i granice harmonii. Pianista Kuba Płużek to jeden z najbardziej utalentowanych i twórczych instrumentalistów na polskiej scenie muzycznej. Jego twórczość charakteryzuje wielka muzyczna wyobraźnia, idealne panowanie nad instrumentem i piorunująca siła wyrazu. Niepokorna postać muzycznego świata i jednocześnie śmiały wirtuoz, który w porywających kompozycjach łamie i rozrywa frazy, z wyczuciem balansuje na cienkiej linii zachowania harmonii oraz otwiera przed słuchaczem świat prawdziwego jazzu z najwyższej półki. Najnowszy album „Book of Resonance”  to nowatorskie traktowanie tradycyjnego instrumentu  oraz prezentacja możliwości brzmieniowych autorskich kompozycji oraz przemyślanych improwizacji. Splot tradycyjnych tematów utopionych w morzu improwizacji i napędzanych nieszablonową, wirtuozerską techniką gry sprawia, że album jest nie tylko świadomym eksperymentem i rewizją klasycznego podejścia, ale przede wszystkim podróżą przez nietypowy świat fortepianowych dźwięków  i nastrojów.

Dionizy Piątkowski