To jedna z ciekawszych premier  i album, który swą jesienną nostalgią barwi jazz trio Leszka Żądło w sposób  szczególny. Brawurowe trio tworzy bowiem nie tylko znakomity polski saksofonista Leszek Żądło, ale także dwóch wybitnych – i już nieżyjących_ gigantów polskiego jazzu : perkusista Janusz Stefański oraz kontrabasista  Andrzej Cudzich. Do tego tytuł albumu  „Miss B.” czyli oczywiste odniesienie do wybitnej polskiej aktorski, Barbary Kwiatkowskiej- Lass, wieloletniej partnerki życiowej lidera trio. Album  został zarejestrowany 6 kwietnia 1995 roku, w dzień po pogrzebie Miss B.

Bohaterem tej szczególnej sesji  jest saksofonista Leszek Żądło – wybitny polski muzyk jazzowy, od lat 70-tych mieszkający  w Grazu, Wiedniu i Monachium i być może dlatego uważany za jednego z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej. Grał ze najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Albertem Mangelsdorffem, Joachimem Kühnem, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Friedrichem Guldą, Rainerem Glasem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Jarczykiem, Włodkiem Pawlikiem, z sekstetem George’a Russella, z Elvin Jones Jazz Machine i wieloma innymi.  W 1972 roku założył The Leszek Zadlo Ensemble, z którym nagrał w 1973 roku swój debiutancki album „Inner Silence” a w 1974 roku ( już w kwartecie) płytę „Thoughts”. W czasie stanu wojennego prowadził w Niemczech warsztatową formację Polski Jazz Ensemble. Występował w różnych konstelacjach  ( także orkiestrowych), koncertował na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata, nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z założonym przez siebie w 2009 roku  European Art Ensemble (z Tolkiem Lisieckim, Wojciechem Groborzem, Wiesławem Jamiołem i Augustem Wilhelmem Scheerem). Dzielił się swą wiedzą i umiejętnościami wykładając na akademiach muzycznych w Würzburgu, Monachium i Krakowie. Interesował się również projektami muzyki filmowej i teatralnej. Napisał muzykę z Clausem Bantzerem do filmu Petera Lilienthala „Das Schweigen des Dichters”  oraz dla Pawła Pawlikowskiego do filmu „Trumna Charlie’ego Chaplina”. Nagrał też muzykę do filmu krakowskiej Oficyny Filmowej Galicja „ Czarodzieje Honoratki” Leopolda Rene Nowaka. W 2016 roku przywrócono  Leszkowi Żądło polski paszport i uhonorowało medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis., „Solidarność” przyznała mu medal dziękczynny za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa).

Projekt „Miss B.” dedykowany jest polskiej aktorce Barbarze Kwiatkowskiej – Lass, z którą muzyka łączyło głębokie uczucie, przyjaźń i wspólne ponad 20-letnie życie. Tytułowy utwór „Miss B.”  Leszek Żądło napisał właśnie dla niej w 1977 roku. Zaraz po niespodziewanej śmierci  aktorki (6 marca 1995 r) – namówiony przez przyjaciół –  zaprosił dwóch wielkich muzyków, z którymi nagrał w studio w Nowej Hucie  sesję ( teraz wydaną przez For Tune Records),zawierającą także niezwykle emocjonalny „Song of a Nice Death”. Sesję incydentalnego trio : Andrzej Cudzich (zm. 2003), Janusz Stefański (zm. 2016) i  Leszek Żądło – legendy, nie tylko polskiego, jazzu.

Dionizy Piątkowski