Pomysłami, jakie od kilku dekad realizuje Michał Urbaniak, można by obdzielić tysiące artystów. Wybitny polski skrzypek, kompozytor i producent artystycznie żyje przestrzegając – jak sam mówi – jednej maksymy: „Don`t Play The Music! Let The Music Play„. Stąd też nie dziwi, że jego realizowany od lat warsztatowy Urbanator jest jednym z najważniejszych projektów, jaki weteran światowego jazzu realizuje ( z uporem i ogromnym entuzjazmem ) wraz z młodymi adeptami sztuki.
Michał Urbaniak to jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, multiinstrumentalista, saksofonista i skrzypek jazzowy, kompozytor i aranżer. Jest także współproducentem swoich płyt. Zafascynowany jazzem i Ameryką. Po raz pierwszy pojawił się w Nowym Jorku już w 1962 roku ( wyjechał wraz z zespołem The Wreckers- zespołem Andrzeja Trzaskowskiego na koncerty klubowe oraz na festiwale w Newport i Waszyngtonie). Po powrocie do kraju Michał Urbaniak związał się z kwintetem Krzysztofa Komedy, z którym grał w latach 1962-64, potem( w 1969 roku) utworzył Michał Urbaniak Group, z którą współpracowała elita polskich muzyków oraz wokalistka Urszula Dudziak. W maju 1973 roku Michał Urbaniak po raz ostatni zagrał przed polską publicznością i z żoną Urszulą Dudziak wyjechał na stałe do USA; zawarł kontrakt płytowy z wytwórnią Columbia, która wydała album “Fusion” a dobre przyjęcie płyty umożliwiło mu nagranie kolejnych albumów, które zapoczątkowały pasmo amerykańskich sukcesów zarówno Michała Urbaniaka jak i Urszuli Dudziak. Zapraszał i bywał zapraszany przez sławy jazzu: Lenny’ego White, Marcusa Millera, Georga Bensona, Billy’ego Cobhama, Rona Cartera, Joe Zawinula, Wayne’a Shortera, Stephane’a Grappelli’ego oraz Milesa Davisa, z którym – jako jedyny polski jazzman – nagrał w 1985 roku album „Tutu”.
Z pewnością tamtych czasów sięga Urbanator – międzynarodowy projekt Michała Urbaniaka, powołany do życia w Nowym Jorku na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Początkowo zespół współtworzyli muzycy nowojorskiej i londyńskiej sceny muzycznej. Pod szyldem Urbanatora grali m.in. Lenny White, Frank Parker, Troy Miller, All McDowell, Otto Williams, Marcin Pospieszalski, Jon Dryden, Xantone Blacq, Pawel Tomaszewski, Marek Pędziwiatr, Femi Temowo, Ed Hamilton, Jane Getter, Tom Browne, Michael Patches Stewart, Solid, Andy Ninvalle a nawet raper OSTR. W artystycznym przesłaniu Urbanatora szukać należy nadrzędnej idei najnowszej płyty ekipy Michała Urbaniaka. „ Beats &Pieces ” to fuzja jazzu z hip-hopem, elektroniką i wieloma kierunkami muzyki rytmicznej zwanej NuJazz lub UrbJazz. Na płycie „ Michał Urbaniak Presents: Urbanator Days – Beats & Pieces” znajdą się kompozycje Urbaniaka z udziałem młodych producentów, raperów, wykonawców i muzyków nowej generacji ( np. zespołów EABS czy P. Unity). Jazz, hip-hop, rap, reggae, soul, r&b i electro zostały połączone w jeden kolorowy, „urbanator project”. W zaskakujących aranżacjach świetnie brzmią wokale Marka Pędziwiatra, Andy’ego Ninvalle, trąbka Michaela Patchesa Stewarta , kreacje zaproszonych gości oraz skrzypce i saksofon Mistrza Ceremonii – Michała Urbaniaka.