Paquito D’Rivera to kubański mistrz saksofonu altowego a także klarnetu i saksofonu sopranowego. W wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na saksofonie u swojego ojca Tito D’Riviery – znanego kubańskiego klasycznego saksofonisty i dyrygenta. Uznawany za cudowne dziecko występował w młodości z Narodową Orkiestrą Kubańską. W wieku siedmiu lat,sygnował instrument legendarnej firmy Selmer produkującej instrumenty muzyczne. Współpracował z takimi muzykami i zespołami jak: McCoy Tyner, Dizzy Gillespie, George Coleman, Chick Corea,  Tito Puente, Astor Piazzolla, Ying Quartet, Turtle Island String Quartet, Mark Summer, Alon Yavnai i Yo-Yo Ma. Prowadził swój autorski zespół Havana/New York Ensemble w którym znalazło się wiele młodych, kubańskich muzyków ( np. Michel Camilo, Danilo Perez, Hilton Ruiz i Claudio Roditi).

 Paquito D’Rivera od najmłodszych lat zafascynowany buł jazzem Benny’ego Goodmana, Charliego Parkera i Paula Desmonda. Pierwsze lekcje gry i jazzu pobierał u ojca, popularnego na Kubie saksofonisty tenorowego. W 1960 roku podjął studia w Konserwatorium Hawańskim, gdzie poznał  pianistę i kompozytora Chucho Valdesa, który wywarł duży wpływ na jego muzykę. Po odbyciu służby wojskowej ( gdzie grywał w zespole wojskowym do 1965 roku ) został zaangażowany  do prestiżowej Orquestra Cubana de Musica Moderna. Wraz z kilkoma muzykami tej orkiestry założył (w 1973 roku) jazzową grupę Irakere. Z zespołem tym koncertował w Europie do 1980 roku po czym zdecydował się na solową karierę w USA. Początkowo grywał i nagrywał  z różnymi zespołami oraz – gdy już zdobył uznanie w nowojorskim jazzie, z Davidem Amramem, McCoy Tynerem i Dizzy’m Gillespie’m. Po współpracy z gigantami jazzu zdecydował się utworzyć własny zespół, z którym nagrywał i koncertował w Stanach, Europie i Ameryce Południowej. Udziela się także jako muzyk studyjny w przedsięwzięciach innych artystów. Zyskał uznanie jako jeden z najwybitniejszych innowatorów latynoskiego bop-jazzu. Ma na swoim koncie osiem nagród Grammy, był pierwszym artystą, który otrzymał Latin Grammy w dwóch kategoriach: muzyki klasycznej i jazzu latynoamerykańskiego – za „ Histoire du Soldat” Igora Strawińskiego oraz „Brazilian Dreams” z grupą wokalną  New York Voices. Paquito D’Rivera jest także znakomitym kompozytorem. Jego utwory odzwierciedlają szerokie spektrum wpływów i zainteresowań muzycznych artysty. Spośród trzech utworów kameralnych, które nagrał wspólnie z wiolonczelistą Yo-Yo Ma, utwór „Merengue” został wyróżniony nagrodą Grammy.W 2002 roku dla The National Symphony Orchestra oraz Rotterdam Philharmonic skomponował koncert „Gran Danzon /The Bel Air Concerto”. Premierowe wykonanie dobyło się w nowojorskim The Kennedy Center for the Performing Arts pod kierunkiem Leonarda Slatkina, z  solistką, flecistką Mariną Piccinini.

Przebogata dyskografia obejmuje m.in. tak znamienite albumy jak „ Blowin '”, „ Explosion”,” Manhattan Burn”,” Celebration”,” Tico! Tico!”,” Return to Ipanema”,” Live at Birdland”,” Reunion”,” Havana Café”, “ La Habana-Rio Conexión”,” 40 Years of Cuban Jam Session”, “Portrails of Cuba”, “Cuba Jazz”, “ Chamber Music from the South”,” Tropicana Nights”, “Calle 54”,” The Clarinetist”,” Riberas”,” The Jazz Chamber Trio”,” Funk Tango”,” Quartier Latin”, “Jazz Clazz”, “Tango Jazz, Live from Jazz at Lincoln Center”,” Terra Incognita”, “ Dia Y Medio a Day and a Half “, “Song for Maura”. Album „Jazz Meets the Classics” to jedenaście kompozycji  wybitnych twórców klasycznych (min. Chopin, Beethoven i Mozart) zagranych przez jazzowy sekstet. W nagraniach, oprócz lidera udział wzięli trębacz Diego Urcola, pianista Alex Brown, basista Oscar Stagnaro, perkusjonista Arturo Stable, perkusista  Mark Walker oraz pianista Pepe Rivero. To doskonały i przekrojowy dokument wszechstronnych zainteresowań wybitnego, kubańskiego artysty.

Dionizy Piątkowski