Niezwykle ciekawa  i przerażająca była kariera tej wybitnej pianistki i  wokalistki . Największe sukcesy Nina Simone święciła w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, by już w kolejnych dekadach podtrzymywać jedynie wielką popularność i uznanie. Dzisiaj jest Nina Simone ikoną i legendą jazzu oraz bluesa , a jej pianistyka oraz wokalistyka jest niedoścignionym wzorcem i obrazem  jazz – naturszczyka. Wychowała się w biednej rodzinie amerykańskich Murzynów. Pracowała jako akompaniatorka, śpiewała knajpach  Nowego Jorku i Atlantic City. Pierwszy sukces przyszedł wraz z edycją  debiutanckiego albumu oraz wylansowaniem wielkiego przeboju „ I Love You Porgy”.  Album  nagrodzono trofeum Złotej Płyty, a sama Nina Simone stała się popularną i uwielbianą przez cały świat artystką. To wtedy ukuto dla niej przydomek „ Księżna Soul „.  Kiedy ukazało się nagranie „ My Baby Just Cares For You” sztuka Niny Simone urosła do rangi symbolu, a pogodna piosenka stała się sygnałem wywoławczym dla artystki i jej muzyki. Wspaniały Zestaw „To Be Free – The Nina Simone Story „ jest bodaj najdoskonalszym wydawnictwem, jaki przygotowano po śmierci wybitnej artystki. To także wspaniała historii jazzu i muzyki amerykańskiej. Choć trzy płyty zawierają jedynie fragment ogromnej dyskografii N. Simone , to już dodatkowy DVD jest wspaniałym dokumentem muzyki, kultury i amerykańskiego obyczaju oraz talentu artystki. „ Nina – A Historical Perspective ” nagrodzono już w 1970 roku nominacją Emmy Award ; dzisiaj – po ponad ćwierć wieku i wspaniałemu cyfrowemu masteringowi – film ten nie stracił  nic na swojej aktualności.

Niezwykle ciekawa kariery wokalistki od wielu lat nie jest już rozpatrywana w kategoriach czysto jazzowych. Nina Simone wychowała się w biednej rodzinie amerykańskich Murzynów, którzy hołdując muzycznej tradycji zabiegali raczej o naturalną estradową edukacje niż akademickie szlify.Początkowo ( podobnie,jak  cztery siostry i trzej bracia) uczyła się gry na pianinie i organach ) pod bacznym okiem ojca,pastora. Na zdolną dziewczynkę uwagę zwróciła Muriel Mazzanowich, hojna fundatorka, która umożliwiła Ninie Simone naukę w Curtius Institute of Music oraz prestiżowej,nowojorskiej Juilliard School Of Music. Początkowo pracowała jako akompaniatorka z  lokalnymi piosenkarzami (w latach 1950-54);  później sama zaczęła śpiewać i grac na pianinie w klubach Nowego Jorku i Atlantic City.Pierwszy publiczny recital przedstawiła  ( w 1954 roku)  knajpie w Atlantic City. Niemniej autentyczny sukces przyszedł wraz z edycją  debiutanckiego albumu oraz wylansowaniem wielkiego przeboju „I Love You Porgy”). Album w następnym roku nagrodzono trofeum Złotej Płyty a sama Nina Simone stała się popularną i uwielbianą artystką.To wtedy ukuto dla niej przydomek Księżna Soul.

W latach sześćdziesiątych Nina Simone sporo koncertowała, by w 1967 roku włączyć się w  walkę społeczną i polityczną Ameryki. Zadeklarowana przeciwniczka rasizmy oraz obrony praw obywatelskich amerykańskich Murzynów stała się dla czarnej społeczności Ameryki bohaterem oraz idolem.Kiedy skomponowała „Mississsippi Goddam” utwór-protest przeciwko bestialskiemu zbombardowaniu przez gwardię narodową kościołów w Alabamie – urosła ,jako artystka i kobieta , do miana najważniejszej osobowości Afro-Amerykanów. W latach sześćdziesiątych jej pozycja oraz zaangażowanie w sprawy polityczne i społeczne  miało znaczenie kultowe oraz symboliczne: czarnoskóra artystka utożsamiana z czarnymi Amerykanami równie entuzjastycznie była przyjmowana przez białą publiczność. Śpiewała zarówno protest-songi, jak i wielkie standardy jazzu i muyzki rozrywkowej ( Ellingtona, Gershwina,Rodgersa, Weila). Kiedy ukazało się nagranie „ My Baby Just Cares For You” sztuka Niny Simone urosła do rangi symbolu, a pogodna piosenka stała się sygnałem wywoławczym dla artystki i jej muzyki. Uwikłana w politykę, oskarżana przez urząd podatkowy w 1974 roku zdecydowała się wyemigrować z USA. Na stałem zamieszkała w Paryżu i już w Europie wydała bestsellerowy album „ Baltimore”. Sporo koncertowała, ale już tylko po to by utrzymać gasnący blask sławy i popularności.

Dionizy Piątkowski