Guitar Evol.3ution”  to  trzeci album zrealizowany przez znakomitego gitarzystę  Piotra Przedborę dla prestiżowej DUX Recordings. Ale to zarazem pierwszy album artysty nagrany z towarzyszeniem orkiestry ( Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus).

Klasyczny gitarzysta Piotr Przedbora jest absolwentem Szkoły Muzycznej  w Tomaszowie Mazowieckim. W 2013 podjął studia w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie gitary Marcina Zalewskiego. Dla rozwoju muzycznej kariery młodego gitarzysty kluczowa była także współpraca z Judicaelem Perroy, wybitnym gitarzystą i pedagogiem francuskim.  Młody wirtuoz gitary zadebiutował w 2013 roku doskonale przyjętym albumem „Classical Guitar” zrealizowanym dla prestiżowej DUX Recordings. Zaprezentował wtedy wspaniałe i nienaganne interpretacje kompozycji Jan Sebastian Bacha, Fryderyka Chopina i Joaquina Turina. Gra na gitarze jest dla Piotra Przedbory życiową pasją: z powodzeniem wykonuje  różnorodny repertuar muzyczny: od klasycyzmu po utwory współczesnych kompozytorów.

Wielbiciele twórczości Krzysztofa Pendereckiego, znają już wersje słynnego „Koncertu na altówkę i orkiestrę” w opracowaniach na wiolonczelę, klarnet czy saksofon. Oryginalna gitarowa transkrypcja Piotra Przedbory, otwiera przed słuchaczami nową przestrzeń i jakość brzmieniową. Nad interpretacją czuwa, zza pulpitu dyrygenckiego, sam kompozytor, Krzysztof Penderecki. Natomiast w „Arioso e furioso” Mikołaja Góreckiego  spotykamy się z estetyką opartą na niespiesznie rozwijającej się narracji, pełnej zaburzających klasycyzującą harmonikę dysonansów. „Koncert na gitarę, kotły i smyczki op. 115”  Krzysztofa Meyera stanowi natomiast przykład neoklasycznego spojrzenia na formę koncertu instrumentalnego, pełnego rytmicznej ekspresji i licznych elementów wirtuozowskich.

Dionizy Piątkowski