Ciekawy debiut zaproponował autorskim albumem trębacz Rafał Dubicki. „Story About Emotions” jest nie tylko prezentacją kunsztu kompozytorskiego trębacza, jego doskonałej techniki, ale przede wszystkim subtelnego, jazzowego dźwięku jaki niesie jego muzyka i gra kwartetu.

Muzyka na płycie – mówi w jednym z wywiadów Rafał Dubicki –  jest sumą moich dotychczasowych doświadczeń wynikających ze współpracy z artystami każdego gatunku. Poprzez koncerty, sesje nagraniowe oraz kontakty z wieloma twórcami, nabyłem elastyczność i szeroki pogląd na muzykę. Tworząc utwory, przede wszystkim jako trębacz jazzowy, kierowałem się wytycznymi zgodnymi z tematyką gatunku. Niemniej, naleciałości wynikające z dotychczasowej pracy, pozwoliły mi na przeprowadzenie fuzji międzygatunkowej. Uważam, że muzyka jako taka jest dziedziną, w której nie istnieją żadne granice formotwórcze, co pozwala nam na kreowanie każdej możliwej konstelacji”

Rafał Dubicki  jest absolwent Akademii Muzycznej ( Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej) w Bydgoszczy. Będąc doskonałym instrumentalistą nawiązał współprace z wieloma uznanymi muzykami i zespołami stając się solistą  m.in. w Alex Band – Aleksandra Maliszewskiego, Eljazz Big Band, zespole Pendowsky; pojawiał się także grając z Sylwią Grzeszczak i Ray’em Wilsonem. Młody trębacz ma także swój udział w nagraniu muzyki do  filmu ”Jestem mordercą”; jest laureatem licznych nagród oraz wyróżnień ( od głównej nagrody na konkursie improwizacji w ramach Baszta Jazz Festiwal 2016 i  nagrody specjalnej Europejskich Integracji Muzycznych 2011 po nagrodę główną konkursu big bandów Nowym Tomyślu 2015).

„Story About Emotions” to debiut fonograficzny młodego trębacza zrealizowany w autorskim kwartecie, który tworzą doświadczeni i utytułowani jazzmani: gitarzysta  Michał Sołtan jest częstym gościem projektów R.Dubickiego, doskonale buduje swoją karierę gitarzysty-wirtuoza, gra w Imagination Quartet i współpracował m.in. z Dante Luciani’m ( z zespołu Franka Sinatry), Russ’em Spiegelem ( z formacji Tony’ego Benneta), Jeremy’m Monteiro. Kontrabasista Mateusz Woźniak to muzyk , który na swoim koncie ma zarówno solowe występy (koncert z towarzyszeniem orkiestry w Studiu Koncertowym Polskiego Radia), jak i współpracę ze światowymi sławami muzyki popularnej ( np. z Ianem Gillanem z Deep Purple). Perkusistą w kwartecie R.Dubickiego jest  Adam Lewandowski, znany ze współpracy  ze Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem i Andrzejem Zauchą.

Story About Emotions”  kwartetu Rafała Dubickiego jest zgrabną syntezą dzisiejszego jazzu, w którym emocjonalna część wypowiedzi jest nad wyraz oczywista. Buduje się zatem subtelne, melancholijne, balladowe brzmienie i nastrój, który nie jest  w stanie zburzeć ciekawa improwizacja. Kompozycje są zwarte, podane z dużym balastem melodyjności a muzyka kwartetu niesie nastrój pogodnej, jazzowej zabawy modelowanej mądrym rytmem, ciekawymi solówkami  i pulsującym  drive’m.

Dionizy Piątkowski