radio. string. quartet, nieklasyczny kwartet smyczkowy rozpoczął swą karierę w 2006 roku od autorskich  interpretacji kompozycji Johna McLaughlina i jego The Mahavishnu Orchestra. Entuzjastycznie przyjęto kolejny album kwartetu „Posting Joe – Celebrating Weather Report”. Premiera  koncertowego projektu odbyła się w ramach wiedeńskiego festiwalu Jazzfest’2007 i była swoistym epitafium dla zmarłego giganta jazzu Joe Zawinula- wiedeńczyka, kompozytora i lidera słynnego zespołu Weather Report. Jego kompozycje „In A Silent Way”, „Black Market”, „”Birdland”, „Cannonball”  należą do klasyki jazzu, zostały teraz przez radio. string. quartet na nowo zaaranżowane i  z ogromnym sukcesem prezentowane na niemal całym świecie ( koncertowy album „Posting Joe: Celebrating Weather Report-Live”  ukazał się w 2013 roku).

 radio. string. quartet z dużą swobodą wnosi własne pomysły muzyczne i własną tożsamość kulturową. W tym znaczeniu międzynarodowi muzycy – Austriak Bernie Mallinger, Berlińczyk Igman Jenner, Chorwatka Asja Valcic i Tajwanka Cynthia Liao postrzegają siebie jako protagonistów nowej wiedeńskiej szkoły smyczkowej. To  „muzyczny Wiedeń” ze swoją bogatą tradycją i nową kulturową otwartością pokazywany talentem zdolnych muzyków-wirtuozów.

Skrzypek Bernie Mallinger jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego w Grazu, New School of Music, Manhattan School of Music oraz  Juilliard School w Nowym Jorku.  Jako wirtuoz i cieszący się uznaniem instrumentalista wziął udział w nagraniu ponad stu  płyt ( od jazzu, folka, rocka, popu i muzyki współczesnej). Od 1999 roku jest wykładowcą  wydziału Instrumental Jazz Art University of Graz oraz  ekspertem na warsztatach i  festiwalach jazzowych w Austrii, Niemczech, Hiszpanii i USA . Cynthia Liao -urodzona w Taipei na Tajwanie skrzypaczka studiowała altówkę  oraz  muzykę kameralną współpracując z  Alban Berg Quartet, Vienna Artis Quartet i Sekstetem Kameralnym  Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Profesjonalnie zadebiutowała mając zaledwie 13 lat recitalami i koncertami z orkiestrami w Austrii (Vienna Mozart Orchestra), Włoszech, Tajwanie, Korei i USA. W latach 1995-1997 byłą główną altowiolistką Vienna Jeunesse Orchestra,  w 1998-1999 główną altowiolistą Wiedeńskiej Opery Kameralnej, w 2001-2003 pierwszą altówką Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, koncertowała wraz z  Teatro La Fenice w Wenecji, wiedeńskim zespołem  muzyki współczesnej Reconsil, gra także w Wiedeńskiej Orkiestrze Kameralnej oraz Vienna Chamber Philharmonic. Skrzypek Igmar Jenner to Berlińczyk, który  studiował muzykę kameralną na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu. Pracuje jako niezależny kompozytor i aranżer muzyki klasycznej, nieustannie rozszerza spektrum swoich zainteresowań. W duecie Igmar Jenner & Borut Mori (skrzypce/akordeon) zdobył nagrodę Austrian World Music Award 2010. Jest również kierownikiem artystycznym zespołu Ensemble String Syndicate. Wiolonczelistka Asja Valcic  studiowała na Akademii Muzycznej w Zagrzebiu ,w Massachusetts (USA, Moskwie i u prof. K. Gruzińskiego w Detmold. W 1995 roku była laureatką Concours International de Jeunes de Douai Concertistes we Francji. Za nagranie sonat Szostakowicza i Schnittke’go otrzymała w 1998  roku Deutsche Schallplatten Prize (nagrodę niemieckich krytyków). Jako solistka występowała w koncertach z orkiestrami filharmonii w Zagrzebiu i Belgradzie oraz Westfalia Chamber Orchestra, koncertując  pod batutą takich dyrygentów jak Kazushi Ono i Zubin Mehta.  Wiolonczelistka jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Zagrzebiu, Dartington International School of Music oraz Akademii Muzycznej w Detmold w Niemczech. Od lat na stałe współpracuje w duecie z wirtuozem bandoneonu i akordeonu, Klausem Paierem.

radio. string. quartet wydał dotąd  siedem doskonałych i  zupełnie różnych pod względem stylistycznym albumów: od  „Celebrating The Mahavishnu Orchestra”  i „Posting Joe – Celebrating Weather Report” po  „Love Is Real” z udziałem gitarzysty Ulfa Wakeniusa , „Radiotree” nagrany z akordeonistą Klausem Paierem i jazzowo-popowy album „Calling You” z udziałem wokalistki Rigmor Gustafsson oraz wzbogacany elektronicznym brzmieniem „In Between Silence”.

Dionizy Piątkowski