Amerykański saksofonista, aranżer i  kompozytor Andrew Neu nie jest zbyt dobrze znany w Europie. Być może kariera muzyka skrywa się w licznych sesjach nagraniowych, które nie zawsze docierają do Europy. Niemniej w Kalifornii ten zdolny artysta jest jednym z najchętniej zatrudnianych sidemanów oraz muzykiem, który regularnie dokumentuje swoje projekty autorskimi albumami. Andrew Neu jest dzisiaj jednym z ważnych, choć nie koniecznie popularnych, muzyków obracających się w kręgu jazzu, funky, rhythm’n bluesa i latynoskiego jazzu.

Andrew Neu  jest regularnym muzykiem zespołów Bobby’ego Caldwella, Diane Schuur i Smokey’a Robinsona, pojawia się na estradzie w towarzystwie takich gwiazd jak Elton John, Patti Labelle, Mellissa Manchester, The Philly Pops, Mel Torme, Joey DeFrancesco, The Philadelphia Orchestra, The Four Tops oraz  The Temptations. Dyskografia artysty obejmuje kilka doskonałych autorskich albumów, ale także nagrania wraz z Sister Sledge, The Manhattan Transfer, Davidem Sanbornem, Geraldem Veasley’em, Jeffem Lorberem, Brianem Brombergem, Rick’em Braunem, Brianem Culbertsonen, Chuck Loebem, Paulem Brown, Buddy DeFranco i Peterem Whitem.

Teraz do kolekcji artystów dołączyć trzeba tak wybitnych muzyków jazzu jak Randy Brecker, Bob Mintzer, Wayne Bergeron, Eric Marienthal, Gordon Goodwin, Rick Braun. Powodem takiego zestawu jazzowych gwiazd jest kolejny projekt saksofonisty, który tym razem przygotował album „Catwalk”, czyli orkiestrowe oblicze swojej muzyki. Stylowe aranżacje oraz nienaganne solówki zaproszonych gości czynią z albumu ważny dokument jazzowego, big-bandowego grania z klasycznymi standardami (od „ Body and Soul” i „Cinema Paradiso” po „My Dear” i „Alpha Dog”). Album „ Catwalk” jest także doskonałym przykładem, jak wspaniale może zaistnieć projekt i sesja, którą przygotowuje się jako rodzaj studyjnego session, i do którego zaprasza się niewątpliwe gwiazdy jazzu oraz precyzyjnie aranżuje orkiestrowy repertuar.

Dionizy Piątkowski