Nowy album Zbigniewa Preisnera „Melodies of My Youth”  zawiera  utwory z młodości kompozytora. Zostały napisane specjalnie dla dwójki niezwykle utalentowanych muzyków: australijskiej śpiewaczki Lisy Gerrard oraz młodego polskiego pianisty Dominika Wanii. Artyści od lat współpracują ze Zbigniewem Preisnerem – jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki ilustracyjnej.

Zbigniew Preisner  jest z wyksztalcenia… historykiem i filozofem, w zakresie kompozycji jest samoukiem, który talentem zachwycił świat. Początkowo pracował z krakowską Piwnicą Pod Baranami, później Teatrem Starym w Krakowie. Jako kompozytor filmowy zadebiutował w 1981 roku muzyką do filmu  „Prognoza Pogody” Antoniego Krauze. Przełomową okazała się (od 1984 roku) współpraca z Krzysztofem Kieślowskim, dla którego stał się nadwornym kompozytorem muzyki do filmów. Nagranie te odniosły światowy sukces i stały się początkiem  wielkiej kariery  kompozytora. Zbigniew Preisner jest kompozytorem muzyki do ponad 80 filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Otrzymał wiele prestiżowych nagród: między innymi  Los Angeles Critics’ Award –  kompozytora roku 1991, 1992 i 1993, Złotą Płytę w Paryżu za nagranie muzyki do filmu „Podwójne życie Weroniki” Krzysztofa Kieślowskiego, dwukrotnie Cesara Francuskiej Akademii Filmowej za „Trzy Kolory: Czerwony” Krzysztofa Kieślowskiego i za „ Elisę” Jeana Beckera. Jest laureatem Srebrnego Niedźwiedzia na Berlińskim Festiwalu Filmowym za  muzykę do filmu „ Wyspa przy ulicy Ptasiej” Sørena Kragh-Jacobsena. Współpracuje z najwybitniejszymi reżyserami, takimi jak:  Agnieszka Holland, Louis Malle, Thomas Vinterberg i Claude Miller.Jest  także członkiem Francuskiej Akademii Filmowej.

W 1998 roku kompozytor napisał „Requiem dla mojego przyjaciela – dedykowaną Krzysztofowi Kieślowskiemu. Był to pierwszy utwór na duży skład, pisany z myślą o nagraniach i publicznych wykonaniach. W 2005 roku Zbigniew Preisner został wybrany przez Davida Gilmoura z Pink Floyd o przearanżowania jego  piosenek na orkiestrę smyczkową. Płyta Gilmoura ”On an Island” z aranżacjami polskiego kompozytora ukazała się w 2006 roku a  trasa muzyka Pink Floyd skończyła się koncertem w Stoczni Gdańskiej.Do nowego pomysłu „ Melodies Of My Youth” Zbigniew Preisner zaprosił jazzowego pianistę Dominika Wanię oraz australijską wokalistkę i kompozytorkę Lisę Gerrard.

Pianista Dominik Wania jest dzisiaj jednym z najciekawszych pianistów młodego pokolenia, z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, zdobywając też stypendium na bostońskim New England Conservatory. Jego improwizacje charakteryzują się niebywałą techniką  a solowy dorobek pianisty to m.in album “Ravel”, zawierający jego  nowatorskie opracowanie utworu “Miroirs” na trio jazzowe oraz znakomite albumy („Unloved” oraz „Three Crowns” ) zrealizowane ( dla ECM Records) z kwartetem Macieja Obary.

Lisa Gerrard to australijska wokalistka, kompozytorka i aktorka, która w latach  80-tych wraz z Brendanem Perry, stworzyła zespół Dear Can Dance. Z zespołem zrealizowali dziewięć albumów i mimo ogromnej popularności i zdobycia milionów fanów na całym świecie Brendan i Lisa zakończyli współpracę w połowie lat 90-tych. Jej pierwszy album „The Miror Pole” był niezwykle osobisty: emocje w nim zawarte związane były nie tylko z rozstaniem z Perry’m, ale także ze śmiercią jej brata i narodzinami dziecka. Album podbił nie tylko serca dawnych fanów  Dead Can Dance, ale także zainteresował reżysera Michaela Manna, który wykorzystał muzykę Lisy w filmie „Gorączka„. Kolejny, solowy album, „The Silver Tree” ukazał się dopiero po dziesięciu latach. Przez całą dekadę, Lisa Gerrard tworzyła ścieżki dźwiękowe do filmów i przedstawień (np. do filmu Niki Caro „Whale Rider”)  oraz współpracowała z Patrickiem Cassidy czy Pieterem Bourke. Jako solistka zadebiutowała dopiero w 1995 roku i od tego czasu  zajmuje się muzyką filmową współpracując z wybitnymi twórcami światowego kina a jej kompozycję można było usłyszeć między innymi w hollywoodzkich produkcjach takich jak „Helikopter w ogniu”, „Łzy słońca” czy „Mission Impossible 2„.

Album „Melodies Of My Youth”  zawiera piosenki, które charakteryzują się nastrojowym, minimalistycznym brzmieniem. Głęboki, czysty alt wokalistki przybiera różne odcienie, ale jednocześnie łagodne dźwięki fortepianu znakomicie oddają niemal intymny charakter utworów. Zbigniew Preisner jest autorem: „Roots”, „Wayfarer”, „Birth”, „Nocturne”, „Confession”, „”Nightmare” oraz „To Those We Love”; dwie kompozycje („America” i  „Australia”) przygotowała Lisa Gerrard. Nastrój albumu budują dźwięki przypominające magiczną tajemnicę, nostalgiczną kołysankę, wprawiają w klimatyczny nastrój spokoju. Minimalizm brzmienia, metafizyczny zaśpiew Lisy Gerrard, matematyczno-logiczne kompozycje Zbigniewa Preisnera oraz subtelność melodyjnej improwizacji Dominika Wanii dopełniają tajemniczego nastroju „melodyjek z młodości”.

Dionizy Piątkowski