Avishai Cohen  to zdolny  trębacz jazzowy młodego pokolenia. Urodził się i wychował w Izraelu, jednak od lat mieszka w Nowym Jorku. Absolwent słynnej  Berklee College of Music, okrzyknięty w 2012 roku „wschodzącą gwiazdą” w rankingu Down Beat Critics Poll. Cieszy się reputacją muzyka o indywidualnym stylu i oryginalnym brzmieniu. The New York Times nie szczędził  trębaczowi rekomendacji: „ … to multikulturowy muzyk jazzowy, jeden ze spadkobierców Milesa Davisa. Podobnie jak Davis, potrafi wydobyć z trąbki najbardziej przejmujące dźwięki ludzkiej duszy ”. Avishai Cohen urzekł słuchaczy pełną uczucia grą na albumie „Lathe of Heaven” Marka Turnera w 2014 roku. Niezwykle kreatywny i aktywny zarówno jako lider, jak i sideman. Zagrał z sukcesem na Newport Jazz Festival (2012) wraz ze swym tio Triveni. Objechał świat wraz z prestiżowym SF Jazz Collective. Występuje również wraz z The 3 Cohens Sextet – ze swą siostrą klarnecistką i saksofonistką Anat oraz bratem Yuvalem.

Dla ECM Records zadebiutował jako lider własnego, standardowego kwartetu/kwintetu jazzowego płytą „Into The Silence”.  Sesja była poświęcona pamięci ojca Avishaia – Davida. Kolejny album dla monachijskiej oficyny Manfreda Eichera  Avishai Cohen  zrealizował jako ” Cross My Palm With Silver“. Nowe kompozycje, rozpisane na kwartet, skupiały się na kolektywie i podkreślały znaczenie współpracy między muzykami. Cohenowi towarzyszyli doskonali instrumentaliści :pianista Yonathan Avishai, basista Barak Mori, perkusista Nasheet Waits.  Wraz z pianistą Yonathanem Avishai trębacz Avishai Cohen jest także muzykiem multikulturowego projektu Third World Love ( wraz z basistą Omerem Avitalem, i perkusistą Danielem Freedmanem).

Playing The Room” jest zatem ciekawym spotkaniem pianisty i trębacza, jest także świadectwem ich wieloletniej ( także muzycznej) przyjaźni. Avishai Cohen i Yonathan Avishai zaczęli odkrywać jazz już jako  jako nastolatkowie w rodzinnym Tel Awiwie. Często z sobą koncertują  i nagrywają : Yonathan wniósł przecież istotny wkład w albumy „Into The Silence” oraz „Cross My Palm With Silver”. Ich pierwszy duetowy album „ Playing The Room”  zaczyna się od muzyki skomponowanej przez trębacza i pianistę, a kończy wzruszającą interpretacją kołysanki izraelskiego kompozytora Aleksandra Argowa „Shir Eres”. W całej sesji Avishai Cohen i Yonathan Avishai wspaniale improwizują – swobodnie, żartobliwie, z duszą – na tematach z  jazzowej tradycji. Do tego subtelności „brzmienia powyżej ciszy” ,akustyka studio  Auditorio Stelio Molo RSI w Lugano orz budowanie intymności i skupienia kameralną muzyką przez konsekwentnego producenta Manfreda Eichera.

Dionizy Piątkowski