Szkocko-kanadyjska wokalistka jazzowa Alison Burns i brytyjski gitarzysta Martin Taylor zrealizowali szczególny album „Songs for Nature”. Wyjątkowość sesji z jednej strony zawiera się w perfekcyjnym i wirtuozerskim aspekcie artystycznym, z drugiej strony jest istotnym apelem w obronie natury oraz środowiska i ochrony wszelkich zwierząt i roślin. „Ten album nie jest tylko o wielkiej miłości, ale bardziej o ochronie wszystkich zwierząt i przyrody  – wyjaśnia genezę pomysłu Alison Burns. Poprzez ponadczasową muzykę i urzekające teksty starannie wybranych piosenek zaczęliśmy tworzyć muzyczny list miłosny do świata przyrody. Piękno i delikatna równowaga natury stają się coraz wyraźniejsze, gdy postrzegamy siebie jako jej część, a nie poza nią, aby nie pozostać obojętnym na zwierzęta i cenne ekosystemy planety”. 

Alison Burns i Martin Taylor są nie tylko znanymi i uznanymi artystami oraz – jak sami się określają – naturalistami dźwiękowymi. Gitarzysta Martin Taylor jest powszechnie uważany za jednego z najciekawszych muzyków solowej gry na gitarze w stylu fingerstyle. Pat Metheny komplementuje go jako jednego z najbardziej spektakularnych solowych gitarzystów w historii instrumentu. Brytyjski gitarzysta olśniewa charakterystycznym stylem, który umiejętnie łączy wirtuozerię, emocje i humor z silną, wciągającą prezencją sceniczną. Oprócz solowych koncertów i nagrań współpracował z muzykami reprezentującymi wiele różnych gatunków, takimi jak Jeff Beck, Bill Wyman, Stephane Grappelli, Bryn Terfel  czy George Harrison. Gitarzysta zgromadził  czternaście prestiżowych British Jazz Awards, otrzymał dwa doktoraty honoris causa i tytuł MBE za zasługi dla muzyki jazzowej. Wokalistka Alison Burns jest jedną z wielu artystek, dla których spiew jest naturalnym odniesieniem do otaczającego świata. Swój debiutancki album „Kissing Bug”  wydała w 2007 roku, a kolejne płyty (“1:AM”, „Last Train to Hauteville”, „Freternity”  i „I’ll Be Home For Christmas”) zyskały doskonałe recenzje oraz rekomendowały wokalistkę, która śpiewem ”uchwyciła istotę diw jazzowych, takich jak Julie London i Ella Fitzgerald, ale z nowoczesną wrażliwością,  która łączy ducha minionej epoki jazzu ze współczesnym i szeroko zakrojonym urokiem swingującego śpiewu”. Alison Burns jest członkinią Królewskiego Towarzystwa Sztuki i otrzymała nagrodę International Brand Laureate Award, której laureatami byli między innymi Aretha Franklin, Taylor Swift i Adele.

Album  „Songs for Nature” wydany  został z okazji Światowego Dnia Środowiska. Jest artystycznym hołdem dla trwałej więzi między muzyką a naturą. To coś więcej niż tylko zbiór standardów jazzowych, bowiem „Songs for Nature” to hołd złożony pięknu świata przyrody i twórczym duszom. „Alison i ja jesteśmy pasjonatami natury, środowiska i ochrony wszelkich zwierząt i roślin – deklaruje Martin Taylor. Ta muzyka odzwierciedla naszą miłość do natury i wdzięczność, jaką czujemy za to, że urodziliśmy się na tej wyjątkowej planecie. Otaczają nas cuda i jesteśmy częścią tego cudu. Dzielimy się tą muzyką, aby przypomnieć sobie, jak ważne jest bycie w harmonii z naturą i poprzez to połączenie dostrzeganie swojego miejsca w tym cudzie”. Alison Burns przedstawia dymiący, zmysłowy i dyskretny występ, który wydaje się być stworzony na intymne przyjęcie w słabo oświetlonym klubie jazzowym, a mimo to zachwyca wszystkich. Wielkie standardy nabierają innego, sugestywnego kolorytu. ”Nature Boy”,, Little Jazz Bird”, „Someone To Watch Over Me”, „Lullaby of the Leaves”, „A Foggy Day”, „Lullaby of Birdland” czy melancholijny „Moon River” staja się ekologicznymi hymnami. Album został nagrany pośród dziewiczego piękna nowojorskich gór Catskill. Wyprodukowany przez Jamesa Taylora i opracowany przez Johna Valesio (Norah Jones), zdobywcę nagrody Grammy Dave’a O’Donnella (Jason Mraz, Kurt Elling, Sheryl Crow) oraz Cicely Balston (David Bowie, Nick Cave). Każda piosenka emanuje troską i intencję, która może inspirować jedynie prawdziwy szacunek dla natury.

Dionizy Piątkowski