Boss Bruce Springsteen mierzy się z klasykami muzyki soul i rhythm & bluesa. „Chciałem nagrać płytę, na której po prostu mógłbym zaśpiewać – wyjaśnia genezę sesji Bruce Springsteen. Pragnę oddać hołd tym wszystkim wspaniałym wykonawcom i kompozytorom. Chciałbym, by współcześni słuchacze mieli szansę doświadczyć piękna i radości bijących z tej muzyki, tak jak ja ich doświadczyłem, gdy usłyszałem te utwory po raz pierwszy. To amerykański śpiewnik z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych”.

W ogromnej, oryginalnej dyskografii artysty to dwudziesty pierwszy album, ale tylko drugi, jaki Boss nagrał z coverami ( w 2005 roku Bruce Springsteen nagrał album „We Shall Overcome: The Seeger Sessions”, na której znalazły się jego wersje tradycyjnych piosenek folk & americana). Teraz „Only the Strong Survive” zawiera kilkanaście klasycznych piosenek, które swe premiery miały przed dekadami na płytach legendarnych oficyn Motown Records i  Stax Records.  Bruce Springsteen- w niepowtarzalnym, choć tutaj niezwykle subtelnym  stylu ponownie – pokazuje piękno piosenek z repertuaru Four Tops, The Commodores, Frankie Valli, The Temptations, Bena E. Kinga czy The Supremes. Na nowej płycie w dwóch kompozycjach gościnnie pojawia się legendarny Sam Moore, z duetu Sam & Dave. Wśród kilkunastu piosenek, znane i popularne  standardy „Soul Days”,  „Nightshift”, „Do I Love You /Indeed I Do”, „The Sun Ain’t Gonna Shine Anymore”,
” When She Was My Girl”, „I Forgot to Be Your Lover”, „What Becomes of the Brokenhearted” czy „Someday We’ll Be Together”.

Dionizy Piątkowski